| Rombix a întrebat:

Exista forta Supranaturala si Inteligenta numita Dumnezeu sau Creatorul?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate nu exista nimic,dar daca religia promoveaza iubirea, empatia, moralitatea e ok, omul are nevoie de o speranta de un scop de o frica, vezi europa curvie, desfrau, betivani

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| Mayhem666 a răspuns:

Exista doar daca vrei tu sa existe, iar daca nu crezi, nu exista. E simplu. Pentru toti exista acel ''ceva'' care ne ajuta sa facem diferite lucruri, unii il numesc Dumnezeu, iar altii il numesc creier.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,forta Supranaturală,inteligenta,atotputernic,Creator,drept, iubitor, Cel care face sa devină, prin sine si pentru sine, este Iehova Dumnezeu.Este Cel ce a creat Universul, si continuă sa creieze si sa susțină tot ce este viu.Activează încontinuu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, dumnezeu este in fiecare dintre noi, dovada este constiinta, chiar daca nu stii toate poruncile lui dumnezeu, ceva in tine (duhul sfant) iti spune ca este rau sa ucizi un om. uita-te la aceste videoclipuri te rog, nu vei regreta. https://www.youtube.com/......tps?/watch https://www.youtube.com/......tps?/watch https://www.youtube.com/......tps?/watch https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. fiecare este foarte important, dar iti pot confirma un lucru, Dumnezeu te iubeste enorm, si te vrea pentru El, Te poti baza pe El nu te va dezamagi niciodata, poate ca vei mai avea suferinte si durere, dar este scris in biblie ''toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe domnul'' asadar orice vei intampina in viata, dumnezeu va face sa lucreze spre binele tau.

| Blexistroni a răspuns:

Nu