| mentholinks a întrebat:

Exista macar o singura prorocie care poate fi dovedita ca s-a implinit si este intr-adevar o prorocie sau Biblia a fost scrisa de niste nesimtiti mincinosi?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt doua tipuri de prorocii, unele Conditionate si altele Neconditionate, cele neconditionate s-au indeplinit toate. Da, exista prorooci care sunt scrise in Biblie si s-au indeplinit. Sunt si la ora actuala proroci care se indeplinesc zilnic. Cineva de aici mi-a cerut o dovada (un ateu convins) si cand i-am adus dovada mi-a dat ignore pentru a nu-i putea cere un raspuns pertinent la ceea ce a vazut si i-a demolat tot esafodul ateu. Pot face acelasi lucru si cu tine daca imi dovedesti ca ai peste 25 de ani.

| mentholinks explică (pentru danut):

Am 27. Arata dovada.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Esti glumet dar va veni si dovada, asteapta. Citeste restul intr-un mesaj privat.

| doctorandus a răspuns:

Tradus din en:Talk: Daniel (biblical figure): Aș vrea să adaug aici că motivul pentru care știm că această carte a fost scrisă în secolul al II-lea î.Hr. este că profețiile sunt exacte doar până la o anumită dată: mai exact 164 î.Hr. După această dată, toate profețiile din ea sunt catastrofal de greșite. Singurul mod în care se putea obține o carte cu profeții corecte până la o anumită dată și eronate după aceea este cel în care cartea a fost în mod real scrisă la data respectivă, făcând ca toate „predicțiile" dinainte de acel moment erau de fapt istorie deghizată drept predicții pentru a face predicțiile propriu-zise adăugate după primele să pară întemeiate. --Katolophyromai (talk) 15:41, 3 December 2017 (UTC)

| RAY a răspuns:

Nu chiar au fost nesimtiti, pur simplu au fost povesti care sa ofere o speranta acelor evrei si un scop in viata, povestea cum este prezentata este geniala, trebuie sa recunosc, nu ma mir ca e nr1 la vanzari, autori au stiut sa creeze o poveste care sa includa de toate si e si emotionala are si mister, drama, groaza, mai mult iisus vine ca un om in lumea noastra ceea ce apropie lumea noastra de o lume divina

| SG1995 a răspuns:

Prorociile biblice s-au implinit datorita faptului ca sunt intepretabile.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

De fapt, daca citesti Cartea lui Daniel, in ea Daniel este laudat pentru lucruri condamnate in Deuteronom.

| Nilsson a răspuns:

Sunt mai multe, la unele chiar nu poate nimeni comenta, cum ar fi aceasta:
"Caci iata ca de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita"
Cand a fost scrisa evanghelia dupa Luca crestinismul nu era raspandit si nu avea nimeni nicio garantie ca va ajunge in toate colturile lumii, din America Latina pana in Filipine.

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Asta nu e prorocie plus ca zice de ACUM incolo. Timp de sute de ani nu a bagat-o nimeni in seama deci este si fals ce a spus.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Cauti nod in papura. Cand Luca a scris evanghelia nu avea nici cea mai mica garantie ca o sa ajunga un bestseller.
De fapt, profetia este mult mai veche, de la Avraam Dumnezeu spune ca toate neamurile vor fi binecuvantate prin samanta lui.