| anonim_4396 a întrebat:

Exista nenumarate dovezi ca omul exista pe pamantul asta, cu mult inainte de a aparea dumnezeu. De ce ar fi dumnezeu (personaj imaginar pana la proba contrarie) mai presus de om?
Este pomenirea lui o scuza pentru esecul celor slabi, sau este un instrument puternic de manipulare a maselor, a celor care nu vad mai departe de gardul vecinului?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Dacă omul pune conceptul de Dumnezeu deasupra lui atunci Dumnezeu e deasupra. Că există sau nu e absolut irelevant. Relevant e dacă acea persoană se comportă ca și cum ar exista și-ar fi deasupra lui/ei. Repercusiuni asupra realității are datorită credinței unei majorități că există. Restul sunt discuții aproape ezoterice.
Degeaba încerci să demonstrezi altceva unui om cu valori complet diferite de ale tale. Asta contează. Concepția persoanei asupra vieții. Ține de ce e adânc în fiecare, nu are nimic de factură logică neapărat. De-aia e absurd să încerci să demonstrezi logic altceva.

@fumaretul: Am zis înainte să apară categoria asta și mi s-a demonstrat. E aceeași Mărie cu altă pălărie. Se plângeau că nu scapă de religioși la Știință și Filosofie iar acum s-au mutat cu cățel și purcel aici. Vă adânciți în lupte sterile și inutile datorită valorilor pomenite de mine. Religioșii greșesc că-și imaginează că toți ar trebui să gândească ca ei prin întrebări jenante iar ceilalți au un simț că realizează ceva important și se simt mai deștepți doar că au pe alții mai proști ca ei. E jenant și despre asta e vorba pâna la urmă. Compensarea cu un sentiment de superioritate. Măcar pe net, nu?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De exemplu despre ce fel de dovezi este vorba?

| EmaS a răspuns:

Ardnaxur1961
Si acestea dovedesc aparitia omului inainte de existanta lui Dumnezeu? Am citit multe aberatii, dar asta mi se pare...
Cum poate cineva sa demonstreze ca omul a fost inaintea lui Dumnezeu? Nici oamenii de stiinta nu pot sa demonstreze asta.Nu are rost sa purtam aceasta discutie contradictorie,oricum nu ar duce nicaieri. Spunea James Tour,specialist in nanostiinta,, Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu.,,

| EmaS a răspuns:

Ardnaxur1961
Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.Sau poate nimicul sa creeze ceva?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Ema: Chiar ca ai dat cu bata-n balta! Ce naiba? sunt pline muzeele din lumea intreaga cu relicve care dovedesc existenta omului pe Pamant, inca de acum cateva zeci de mii de ani. Ca sa nu mai vorbim de desenele din pesteri (Lascaux, Altamira). Zau, asa!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu nu fac altceva decat pun intr-un taler al balantei dovezi palpabile si inca mai astept sa apara si in celalalt taler, dovezi la fel de palpabile.

| Danutza27 a răspuns:

@Kronstadt are perfecta dreptate daca luam in calcul ca de la Facere pina in ziua de astazi au trecut cam 8000 ani (sper ca tin bine minte) conform Bibliei.Si daca dau o fuga la Antipa vad schelete de lighioane care au trait cu milioane de ani in urma, perfect adevarat deci este clar ca Dumnezeu, pe vremea lui Homo erectus nici nu avea habar ca va fi inventat.Nici oamenii cavernelor care in epoca de piatra veneau cu iubita tiris de par la grota nu stiau de el si asta este clar. Stau si ma intreb daca Dumnezeu venea pe capul primitivilor din epoca de piatra acum 600.000 ani si incepea sa le explice de una de alta pricepeau aia ceva? Dar acum 8000 de ani la niste triburi primitive care nu stiau sa scrie nu stiau socoti aveau legat de git 50 bete =cite capre aveau in turma.Pai mai oameni buni ce insemna ca Dumnezeu prin gura lui Moise sa inceapa sa spuna de ere glaciare de extinctia dinozaurilor, functionarea motorului cu abur, in 4 timpi,poate si teoria relativitatii,fuziunea nucleara, eventual si functionarea motorului racheta. Poate cit aia turnau vitelul de aur sa se roage la el, sa le explice si de procesoarele facute de Intel. Cite table ar fi scris Moise ca sa fie cei de pe forum convinsi ca ...Pai daca sria un munte de table, evreii la ce nivel aveau pricepeau ceva daca ziceti ca da si eu sunt de acord si ar trebui la clasa a 1 a copii sa invete integrale
Au dreptate cei de pe forum ca totul a fost o intimplare si un rezultat al evolutiei, Sa dam un ex Dist Pamint soare cam 150 mil de km ce spun savantii americani daca eram cu 1 milion de km mai aproape de soare =ioc Antipa ioc viata, Daca eram mai departe cu 1 milion de km idem ioc viata ioc dinozauri, na belea veti zice Pamintul fata de soare este in pozitia ideala pentru a sustine viata, ciudata coencidenta zic eu 1 milion de km inseamna o eroare de 0, 3%.Dar daca pamintul nu avea satelit natural luna la fel ioc Antipa ioc dinozauri ioc TPU o sa intrebati de ce pai se rotea haotic ca o mingie data de Hagi cu efect.Nu credeti ca prea multe potriveli facute ca pamintul sa sustina viata? Si cine ma obliga pe mine sa cred ca cele 6 zile ale Facerii sa fie masurate dupa timpul terestru, ca nu exista si o alta scala de timp in care 1 zi/Biblie =1 miliard de ani terestri, Sigur se vor simti ofensati ateii dar pina si distanta la cea mai apropiata stea se masoara in ani lumina

.Iau de bun ce a zis Mintuitorul "Cine se boteaza si crede se mintuieste cine nu se osindeste"

| Danutza27 a răspuns:

Ia uite Ema inca rezista pe baricade este ca IIsus intre tilhari pe aici.Ema pe astia nici cu Slujbe la Sf Biserica nu vei reusi sa ii faci sa priceapa ca daca pui cazanul de rufe pe luminare nu vezi lumina Pe astia ca sa te intelegi cu ei trebuie intii sa ii botezi, dar nu in cazanul de la Sf Biserica, ci in Dimbovita si recomand la iesirea din Bucuresti apoi sa le faci 3 rinduri de Molifte ca la indraciti zic 3 rinduri ca dracu-i batrin la ei, sa ii legi musai in lanturi ca in (The Exorcist).Ba din contra vad ca sunt organizati capetenia @ardnaxur1961 umbla dupa el cu o balanta sa masoare numai el stie ce poate are si un furcoi la bracinar,mai ramine dupa masuratoare sa rupa hainele dupa el ca in filmul lui Mel Gibson,dar stai asa ce omul este imbracat numai cu haine de firma,asa ca o sa dea cu balanta aia de asfalt ca tot nu este a lui.Ia uite alt specimen care asteapta ca Dumnezeu sa il bage in cada si sa il spele, poate o vrea ca tot Al De Sus sa mearga la scoala in locul lui poate si la examene ca el joaca CS.Cred ca si aia care au dat bacul anul acesta or fi pe aici si acum sunt catraniti foc,ca au dat foaia alba si nu a venit Al de Sus la comanda lor sa le ia mina si sa scrie cu ea pe foaie. Inca un baiat de baiat ii da cu Actistele ca este criza prin ceruri ferice de el ca ii plinge pe altii dar eu stiu asa :plugarul traieste de pe urma pamintului,pescarul de pe urma marii ghici ghicitoare Slujitorul Altarului nu traieste de pe urma lui,El are voie sa dea ultimul ban pe un pachet de tigari/zilnic si aia nu au voie sa dea o data pe an un Acatist,pai fratioare cite acatiste arzi tu pe zi? dar prostii sunt altii Ia uite inca o perla "fara sa pupe maini de preoti spurcati " chestia asta chiar ca nu o pot comenta, zic si eu in sinea mea, poate ai schimbat tratamentul si ai efecte adverse.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu puteau sa accepte moartea si aveau nevoie de bani soo...a aparut d-zeu sau orice alt zeu...
@fumaretul Ce-ai fumat? Daca vrea se plimba pe la orice categoriestraight facelaughing

| ShowTim3 a răspuns:

Exista nenumarate dovezi, dar noi am evoluat intr-un ritm foarte rapid, gandeste-te ca acum 500-600 de ani credeam ca exista dragoni care scuipa foc, credeam in vrajitoare, in vampiri si in tot felul de cacaturi fictive! si am evoluat, destul de rapid in ultimii 100-200 de ani (cu tehnologia ) din pacate uni oameni inca au gandirea din trecut,si sunt in prezent.
Eu il caracterizez pe Dumnezeu ca speranta, si cel ce a creat lumea, nu neaparat pe om. Daca nu ar mai fi Dumnezeu, nu ai mai avea la cinte sa te rogi ca sa te ajute, si nu ai sti care e scopul tau pe pamant, daca o sa mori, si nu sti ce o sa fie, asa, uni cred, sau nu, ca ajung in rai sau in iad.
Pomenirea lui nu e neaparat esecul celor slabi,nu neaparat cei drept de cele mai multe ori asa e, omul tine la Dumnezeu numai ca sa ii dea "doamne da-mi sanatate, doamne da-mi bani,doamne da-mi iubire " cand le are pe toate, numai cere nimic, nu se mai roaga nu ii mai multumeste (asa e si in cazul meu, cand ma rog la ceva,si ca prin farmec se intampla acel lucru ii multumesc odata si gata,dupa pana la urmatoare problema nu ma mai rog. De aceia am inceput sa nu ma mai rog, si nici sa numai cer nimic de la el happy desi e o lista foarte lunga cu ce vreau si din pacate nu mi-a dat (nu numai lucruri care tin de bani, normal ca am si dorinte din astea, si lista e lunga dar daca m-as ruga pentru asa ceva m-as ruga degeaba ).
Dumnezeu instrument puternic de manipulare a maselor? normal.
Cati nu profita de pe urma prostiei, a suferintei si a prostiei absurde a oamenilor? le dau la preoti si nimicul pe care nu il au in speranta ca Dumnezeu ii va ajuta, poate dupa ce mor da.
Imi plac mult acatistele de la manastiri sunt exemplul perfect! de obicei trebuie sa dai si o suma de bani pentru acatiste 5-10 leilaughing sincer ma ia rasul cand vad ca niste saraci care nu au bani de paine dau bani pentru a trimite un mesaj... divinitatii, contra cost rolling on the floor Daca ar exista, nucred ca Dumnezeu ar vrea bani, sau mai sti? o fi criza si in ceruri.
happyDa e un instrument de manipulare sunt convins 1000%, care manipuleaza prostii, aia destepti pot sa se roage(respecte dupa parerea mea ) pe Dumnezeu si gratis fara sa dea bani, fara sa pupe maini de preoti spurcati.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Ce cap ai, Dumnezeu exista din tot de-a una.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne kronstadt, chiar si tu brutus ai venit la religie? esti ridicoool.de necrezut.tu nu vrei ajutor printr-un raspuns.tu vrei sa ne convingi ca esti mai destept, si ai pareri mai bune.asa este, cum zici.esti multumit? chiar nu inteleg; daca vi se da dreptate, e rau. daca nu vi se da, nu e bine.dar ce vreti voi? vreti sa filozofati si la ...religie? cu cine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@fumaretul, las-o asa! Raspunzi la tema, ok. Nu raspunzi la tema, whatever.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ema, Kronstadt a vrut sa spuna ca, din Biblie, se poate trage concluzia ca Universul, implicit Terra, au aparut, din creatie divina, acum aproximativ 7000 de ani. Prin ''omul a aparut inainte de Dumnezeu'' se refera la faptul ca exista dovezi incontestabile ca aparitia omului dateaza cu mult inainte de aceasta data. Acum intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Despre ce vorbim? Este o discutie inutila. Divinitatea este o plasmuire a celor cu minti slabe, care spera sa existe ceva atotputernic care sa le rezolve problemele "cu voia lui Dumnezeu, o sa trec si peste asta", fara sa constientizeze ca daca nu misca un deget, nu se rezolva nimic de la sine. Sa le dea raspunsurile la examene "daca vrea Dumnezeu, o sa iau si examenul asta", fara sa realizeze ca daca nu pun mina pe carte, nu le baga nimeni in cap materia. Sa ii insanatoseasca, sa le faca treaba-n casa, sa-i imbaieze, sa-i spele pe dinti etc. Sa fim seriosi.

| LonelyGirl01 a răspuns:

Stiu pe cineva care spunea "Religia e un side-effect al evolutiei umane".
Sau poate Dumnezeu e particula din care s-a creat universul...(cum zicea Dan Brown intr-o carte.cu toate ca nu exista dovezi care sa justifice acest lucru).dar cine stie?