| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a întrebat:

Exista o religie practica in special de poporul francez(cred ca prostestanta), care a fost creata de un rege caruia nu i-a convenit regimul papei si sistemul lui de iertare a pacatelor, asa ca el si-a creat o secta proprie care ii purta numele.
Cum se numea?

5 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Cred că aminteşti de hughenoţi, regele este Henri de Bourbon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martin Luther. profesor la universitate,preot si primul care a tradus biblia in limba respectiva si care a reclamat, indulgentele, si modul bisericii de a face comert cu iertarea de pacate.citeste tragedia veacurilor, si vei afla foarte multe.e o carte groasa, de fapt sunt vreo 5 carti groase, dar asta e legata de intrebarea ta. specific grosimea cartii fiindca sunt sigur ca iti plac astfel de carti si o vei citi sigur.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai anti .pater.cater. luther nu era rege dar a foast aparat de regele sau sa nu cada in mana inchizitiei sau a papalitatii,caci era urmarit sa fie prins ca un talhar de rand,fiindca facea cunoscute,traducand cuvantul domnului, toate matrapazlacurile clerului. exact ca alexandru ioan cuza la noi prin secularizarea manastirilor care nu mai aveau nimic religios in ele, iar el le verificase personal.rusinos pentru credinta si crestinismul ortodox asa cum si in prezent sunt multe rusinoase si ratacitoare.dar proterstantismul lui martin luther, si a celor de dupa el.au consfintit mantuirea doar prin credinta si nu prin fapte, ca sa nu se poata lauda nimeni.si tot dupa o proprie experienta adunata in pelerinaje si rugaciuni, si inchinari care nu-i aduceau nici o usurare sufleteasca.regele,sustinea universitatea., tineretul.si tot ce era nou si adevarat in religie.

| foofoo a răspuns:

Esti sigur ca e vorba de poporul francez? nu cumva de Anglia, Henric al VIII-lea, si astfel a luat nastere Biserica Anglicana?