| godless1859 a întrebat:

Exista oameni care spun ca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru ..si afirma in acelasi timp ca daca nu va supuneti lui Dumnezeu va trimite in iad ce fel de liber arbitru mai e si asta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Iata inca un exemplu de liber arbitru crestin: d-zeu e atotstiutor, cunoaste viitorul, si il creeaza pe fiecare om in parte cum vrea el. Iar apoi se preface ca nu stie ce cale vei urma tu in viata, si te "testeaza". Deci daca ajungi in iad e vina ta, nu a lui ca te-a creat in asa fel si a stiut tot timpul ca acolo vei ajunge.

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Ce sa-i faci asta este logica crestinawinking

| martzian a răspuns (pentru godless1859):

"Logica crestina"? Prietene, cat de ridicol poti fi sa pui o intrebare din Biblie si apoi sa te plangi ca primesti raspunsuri din ea? happy

19 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Asta cu liberul arbitru, si interpretarea crestina a notiunii e de-a dreptul hilara.
Spiridusul crestin e atotstiutor, deci logic, in momentul cand a dat omului liberul arbitru stia cati vor ajunge in iad si cati in rai, si mai mult, si exact cine. Altfel nu e atotstiutor si contravine la ceea ce sustin crestinii. Si atunci indiferent cum, ce faci, sau nu faci, locul ti-e deja stabilit, pentru ca altfel ii strici astuia atotstiutorimea. Cu alte cuvinte, conform povestii, destinatia ti-e stiuta de spiridus dintotdeauna. Deci despre ce vorbim?!?

| CinevaNou a răspuns (pentru Holiday):

Sa vezi cu ce explicatii vin martorii, ca te tavalesti pe jos de ras.

| martzian a răspuns:

Impresia pe care o lasati este ca nu intelegeti conceptul. Puteti defini liberul arbitru?

| danut a răspuns (pentru martzian):

Ei si tu, inteleg foarte bine ce inseamna liberul albitru dar ar vrea "versiunea" aia: " cu sufletul in rai dar cu "spatele" la aghiuta". Nu vezi cum tot rasucesc si invartesc textul, poate, poate gasesc "portita" catre varianta "ideala". laughing

| MrNob0dy a răspuns (pentru martzian):

Conceptul de "liber arbitru" desemneaza capacitatea fiintei umane de a gandi, de a actiona, de a alege potrivit propriei vointe, si nu sub imperiul fatalitatii, al unei vointe care il transcende (divinitate, legi naturale, legi ale istoriei), care sa o conditioneze si sa-i impuna deciziile.

| martzian a răspuns (pentru MrNob0dy):

Sa inteleg, din citatul dumneavoastra, ca liberul arbitru (in orice context, nu doar in tematica religioasa) inseamna ca poti face orice - oricand si nu ar trebui sa existe consecinte - logic, stipulate in "conditionarea" data de lege? In ce fel anuleaza faptul ca fiecare decizie vine cu o consecinta liberul arbitru? Si in ce fel anuleaza faptul ca exista o lege capacitatea dumneavoastra de a alege?

| MrNob0dy a răspuns (pentru martzian):

da a fost luata de acolo rapunsul intadevar dar raspunsul dat cu cuvintele mele il gasesti mai sus'

| martzian a răspuns (pentru MrNob0dy):

Nasol moment. happy

| MrNob0dy a răspuns (pentru martzian):

Ce anume ca am dat copy paste? happy

| martzian a răspuns:

Nu mi-ati raspuns la intrebare. Liberul arbitru are de-a face cu libertatea de a alege. Libertatea de a alege nu este anulata de faptul ca fiecare alegere vine cu o consecinta. Faptul ca decizi ca nu iti place o lege si hotarasti sa o incalci nu te absolva de repercusiunile stipulate in ea si nici nu il face pe cel care te condamna vinovat de consecintele pentru fapta ta.

| fllu07 a răspuns:

Este un principiu simplu in biblie:
Galateni 6:7 spune ce seamna omul aceea va secera. este evident ca cei care nu asculta de Dumnezeu nu au aprobarea sa. in schimb, cei care asculta, vor primi viata vesnica. adica in functie de alegerile tale, iti vei primi si rasplata, cu o mica corectura. Dumnezeu nu duce pe nimeni in Iad, nici nu exista un astfel de loc, deoarece chiar el insusi a spus ca nu s-a gandit sa faca un loc unde sa ii arda pe oameni. Ieremia 7:31.
cei care nu asculta, in cele din urma vor muri, la fel cum s-a intamplat si cu Adam si eva. poate vei spune ca sufletul merge in iad... Biblia spune ca omul in sine este un suflet, si ca el moare: Geneza 2:7; Ezechiel 18:4, 20, si 1 Petru 3:20.

| godless1859 explică (pentru fllu07):

Nu imi aduce argumente din biblie ..consider biblia o simpla carte ..in plus biblia e mai plina de sciene-fiction decat star-trec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, sa zic ca ai o autostrata, si pe autostrata exista cateva norme, acele norme asigura buna-ciruculatie. Bun acu daca tu incalci acele norme exista consecinte obiective nu? No cam asa ii si cu iadul si raiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu o iei rational, cauza-efect. gandirea magica face ca daca sunt taran iadu sa ma ajute sa aspir la o conditie mai inalta si sa iau note bune etc
sunt liber sa aleg cum vreau sa percep chestii

| MrNob0dy a răspuns:

e ca si cum ai avea 2 drumuri unul ce reprezinta binele iar altul ce reprezinta raul si ti s-a spus si ce te astepta la sfarsitul fiecarui drum in parte, care il alegi e strict problema ta. el nu se va implica direct sa te aduca pe calea cea drepta pentru ca atunci nu ar mai fi liber arbitru

| nicusor95 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui.asa spune biblia.dar nu a spus ca ne va controla si carcaterul.fiecare facem diferite alegeri.nu cred ca ti-a spus dumnezeu sa faci ceva...tu il vezi pe dumnezeu ca pe un sef. ceea ce nu este.e alegerea ta daca vrei sa te duci in iad sau in rai. poruncile sunt pentru cei care vor sa ajunga in rai. daca tu vrei sa le incalci esti liber sa o faci.deci esti liberul arbitru.tu hotarasti ce si cum in viata ta.