| OctavianDanielMaria a întrebat:

Exista paine pe vremea lui Adam? Si Sarpele mananca tarana? Ca asa scrie in Biblie, se mai deduce ca avea inainte si picioare. Deci numai la femeie ii ''inteapa calcaiul''? Si numai femeia poate sa-i zdrobeasca capul? Si barbatul e stapanul femeii? Si e amuzant ca apoi zeul iudeu a omorat animale ca sa le faca haine. Dupa ce i-a blestemat, le-a mai facut si haine rolling on the floor Si parca blestemul era pacat. Tare faza cu ''intepatul calcaiului''rolling on the floor Deci nu musca altundeva, ci doar in zona calcaiului. Si o musca doar pe femeie, nu musca tot ce prinde. Mai si mananca.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

-Exista paine pe vremea lui Adam?
Daca ar fi sa credem ca Adam si Eva au trait acum 8.000 de ani cum se sustine in Biblie, atunci da.Cea mai veche paine din lume a fost gasita in Iordania si are 14.400 ani vechime.
Insa aici exista o problema.Mai multe cercetari sugereaza ca "Adam" si "Eva"(numele sunt cu ghilimelele de rigoare pentru ca este vorba de masculul cu cromozomul Y si femela mitocondriala, acesti stramosi ai omenirii moderne) chiar au existat in Africa si au trait cam in aceeasi perioada."Adam cu cromozomul Y" pasind pe pamant cu 120.000-156.000 de ani in urma, iar "Eva mitocondriala" cu 99.000-148.000 de ani in urma.Este aproape imposibil, insa, ca ei sa fi fost cu adevarat contemporani si sa se fi intalnit vreodata.In orice caz, in acea perioada inca nu era paine happy

-Sarpele mananca tarana si avea picioare? O ataca acesta numai pe femeie?
Este greu de precizat ce animal este descris in Biblie, avand in vedere controversele care apar in jurul traducerii din limba ebraica si evolutia speciilor.S-a descoperit ca a existat un astfel de sarpe cu doua picioare, numit Najash, dar problema apare cand datam fosilele gasite si vedem ca a aceasta creatura a trait acum cca. 90-100 milioane de ani.In orice caz, in aproape toate mitologiile apar serpii, acestia avand mereu un rol negativ.
Exista posibilitatea ca femeile sa fi fost tinta principala a atacurilor de animale si erau o prada mai usoara in perioada cand "Adam" si "Eva" traiau pe continentul african pentru ca acestea erau mai vulnerabile, neavand musculatura si statura atat de dezvoltate ca in cazul "Adamilor" care se ocupau cu vanatoarea in timp ce "Evele" adunau insecte si culegeau fructe (poate de aici si povestea fantastica cu marul).

Stiu, intrebarea ta avea un scop ironic si de amuzament, dar ma gandesc ca poate pe cineva intereseaza nimicurile pe care le-am scris eu mai sus.

39 răspunsuri:
| daniel889 a răspuns:

Chiar iti imaginezi ca exista un om (si mai ales un om de pe TPU) care sa stie raspunsul la intrebarea ta?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru daniel889):

Eu da, urmareste-i intrebarile, a intrebat ce a facut D-zeu inainte de a face lumea si unul numai cu biserica intre urechi i-a raspuns ca
D-zeu a facut lumea si asta e "adevarul adevarat"
doar aia era intrebarea, nu? big grin

| Frank51 a răspuns:

Biblia este o poveste la fel ca oricare alta și este decizia fiecăruia dacă crede că acele fapte sunt adevărate. Eu consider ca modul prin care se poate descoperi credința este doar prin evoluare. Există câteva etape, și omul trebuie să treacă prin ele ca să ajungă să înțeleagă cu adevărat lumea.

| iurii75 a răspuns:

Bravo!
Excelezi tot mai mult în prostie! Faci progrese!
Ești că cel care a auzit că elefantul e sur și are coadă, și când a văzut un șoarece a început a striga "elefantul"!
Deci crezi că sentința adresată "șarpelui" se referă la un șarpe literal? Iar femeia care urma să fie înțepată in călcâi iar ea sa strivească capul șarpelui este Eva?
rolling on the floor
Copile, tu nu vezi nici până la vârful nasului tau dar te apuci a comenta ce se petrece pe vârful muntelui.
rolling on the floor
Varză! Stai jos! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor Mdaa! E cel care nici barem nu-și poate susține teoria cu dovezi logice. De fapt chiar și până la varză mai ai mult.
Cât privește soarele, conform Bibliei a fost creat in prima "zi". Doar că repet, nu vezi nici până la vârful nasului.
La murat cu tine! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am scris anterior la altă întrebare că relatarea din Geneza e scrisă din punctul de vedere al unui eventual observator terestru. Și ordinea în care descrie evenimentele este in armonie cu ce a descoperit omenirea. Mai bine zis ce au aflat oamenii despre aceasta e in armonie cu relatarea din Geneza.
Cât privește nuanța cu "ziua a patra", e greu sa ajungă la mintea unora, și nici nu sunt convins că are rost să-ți explic, să "arunc perle la porci".
Mergi la murat. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar in mintea ta patru poate fi unu. Ai trantit-o ca nuca de perete.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Te contrazic si popii "- mi-i indiferent de tâmpeniile promovate de popi la fel că și de a le tale.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie? In Biblie scrie. Dar rușii au o vorbă care se aplică și la tine -"смотришь в книгу и видишь фигу". Te uiți în carte și vezi o figură din trei degete.
Complet varză. Și asta deoarece mintea nu depinde de anul nașterii. Degeaba te-ai născut în 88 dacă oricum la minte nici 12 ani nu ai.
La murat! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis eu că patru este unul sau tu?
Jalnică încercare de ați justifica prostia prin atacuri nătânge.
Repet, faptul că citești dar nu înțelegi e vina și problema lipsei de gărgăuni și abundenței de mândrie și încăpăținare măgărească. Plus, ești mai credul decât babele care-l cred pe popa in loc sa cerceteze singure. Astfel habar nu ai ce probleme întâmpină teoria evoluției și nici nu ești în stare să argumentezi cat de cat.
Ca final, soarele cat și restul stelelor, planetelor... au fost create la început. In ziua a patra a avut loc alt eveniment, dar... la ce bun purceilor perle?
La murat!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Înțeleg că e greu pentru tine, dar ce să-i faci.
De fiecare dată când vei combina prostia, prejudecățile și încăpăținarea rezultatul va fi unul - mergi la murat!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci până la urmă nu numai că ai probleme cu logica, dar și cu cititul!

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis eu că a fost creat in "ziua" a patra?
Grav, grav! Mai rău că varza deja!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor
Chiar ești amuzant!
Ai citit tu in răspunsul mai că am zis "creat in ziua a patra"?
Nu destul că ești varză, mai ești și orb!
Corect redă geneza, doar că la tine nu va ajunge aceasta cu logica ta.
Stai jos in butoi!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat