| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu a avut nevoie de coasta lui Adam pentru a crea-o pe Eva? Parca era atotputerni, nu? Si de ce a avut nevoie de tarana pentru a-l creea pe Adam?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce zeul iudeu a avut nevoie de coasta lui Adam"

simplu: și-a făcut o ciorbă (de oase... mă rog, de un singur os) să mai prindă puteri pentru minunile ulterioare

| Alexnix1 a răspuns:

Pentru ca nu este atot-puternic.

| RahelSakamaki a răspuns:

Pentru ca pe Eva a modelat-o intr-o versiune mai bună să spun așa! Eva fiind practic prima femeie care reprezintă o versiune care îl completa pe Adam să zic așa adică de Adam ca bărbat era m-ai să zic " dur " ea era delicată si a fost făcută din coasta lui Adam că altfel din ce era să o facă pe Eva să fie tot om? E ca și când a luat din ADN-ul de om a lui Adam și a făcut-o și pe Eva Fiindcă De aia spune Adam " Iată carne din carnea mea si oase din oasele mele ea se va numi femeie căci a fost luată din om "Și pe Adam l-a făcut din pământ că și animalele au fost făcute din pământ și totul dar Omul este m-ai special decât animalele și orice altceva. Eu așa cred