| Andreeasps a întrebat:

Exista persoane Sataniste care s-au pocait? Daca da, ei mai pot fi iertati de Dumnezeu?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu sa te ierte trebuie sa rostesti sahadah in public, dar asta nu-ti asigura iertare din partea lui Vishnu. Pentru iertare de la Vishnu recomand puja.

| sabin89 a răspuns:

Dacă vrei să înțelegi bine cum e cu Lucifer, Dorugar se pricepe; E bine documentat.

| Drolja a răspuns (pentru sabin89):

Sunt de acord cu tine! Dorugar e tobă de carte, şi termenii îi stăpâneşte foarte bine!
Păcat că îl am la ignore, şi vă puteţi bucura doar voi de discursurile lui.

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Degeaba te chinui cu explicatiile, o monstruozitate de genul BOR e din ce in ce mai putin viabila in ziua de azi. Cei care sunt loviti rau in cap de credinta in spiridusi si care nu pot trai fara sa viseze cai verzi pe pereti dau fuga pe la alte culte/secte (evident, cad din lac in put(z), dar nu-si dau seama) sau devin freelancer-i religiosi, nu le mai convine sa va umfle voua buzunarele, iar cei care mai au ratiune devin agnostici sau atei.

| minrest a răspuns:

Cum sa nu. Un satanist care vine la Dumnezeu ca sa fie iertat e primit cu brațele deschise, în schimb un om fără păcate mari, care se considera nevinovat și nu vine la Dumnezeu nu este iertat.

| sublime89 a răspuns:

D-zeu ar trebui sa reprezinte bunatatea suprema, deci puterea de a ierta ar fi maxima. Insa, un asemenea personaj nu se potriveste deloc cu ideea de iad, in care trimite sufletele sa simta o suferinta absoluta, timp de o eternitate. Se pare ca iertarea iese din calcule cu un asemenea zeu maniac si razbunator.

| Goete a răspuns:

E veche intrebarea... Dar lasa-ma sa iti raspund cu o intrebare. Chiar crezi ca Dumnezeu ne-a dat libertate de decizie pentru a ne arde intr-un foc etern daca nu decidem sa mergem pe drumul gandit de el?
Ar fi oare Dumnezeu mai sclintit ca oamenii? Noi daca cream ceva, o noua tehnologie, ii dam libertate de decizie si daca nu decide cum vrem noi o ucidem? Sau facem lucrurile sa functioneze cum vrem noi? Satanismul e un mod de a te revolta impotriva societatii. Dumnezeu te iarta mereu, la fel ca si parintii adevarati. Si nu e nevoie sa te pocaiesti pentru asta...

| Lawliet14 a răspuns:

Dumnezeu ii iarta pe toti. Exista exemple, da. Au fost foarte multe. Eu unul insa as incerca sa nu fac rau. Dumnezeu asa zice, ca ele pot fi iertate, e Legea Lui.

| Dorugar a răspuns:

1 Evident ca da!
2 Daca se pocaiesc nu pot fi iertate de Dumnezeu pentru ca toti pocaitii nu sunt iertati de Dumnezeu, motiv pentru care ei il numesc pe Lucifer adica pe Diavol = Satana ca fiind Dumnezeu.
Daca vrei dovezi cere si ti se vor da. Asa ca daca vrei sa scapi de Satana trebuie sa crezi in Dumnezeul fara copii pentrui ca Dumnezeul pocaitilor si ortodocsilor are un copil, si exact asta ne arata clar diferenta intre Cretorul care nu are copii si Satan care are un fiu pentru ca a aumblat la femei, fapt pe care Creatorul nu-L face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza doar prezentul.
Conteaza cine suntem, nu cine am fost.

| Drolja a răspuns:

Dumnezeu îi iubeşte în special pe ăia!

Le dă cu şpiţa la 99 de oameni care L-au iubit şi au făcut tot ce a vrut El, pentru UN degradat curvar, iubitor şi practicant al imoralităţii.

...seamănă cu o gagică.

| Sweet155 a răspuns:

Da exista persoane sataniste care s-au pocait iar daca cu adevarat iti pare rau pentru ce ai facut Dumnezeu te va ierta.

| Dorugar a răspuns (pentru Sweet155):

Care este Dumnezeul care ii va ierta? Nu cumva cel care este numiz in Biblie cu numele de Lucifer si tot cu acest nume este slavit si in toate bisericile crestinilor uite aici https://www.youtube.com/watch?v=dcpVrtv2t-M

| LeZizu a răspuns:

Cred ca exita si cred ca au fost iertate.

| Nicolaie0Piratul a răspuns:

Uita te pe youtube la filmul sf ciprian si sf justina si o sa vezi