| Zoltan_Nicolas_1999 a întrebat:

Exista raiul si iadul?

89 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Exista dar nu asa cum il inteleg multi. Raiul e orice peisaj frumos pe Pamant. Iadul sunt cimitirele la doi metri sub nivelul solului unde se descompun cadavrele umane.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

Da, dar nu e cum ti-l imaginezi tu. Iadul e pe pamant si raiul e cand mori, ca nu mai sti nimic.

| Octavian199 a răspuns:

Steregoi, poate nu ai auzit de 'incinerare' rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, la fel cum exista zmeii si Jack cu vrejul de fasole.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Raiul și iadul sunt locuri, locusuri locații din religii, din mituri, adică din niște povești speciale. Ele sunt tărâmuri zone de poveste. Ele există în poveste, și au caracteristicile care le-au fost date de miile de oameni care în decursul timpului au creat acele povești. Cei ce cred în acele povești le consideră ca reale. În oricare loc din lumea aceasta poți merge cu piciorul, cu mașina, cu trenul cu vaporul, cu racheta cosmică. În rai sau in iad nu poți ajunge doar în imaginație. Astfel ele nu sunt reale, real însemnând din domeniul res al lucrurilor.

| mentholinks a răspuns:

Conform Bibliei, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Intreaba si tu pe unul care a fost acolo!

| RAY a răspuns:

Nu avem cunoastere despre asa ceva, nu exista nicio dovada ca exista asa ceva, raiul si iadul sunt metaforic vorbind pe pamant, vorba lui Einstein raiul este cand saruti o fata frumoasa si iadul cand stai cu mana intr o flacara, cred ca avea dreptate

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Mai zicea ca doua lucruri sunt infinite..Prostia si universul, dar de primul era sigur rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Ceea ce nimeni nu poate dovedi ca ar fi fost acolo. Deci nu ai cunoastere despre rai si iad.

| milan9 a răspuns:

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!
Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pe masa sfintelor altare pentru această libertate (pentru care omul este responsabil si va da raspuns)... sad

| Superior a răspuns:

Rai exista.
Iad, nu exista, cel mult iadul este o stare sufleteasca de VINDECARE limitata, fiind un proces foarte dureros.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Trucuri retorice, nici tu nu poti dovedi ce sustii.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da.

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Am spus de o mie de ori - NU STIU NIMIC SIGUR, eu CRED in Dumnezeu si in ceea ce El spune. Credinciosi sunt cei care cred

| doctorandus a răspuns:

@Mircea08: Biblia face afirmatii contradictorii cu privire la rai/iad, ba exista, ba nu exista, etc., depine ce carti din Biblie citesti.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Biblia face afirmatii contradictorii cu privire la rai/iad, ba exista, ba nu exista, etc., depine ce carti din Biblie citesti.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cred lui Hristos Dumnezeu ca raiul si iadul exista! Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul! (Ioan 17:17).
Hristos Dumnezeu ii spune talharului de pe cruce, care s-a pocait si L-a recunoscut ca Domnul, ca: "Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu mine in rai" (Luca 23:43)
Hristos Dumnezeu ne spune despre bogatul nemilostiv ca se chinuia in vapaia iadului, dupa ce murise. (Luca 16, 22-26)
Intre rai si iad este prapastie mare, nu este vreun purgatoriu, asa cum mint ereticii papistasi.
Cred lui Hristos Dumnezeu si Bisericii sale fara de prihana, Ortodoxa, stalpul si temelia adevarului. Nu cred sectelor si nici sectantilor.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru doctorandus):

"Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvantat in veci. Amin!" - Romani 9, 5

| doctorandus a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Asta este, mai: autorii Bibliei aveau conceptii diferite si contradictorii cu privire la rai/iad.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru doctorandus):

Nici pe departe! Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu (2Timotei 3,16), iar Dumnezeu nu poate fi contradictoriu, deoarece tot ce spune El este adevarul. Iata ce ne invata Sfantul Apostol Petru in cea de-a doua sa epistola soborniceasca:
"Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant." - 2Petru 1, 21

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu citesc Evanghelia, singura invatatura care se adreseaza crestinilor, iar acolo scrie despre imparatia lui Dumnezeu si in afara imparatiei. Mai scrie despre locuinta mortilor unde sunt cei adormiti pana la judecata de apoi. Prin urmare iadul daca exista nu este locuit

| Octavian199 a răspuns:

Mircea08, ia baga la tata.Cum a fost creat pamantul, asta dupa Evanghelii.Sa nu te duci la Geneza, ca aia e cartea evreilor rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Cersesti intrebarea ca Biblia ar consta in principal din proorocii. Ei bine, nu este asa.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Dupa cum ti-a spus Octavian199: Mircea08, ia baga la tata.Cum a fost creat pamantul, asta dupa Evanghelii.Sa nu te duci la Geneza, ca aia e cartea evreilor

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

"Biblia face afirmatii contradictorii cu privire la rai/iad" - unde anume?