| Zoltan_Nicolas_1999 a întrebat:

Exista raiul si iadul?

89 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Daca vrei mai multe informatii: UTFS. Lucrurile sunt de mult bine cunoscute, n-am afirmat nimic nou in breasla cercetatorilor Bibliei, ci doar lucruri acceptate de aproape toti profesorii universitari de Biblie de la universitatile importante din SUA.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

"Daca vrei mai multe informatii: UTFS" - am suficiente informații. De fapt tu erai cel care ai adus acuzații (să spunem așa) Bibliei dar fără a menționa ceva concret, de unde înțeleg că nu sunt convingerile tale bazate pe ceva cercetări ci simple "cineva care ar avea "autoritate" și "titluri" a afirmat sus și tare".
Cele bune. happy

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Da, sigur, din moment ce ti-e lene sa citesti Efeseni, Corinteni, Tesaloniceni, etc. pentru a vedea ce eshatologii au. Diferenta e ca profesorii universitari de Biblie de la marile universitati nu pleaca de la premiza ca Biblia ar fi coerenta.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Le-am citit și le mai citesc!
Și trag concluzii pe baza a ceea ce citesc, nu pe afirmă unii.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

1TI 6:20, 2TI 2:14-16, 3:1-7 Nu argumentati cu un necredincios.

2JN 1:10-11 Oricine indrazneste sa-i zica ziua buna unui necredincios se face partas faptelor sale ticaloase.

CN 4:5-6 Fiti intelepti in comportarea fata de straini. Vorba voastra sa fie placuta si dreasa cu sare, astfel incat sa puteti sa raspundeti oricui.

1PE 3:15 Fiti mereu gata sa raspundeti oricui conform credintei voastre.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

1 timotei 6:20 Timotei, păzeşte ce ţi s-a încredinţat, ferindu-te de vorbirile deşarte, care profanează ce este sfânt, şi de contradicţiile a ceea ce se numeşte în mod fals „cunoştinţă".
2 tim 2:16 Dar evită vorbirile deşarte care profanează ce este sfânt
2ioan 10 Dacă vine cineva la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi niciodată în casă şi să nu-l salutaţi. 11 Pentru că acela care îl salută este părtaş la faptele lui rele.
Deci hai să fim serioși, nu să nu aducem argumente unui necredincios ci să evităm vorbirea deșartă, la aceasta mai putem adăuga și cuvintele lui Isus - nu aruncați perlele la porci. ȘȘi nu că ar fi interzis să saluți un necredincios ci nu ne asociem (și nici nu dicutăm) cu apostații.

coloseni 4:5 Continuaţi să umblaţi cu înţelepciune faţă de cei de afară, răscumpărând orice moment prielnic. 6 Vorbirea voastră să fie întotdeauna plăcută, dreasă cu sare, ca să ştiţi cum trebuie să-i răspundeţi fiecăruia
1 petru 3:15 Ci sfinţiţi-l pe Cristos ca Domn în inima voastră, fiind întotdeauna gata să prezentaţi o apărare înaintea oricui vă cere motivul speranţei voastre, făcând însă aceasta cu blândeţe şi respect profund.
Și acum, Doctore, serios te-ai poticnit în aceste versete? Vezi o contradicție între primele și ultimele?
Creștinii au primit misiunea de a predica vestea despre regat pe tot globul, căutîndui pe cei merituoși și predîndule cu blîndețe și iubire ( nu cum a procedat "creștinătatea" cu sabia, inchiziția...) dar evitînd apostații și vorbele deșarte care nu duc la nimic, ci să-și folosească timpul cu înțelepciune.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

„John Goldingay, aplecându-se în mod aparte asupra lipsei de greșeli a Bibliei, a rezumat astfel această idee: "Sublinierea lipsei de greșeli [a Bibliei] nu poate feri oamenii de a aluneca pe o pantă care îi duce de la abandonarea credinței în lipsa de greșeli la renegarea tuturor celorlalte crezuri creștine. Într-adevăr, mai degrabă ea îi împinge pe o astfel de cale. Susținerea că scriptura este lipsită de orice erori obiective trezește în oameni așteptări greșite cu privire la precizia narațiunilor și apoi cere să fie apărate prin explicații împinse la extrem... încât împinge oamenii la a o respinge." [163] Cred că aceeași dinamică se aplică nu doar lipsei de greșeli în particular, ci în general biblicismului.

În astfel de cazuri dificultatea nu constă neapărat în criticile îndreptate contra biblicismului, luate în sine. Problema reală este teoria biblicistă aleasă cu privire la Biblie; nu face doar ca tinerii credincioși să fie vulnerabili la a fi dezamăgiți de acceptarea lor naivă a acelei teorii dar adesea are și consecința de a risca însăși credincioșia lor. Biblicismul împinge tinerii inteligenți și dedicați credinței într-un colț care din motive reale este imposibil să fie ocupat de către cei care se confruntă cu problemele sale. Când unii din acești tineri renunță la biblicism și părăsesc credința, greșelile biblicismului sunt de vină pentru pierderea credinței lor.

În măsura în care aceste rezultate ale biblicismului nu sunt necesare și sunt indezirabile, avem încă un bun motiv de a căuta alternative mai bune decât biblicismul. Cu privire la asta Peter Enns are dreptate: "Nu facem onoare Domnului și nici nu proclamăm evanghelia prin a face pe credincioșii." [164]
Biblicismul pur și simplu nu poate fi practicat conform regulilor sale cu onestitate intelectuală și practică. În acest sens, el este la propriu imposibil."
—Christian Smith, The Bible Made Impossible: Why Biblicism Is Not a Truly Evangelical Reading of Scripture

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta e doar floare la ureche! Sunt "filosofi" și mai tare duși cu pluta în marea lor "înțelepciune", care scriu "lucrări" pentru ca barem cineva ă le atragă atenția. Și mai straniu că unii se declară totuși "creștini".
Și totuși, tu personal ai părerea ta sau doar o împrumuți de la ei?

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Stimabile, eu am fost crestin fundamentalist. As fi ramas crestin daca as fi putut interpreta Biblia drept constand in mare parte din metafore din care se pot desprinde importante adevaruri teologice. Dar asta ar fi insemnat s-o interpretez intr-un mod care nu mi-e propriu. Pentru mine Biblia fost totul sau nimic.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Condoleanțele mele!
big grin

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Mai bine intreaba-l pe Mircea08 de ce el a ajuns secta cu un singur membru, oare nu pentru ca a interpretat singur Biblia?

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu merge vorba să interpretezi doar singur, ci să mai pui capul în mișcare și să verifici ce auzi sau citești - este întradevăr așa sau doar sunt vorbe goale.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Pariul lui Pascal: trebuie sa crezi si sa practici teologia corecta, fara urma de erezie si in schimb primesti viata vesnica. Nu ti se pare ridicol? Pentru ca nimeni si nimic nu-ti poate garanta ca ai ales teologia corecta. Iar de la Dumnezeu afli care era teologia corecta abia dupa ce dai ortu' popii.

Poti sa stii manuscrisele Bibliei pe dinafara, dar sa nu ai habar care e teologia corecta: teologia corecta este o fictiune, la fel cu Mos Craciun. La fel cum nu exista Mos Craciun, nu exista teologie corecta. Teologia nu poate fi in mod obiectiv adevarata.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

"Biblia nu se poate contrazice" este o axioma pe care unii crestini o au iar alti crestini n-o au. Cei care o au, orice citesc ei despre Biblie trece prin patul lui Procust al acestei axiome. Deci ei tehnic, nici macar nu pot pricepe contradictiile din Biblie, vor inventa mereu o poveste care sa impace si capra si varza, indiferent cat de fantastica, cum face Steregoi pentru creationism si stiinta.

Problema nu e ca ale Bibliei contradictii pot fi "armonizate", ci ca explicatiile de armonizare se contrazic intre ele.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Pariul - o mare tâmpenie, bun doar pentru cei ce nu vor să judece.
"Iar de la Dumnezeu afli care era teologia corecta abia dupa ce dai ortu' popii.

Poti sa stii manuscrisele Bibliei pe dinafara, dar sa nu ai habar care e teologia corecta: teologia corecta " - dacă ar fi așa nici n-avea sens ca Dumnezeu să inspire scrierea ei.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Steregoi e dus cu pluta, dacă ai ceva reproșeazăi lui (deși știu că n-are rost)""
"Problema nu e ca ale Bibliei contradictii pot fi "armonizate", ci ca explicatiile de armonizare se contrazic intre ele." Revenim de unde am pornit - acuzații de contrazicere și mai adaugi și presupuse contraziceri între explicații încă! laughing
Pe de altă parte te înțeleg, ortodoxia de exemplu, întradevăr oferă niște explicații care se contrazic și între ele și cu restul Bibliei. Dar nu poți acuza Biblia de faptul că cei care pretind că o respectă fac exact contrariul.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Serios? Ai citit vreodata carti de armonizare a contradictiilor Bibliei? Stii ca oricine crede ca se pricepe le poate scrie? Si normal ca se contrazic ca la usa cortului!

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Biblia este multi-interpretabila: asta este o realitate. Daca negi asta inseamna ca esti un creier spalat, caruia ii lipseste orice urma de realism.

Demonstratie:

Biblia este un text.
Orice text este multi-interpretabil.
Q.e.d.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

L-as să fiu eu cu creierul spălat, principalul că tu să-l ai de "profesor"!
P.S. Super demonstrație! îmi închipui cît timp și efort ai depus la ea!

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

" Ai citit vreodata carti de armonizare a contradictiilor Bibliei?" - N-am nici nevoie și nici de gînd!
Repet, nu-mi pierd timpul cu"lucrări ale profesorilor". Ca printre altele - Biblia n-a fost scrisă doar pentru intelectuali cu 10 instruiri superioare, ci pentru toți. Și deseori prea multa "înțelepciune" a unora nu face decât să-i ducă în eroare.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

„Ei de fapt nici nu stiu ca interpreteaza un text. Nu au notiunea asta. Potrivit principiului obiectivitatii, prima parere a unui om care afla ceva este intodeuna gresita; sunt de fapt dorintele lui subiective si prejudecatile lui care ii determina prima opinie. De abia dupa ce incepe sa studieze sistematic subiectul, potrivit principiilor stiintei moderne, omul are sansa de a-si depasi subiectivitatea naturala. Iar acesti crestini, raman aici, la parerea informata de dorintele si prejudecatile lor; ei considera ca aceste concluzii sunt scrise explicit in textul biblic, nu rezultatul unei interpretari. Si oricum, interpretarea literalista iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei. Numai tratand Biblia ca pe orice alta carte, analizand-o in context istoric si potrivit principiilor criticii literare, poti intelege ce a vrut sa spuna fiecare autor, si ce semnificatie avea fiecare doctrina pentru contemporanii lui." minrest, tpu.ro

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbe goale!

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Serios, vorbesti ca unul fara multa minte si fara multa carte. E ca si cum un copil de gradinita si-ar da cu parerea despre calculul integral. http://www.brainyquote.com/quotes/bertrand_russell_101364

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Pe tine te doare de fapt in pix daca Biblia este intr-adevar adevarata sau contine greseli. Tot ce cauti tu aici este sa racolezi adepti pentru ideea ca Biblia interpretata literal este in totalitate adevarata. Adica te doare-n pix de ce spune in mod real Biblia (de realitatea ei ca text empiric). Tu o ridici pe un piedestal, dar pentru asta o siluiesti puternic. Deci tu respecti Biblia, dar numai daca e siluita.

Tu de fapt nici macar nu pui intrebarea "Are Biblia erori? Ia sa cercetam..." ci treci direct la concluzie, fara sa mai cercetezi si fara sa-ti pese de realitatea Bibliei.

"Biblia nu are erori, lasa-ma sa ti-o explic eu!" este vrajeala de racolat catehumeni.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

"Tu de fapt nici macar nu pui intrebarea "Are Biblia erori? Ia sa cercetam..." ci treci direct la concluzie, fara sa mai cercetezi si fara sa-ti pese de realitatea Bibliei." - Oare?
Permite-mi să-ți amintesc că tu ai venit cu acuzațiile de contrazicere și te-am îndemnat să le prezinți. Ai prezentat cîteva presupus contraziceri care nu rezistă la nici o critică (și acelea copiate de la alții deoarece se pare că nu te prea obosești analizând biblia )și după ce ți-am răspuns n-ai făcut altceva decât să vii cu acuzații că suntem încuiați la minte... (și astea tot copiate de la alții).
Deci - "Serios, vorbesti ca unul fara multa minte si fara multa carte. " - te referi la tine?

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Trebuie sa fii matolit ca sa negi asertiuni ca "Si oricum, interpretarea literalista iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei." Ca dovada puzderia de secte neoprotestante care toate urmeaza Biblia cu strictete si nu se pot nici in ruptul capului intelege intre ele. Asta e o realitate obiectiva si a o nega este minciuna patologica.

Dar din moment ce tot te roade curiozitatea: http://bibviz.com

Sensul Adevarat al Bibliei™ este o idee scornita de agarici inculti. Ca sa negi ca o carte este multi-interpretabila trebuie sa fii pe legale. Asta e Biblia: o carte, deci este multi-interpretabila. In lumea reala (nu in lumea povestilor) cartile sunt multi-interpretabile.

Sa mai si radem: http://www.youtube.com/watch?v=RB3g6mXLEKk

In momentul in care scrii ce scrii, nu mai esti fiinta rationala, ci doar un robot de facut propaganda.

| iurii75 a răspuns:

" iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei." - încearcă, arată concret cum tu scoți concluzii diferite care totuși să fie în armonie cu Biblia, să n-o contrazică.
" Ca dovada puzderia de secte neoprotestante care toate urmeaza Biblia cu strictete si nu se pot nici in ruptul capului intelege intre ele" - faptul că sunt o mulțime care afirmă că urmează Biblia cu strictețe nu înseamnă că așa și fac, și chiar faptul că ei există e în armonie cu Biblia - matei 7: 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!
"curiozitate" - timpul e prea prețios pentru al pierde cu "înțelepți" de doi bani.

| iurii75 a răspuns (pentru iurii75):

Doctorandus se pare că ești frate cu RAY, dacă n-ai argumente dai "ignor".
rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Mai iurii75, ratiunea ta a fost anihilata.