| SimplyBlue a întrebat:

Există teoretic posibilitatea ca universul acesta sa aibă totuși un creator?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Atat timp cat nu se poate demonstra inexistenta lui Dumnezeu inseamna ca acesta poate exista.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Inferno):

Si atata timp cat nu se poate demonstra existenta lui Dumnezeu, inseamna ca acesta poate sa nu existe.

Apropo, pentru a demonstra ceva e nevoie de dovezi, iar dovezile sunt lasate in urma de acel ceva, pentru ca acel ceva sa lase dovezi e nevoie sa existe, dar daca nu sunt dovezi, asta e demonstreaza ca nu exista. Simpla lipsa de dovezi ale existentei sunt dovezile clare ale inexistentei.

Exista posibilitatea ca sa dovedesti ca ceva exista, prin dovezi, dar cum poti sa dovedesti ca ceva nu exista daca nu sunt dovezi? Si de ce nu sunt dovezi? Pai pentru ca nu exista ceva ce sa lase acele dovezi.

Acum intelegi cum sta treaba? Existenta se poate dovedi, inexistenta nu, si din moment ce existenta inca nu s-a dovedit inseamna ca nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu sunt suficient de deștept să știu din ce a apărut Universul, dar sunt suficient de deștept să recunosc mitologia antică drept mitologie antică.

| doctorandus a răspuns:

"Dumnezeu este prin definiție necreat." La asta se poate răspunde cu o altă definiție: Dumnezeu Tatăl, aka Iehova, este fiul născut, nu făcut, al unei emanații inferioare a lui Barbelo. Deci Dumnezeu nu este creatură, ci este Fiul unei emanații.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teoretic, da. Practic, totuși, niciodată.

| halogen001 a răspuns:

Daca are un creator, atunci si acel creator trebuie sa fie creat de alt creator si procesul continua la infinit, deci trebuie sa cautam creatorul creatorului... creatorului si avem o infinitate de creatori happy Daca Universul are un creator, atunci e firesc sa aiba o infinitate de creatori.

Dumnezeu e un personaj de poveste care a creat Pamantul plat si e inzestrat cu niste caracteristici care-l fac sa fie 100% inexistent.

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun

Un om poate fi inselat usor daca e credul si nestiutor. Stiinta ne conduce catre adevar, iar credinta catre minciuna. Cu cat avem mai multa stiinta si mai putina credinta suntem mai aproape de adevar si cu cat avem mai putina stiinta si mai multa credinta suntem mai aproape de minciuna happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Desigur. Nu văd de ce nu ar exista

| Darkmagic a răspuns:

Damn... big grin
Poate ca exista totusi o sansa pentru rubrica asta, dincolo de intrebarile cretine si obsesiv repetitive ale unora.
Eu l-as fi intrebat pe cel mai optuz de aici, daca crede el ca intr-un univers infinit in relatia spatiu-timp, se va materializa candva, un creier Boltzmann...dar probabil ca o sa fie o pierdere de timp.

| SimplyBlue explică (pentru Darkmagic):

La asta sigur nu o să răspundă nimeni. laughing

| SimplyBlue explică (pentru SimplyBlue):

Si ai dreptate, am răspuns și eu acum 1 minut la un hal de întrebare de aici care ucide neuronii.
Foarte mulți oameni efectiv proști, la categoria asta. sad

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca e sa luam in calcul acest lucru, acest Creator e foarte dezinteresat de creatia lui. Fie o ignora, fie doar o observa ca pe ceva experiment, fie nu exista.

| SimplyBlue explică (pentru LupusDei1993):

Au exisstat religii in care după creație, creatorul a plecat. Poate chiar un extraterestru scormonind intr-o gaură albă sau neagră din universul lui, a făcut acest univers dezinteresat, ca pe o experiență.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Păi dacă e s-o luăm așa, așa zisul creator ar trebui să aibă un alt creator la rândul lui iar ăla. la rândul lui alt creator iar ciclul s-ar repeta la infinit. Este posibil dar sunt multe de discutat la capitolul ăsta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

De ce creatorul trebuie să aiba un creator?

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Păi bun, uite, ca să-mi explic răspunsul mai detaliat, hai să-l luăm exemplu pe Dumnezeu. El de cine a fost creat, cine l-a adus acolo?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Dumnezeu este prin definitie necreat. Daca ar fi creat n-ar mai fi Dumnezeu. La fel cum burlacul prin definitie nu e casatorit. Nu poate exista un burlac casatorit si nici un triunghi cu 4 laturi, corect? Tot asa nici Dumnezeu nu poate fi creat deoarece lingvistic vorbind contravine definitiei divinitatii.

| Whateverrr a răspuns:

Are

| SimplyBlue explică:

Nimeni?
Am intrebat cu un rost, daca aveți timpul și curajul sa îi răspundeți tuturor prostiilor lui dany 1988, puteți să imi răspundeți și mie la asta.
Sau nu? laughing

Răspuns utilizator avertizat