| Metalheadforever666 a întrebat:

Voi,creationistilor credeti in notiunea de design inteligent pentru ca universul vi se pare prea complex si trebuie sa aiba un creator? Daca ati stii totul despre univers(cum functioneaza,cum a aparut, daca exista viata pe alte planete etc.) ati mai crede intr-un creator?

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Întrebarea e vidă. De ce? Pentru că ei au impresia că înţeleg.

| Inferno a răspuns:

Designul inteligent poate dovedi in cel mai bun caz existenta unei divinitati tiranice, total opusa celei din noul testament.

Daca vrei sa asociezi aceasta divinitate malefica (prin modul in care a creat lumea), cu divinitatea din noul testament (care ne vorbeste de iubire si mila), trebuie sa accepti si "retardul psihic", ca sa-l numim asa, de care ea sufera. Pentru ca e total absurd sa creezi o lume dirijata de cruzime, cu o singura regula de baza: "Pestele cel mare-l mananca pe cel mic.", iar dupa sa propovaduiesti mila si iubirea.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Păi după ce înțelegi foarte bine cum funcționează un program complex de calculator ajungi la concluzia că nu l-a inventat nimeni?

| Metalheadforever666 explică (pentru ania):

Si daca are greseli, nu este util, nu are niciun scop sau nu functioneaza cum trebuie, atunci este munca unui creator aiurit si incompetent.Dar daca este perfect atunci creatorul trebuie sa fie si el perfect, dar asa este si cu universul nu este perfect, deci ori este inventat de un creator imperfect sau incompetent sau are o cauza care nu este o divinitate.

| ania a răspuns (pentru Metalheadforever666):

Da oare cum a ajuns în mintea noastră ideea perfecțiunii dacă noi suntem imperfecți și aiuriți de multe ori, universul e imperfect?

| Metalheadforever666 explică (pentru ania):

De cand exista omul acesta putea sa vada ca lucrurile au defecte si a inceput sa se gandeasca daca exista ceva perfect.Eu zic sa incheiem acum disputa ca nu vreau sa umplu intrebarea mea numai cu raspunsuri ale mele si ale tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am sti totul despre univers am sti si cum a aparut. Mi se pare logic. Deci intrebarea ta mirisima este de fapt: "Credeti intr-un creator?" mai putine cuvinte, mai multa logica, mai mult sens. Nu crezi?

| HerrManelig a răspuns:

Buna intrebare si foarte bine gandita!
Intr-adevar cine STIE nu mai este nevoit sa CREADA, asa ca asta este diferenta intre a Stii si a NU Stii.
Cine nu stie nimic este nevoit sa creada multe!