| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Exista vreun popor fara sa aiba vreo religie? Stiinta bate religia in procent de peste 99%.
Avand in vedere ca sunt atatea religii pe pamant si fiecare se roaga la alt animal, piatra, etc. rezulta ca nu exista nicio fiinta spirituala. Mai degraba v-ati integra in MISA lui Bivolaru decat religiile voastre!

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

@fetitaCUMistourile
religia o sa continue mult si bine ...numarul ateilor o sa creasca constant, dar religia nu o sa dispara niciodata!
de ce?
niciodata oamenii nu o sa accepte ca dupa viata nu se mai intampla nimic ...ca nu e happy end!
Poate o sa fie cativa care o sa accepte, dar atata timp cat omul nu o sa aiba o intoarcere de 180 de grade cu privire la mentalitatea proprie ...religia nu o sa dispara!
Si poata ca nu e un lucru chiar rau...ia-o logic, pana in 2020 oamenii ajung la 10 miliarde! ...chiar crezi ca este ceva rau in a incerca sa ii tii in frau?
manipulare, nemanipulare...***, atata timp cat nu se omoara intre ei functioneaza

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Spunea un specialist in nanostiinta:,,Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu.,, James Tour

| FucktheSystem a răspuns:

Din păcate nu există dar există opoare în care ateii sunt majoritari, ala urma urmei tot se găsește cineva să creadă în Sfânta Frunză sau alte chestii de genul.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce toti de la T/A sau mutat aici?

| MMihai a răspuns:

Stiinta bate religia in procent de peste 99%.==fals! fundamental fals!
Știința nu "bate religia", știința este corectă și este incontestabilă.
Religia este o adunătură de vorbe, despre care se minte că sunt de sorginte divinică.
Religia dacă contrazice științe trebuie schimbată, că mereu știința este cea corectă.
Deci cum te exprimi tu, dar este exprimare incorectă, știința bate religia în procent de 100 %.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiecare popor are o religie fiindca toate au pornit de la un punct comun ...si s-au schimbat cu timpul!
Eu personal sunt agnostic...cred in posibilitate ca ceva sa fi creat totul...dar atat!
Iti zic sincer.nu judeca un om dupa perceptiile lui religioase, un ateu e fericit fiindca crede ca se poate bucura de viata fara restrictii religioase, si ca la sfarsit nu o sa plateasca pentru faptele sale...un om religios este fericit pentru ca crede ca viata nu se termina niciodata cu adevarat!
Fiecare cu ce il face fericit ...probabil ca si de aceea inca se pastreaza chestia cu religia in societatea moderna, esti invatat de mic ca dupa ce mori vine o viata mai buna *sau mai rea *, si cand cresti ramai cu ideea asta in cap!
e o tampenie.dar probabil ca de asta prinde religia!
Daca religia ar recunoaste public ca dupa ce mori nu se intampla nimic. atunci cine ar mai fii interesat?
Dar nu judeca un om pentru ca crede sau nu crede in ceva ...si religia asta a aparut tocmai pentru a umple golurile din viata oamenilor ...intr-un fel,iti spune ceea ce vrei tu sa auzi
adica...Dumnezeu e bun, daca faci fapte bune ajungi in rai, daca faci rele ajungi in iad! oricui ii convine nu?
mda. oricum e un subiect sensibil
Si ca sa citez pe cineva.sa te iei la cearta din cauza religiei e la fel ca si cum ai participa la olimpiada paralimpica... oricum se termina tot retardat ramai

| wales a răspuns:

Dar știința merge împreună cu religia. Chiar primii părinți ai științei moderne au fost creștini practicanți. Un Newton, un Pascal, Bolye, Faraday, Maxwell și mulți alții asemenea lor.

| Danutza27 a răspuns:

Pai stai soro putin, tu cu mina ta ai scris "rezulta ca nu exista nicio fiinta spirituala" iar apoi recomanzi "MISA lui Bivolaru".Tu erai la gara ta cind apasai pe taste? Concluzie @fetitaCUMistourile arunca o piatra-n lac si astepta...

| fetitaCUPiscoturile explică:

@ScrewLife 26 ani
Deci singura chesti buna care o face religia este cea de indobitocire a populatiei si de control asupra ei.
Am fost cateva luni bune prin tari musulmane si pot spune ca musulmanii sunt foarte involuati si daca nu ar fi religia foarte stricta la ei s-ar viola si batea la orice colt de strada.
Pt ca religia este implementata atat de agresiv (de 5 ori pe zi trebuie sa te duci la moscheie sau sa te asezi in genunchi si sa faci rugaciunea, au si un rezultat bun, oricat de saraci i-ai vedea nu am vazut pe nimeni sa fure ceva. Deci religia a fost inventata ca sa tina multimile sub control dar pe viitor cu cat evoluam mai mult nu-i mai vad rostul. Nici nu stiu daca se mai face religia in scoli.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Mai degraba sa se duca Bivolaru cu Misa la ma-sa. Doamne iarta-ma!
Stiinta nu bate Religia, stiinta explica religia sau mai bine zis ii da deptate. Depinde si la care religie te referi. Nu tot ce este materie trebuie sa dovedeasca, ca exista un zeu.

| hummer24 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeuwinking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

In Finlanda sunt multi atei, si ghici ce, ei au cea mai tare educatie si un nivel de trai foarte bun, eu unul m-am apucat de invatat finlandeza.

| Danny1990 a răspuns:

Daca omul din ziua de azi ar crede doar in stiinta...Si nu ar fi o fiinta spirituala care sa ii sperie putin.Ar fi groaznic (imagineazati, pentru ca traim cu ideea ca orkum faptele ni le platim) Stiinta a rezolv multe.Insa un singur lucru nu poate sa explice cum de in acest Spatiu cosmic TOATE SUNT IN ORDINE PERFECTA.Ca fiinta umana trebuie sa fim sprijiniti de o alta fiinta suprema chiar daca nu putem crede.Stiinta da multe exemple cum ca am fost vizitati de fiinte mult mai inteligentewinking...ASa ca desi are 99% asta nu poate fi dovedita decat prin absurdbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suedezii sunt printre cei mai puţin religioşi oameni, doar 2% din cetăţeni ducându-se în mod regulat sau semi-regulat la un serviciu religios. Mai puţin de 24% din cetăţenii Suediei cred în existenţa unei divinităţi, între 17 şi 83% fiind clasaţi ca atei. Majoritatea populaţiei religioase este creştină, de rit protestant, luteran (evanghelic). Această majoritate este organizată în jurul Bisericii Suedeze (Svenska Kyrkan). Există şi un număr destul de important de protestanţi de alte rituri (mai ales în Dalarna şi Vasterbotten), grupaţi în jurul "Bisericilor Independente" (Frikyrkan). Mai există şi o mică comunitate romano-catolică. În plus, imigranţii din fostul spaţiu sovietic şi Serbia au dus la creşterea numărului de ortodocşi, iar imigranţi din Iran, Iraq şi Bosnia-Herţegovina au dus la creşterea numărului de musulmani (astăzi între 100, 000-150, 000).

| Mihaim_6172 a răspuns:

Ai perfecta dreptate in ceea ce spui si sunt de acord cu tine. Nu nu exista un popor fara religie pentru ca nu exista un popor fara nici o forma de conducere crede-ma ca si religia este o forma de a conduce impreuna cu restul. Ar trebui infiintat un stat de atei cred ca ar fi cel mai fericit stat din multe puncte de vedere big grin

| ScrewLife a răspuns:

Cati ani ai ?