| Antisistem11 a întrebat:

Existau atei in vremurile biblice?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In sensul de oameni 100% convinsi ca nu exista un Creator, nu exista nici acum, in adancul constiintei noastre toti stim ca universul trebuie sa aiba o cauza. Ca nu stii sigur, ca nu stii care e cum arata, e diferit.

| Wr3nch a răspuns:

Existau logic. Dar nu crezi ca erau prosti sa recunoasca ca dupa sa fie batuti de ''crestini'' nu?

| Antisistem11 explică (pentru Wr3nch):

Bătuți? Poate ucisi cu pietre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atei foarte putin la numar, mai mult deisti. (Eu sunt deist)

| chuckmanson a răspuns:

Avand în vedere că erau menționați, logic.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cu siguranță

La nivel declarat știu despre Epicur ( și adepții lui) și Lucretius

Poți consulta asta dacă te interesează despre viziunea lor:

https://philarchive.org/archive/KIRMIE

Recomand cel puțin ultimul paragraf de la pagina 62, prima propoziție, mi se pare destul de clar.

Și desigur că au mai fost și alții dar cu siguranță majoritatea nu declarau direct ca să nu fie persecutați, preferau să se supună ritualurilor fără să creadă cu adevărat în acei zei

În timpul prigoanelor din primele 3 secole, creștinii erau cosiderați într-un fel atei pentru că refuzau să creadă în zeii păgâni dar asta nu se potrivește cu sensul de astăzi a cuvântului "ateu".

Răspuns utilizator avertizat