| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Facand curatenie generala prin casa, am gasit uitata printr-un sertar, o Biblie. Si ma gandeam la copila mea...merge pe 14 ani. Sa ii propun sa o citeasca? E prea devreme? E ok? Ce va intelege un copil de 14 ani din Biblie? O va intelege? Chiar nu stiu...

P.S. La ce varsta ai citit Biblia?

Răspuns Câştigător
| нσяяσя a răspuns:

Saraca fetita...E prinsa la misloc..Intre mami si religie...Mami eu te rog pe tine sa o lasi sa ia singura o decizie sa nu o influentezi de loc..Sa nu iei exemplele de influenta ale religiei. Sper ca fata sa ia decizia cea mai buna! Ai grija de ea si sa iti traiasca!

35 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Eu am inceput sa citesc din Biblie la 7 ani si m-a ajutat mult. Oricum la inceput e greu de inteles, dar daca incepe cu Noul Testament, cu viata lui Isus ii va placea.De un real folos pentru a citi materiale care explica Biblia e situl www.jw.org,iar la sectiunea adolescenti sunt multe lucruri practice atat pentru parinti cat si pentru copii.

| milan9 a răspuns:

Este foarte important contextul in care se poate citi Biblia fara pericolul devierilor...

| milan9 a răspuns:

Baza pentru a nu mai fi contradicţii asupra Bibliei nu este studiul după inspiraţia proprie.

Oricât de "atent" ar studia cineva, foarte uşor se poate cădea într-o oarecare "variantă de interpretare" dorită de un grup sau altul. Astfel, ultiul secol a inventat pentru nevoile diferitelor secte şi culte aproape 40000 de variante.

Textul Scripturii nu a fost scris pentru a fi receptat în mod confuz. Există în consecinţă un singur sens al mesajului, o singură interpretare!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Liviu):

Nuhee hee
Insa este la vedere...va decide singura!

| valentingb a răspuns:

Eu am citit Biblia la 15 ani, dupa ce mi-am revenit din coma, si toti doctorii spitalului mi-au pus porecla "minunea" si mi-au propus sa fac ceva in schimbul ajutorului divin.
Am citit-o si aproape mi-am pierdut complet credinta laughing Stii de ce, pentru ca fiind ortodox la vremea aia, stiam un lucru : Biblia este cuvantul Domnului. Iar "cuvantul Domnului" spunea cum evreii s-au bucurat de morti sangeroase si cum Dumnezeu a pedepsit femei si copii pentru faptele lor, trimitand asupra lor chinuri groaznice... Adam si Eva au fost singurii oameni, dar nu stiu cum se face, incestul e pacat, nu-mi explic cum suntem 7 miliarde acum. Si nici nu mai zic de Apocalipsa...
Dar, am ales o varianta de mijloc. Ortodoxismul (si orice alt cult) spune ca nu exista variante de mijloc. Fie crezi, fie nu crezi. Eu am ales sa nu mai fiu ortodox. Sunt crestin: Respect cele zece porunci si invataturile de toleranta ale Domnului Isus. Fara complicatii.
Sigur, a durat cam 5 ani sa imi clarific gandurile in privinta asta.
Asadar, 14 ani e o varsta potrivita pentru a citi Biblia, dar fara a-i fi "explicata" de un popa care sa ii spuna ca daca acolo scrie "David a ordonat moartea reginei Izabela si a omorat toti oamenii cetatii" de fapt asta inseamna ....altceva,inventii ale bisericii. Nu, sa o citeasca ea singurica si sa traga concluzii singurica. Si sa separe religia de credinta. Credinta se simte, religia e un grup de reguli si invataturi mai bune sau mai rele.
La urma, e decizia ei sa creada sau nu, ori sa creada asa cum considera ea de cuviinta.