| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Facand curatenie generala prin casa, am gasit uitata printr-un sertar, o Biblie. Si ma gandeam la copila mea...merge pe 14 ani. Sa ii propun sa o citeasca? E prea devreme? E ok? Ce va intelege un copil de 14 ani din Biblie? O va intelege? Chiar nu stiu...

P.S. La ce varsta ai citit Biblia?

Răspuns Câştigător
| нσяяσя a răspuns:

Saraca fetita...E prinsa la misloc..Intre mami si religie...Mami eu te rog pe tine sa o lasi sa ia singura o decizie sa nu o influentezi de loc..Sa nu iei exemplele de influenta ale religiei. Sper ca fata sa ia decizia cea mai buna! Ai grija de ea si sa iti traiasca!

35 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Ii vei distruge viziunea asupra lumii. Am citit-o la 14 ani si a fost o tampenie. Pur si simplu am explicat in 3 fraze de ce subiectul ei este atat de credul.
Preferabil ai fi sa nu i-o dai niciodata si sa vada singura ce este Dumnezeu, daca acesta exista.

| нσяяσя a răspuns:

Ea crede in Dumnezeu?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru нσяяσя):

Ea crede in Dumnezeu pentru ca au avut grija profesorii de religie! Dar stie ca mami nu crede...

| Achtor a răspuns:

Poate ca acum (la 14 ani) nu va intelege prea multe, poti sa ii propui sa o citeasca dar nu trebuie sa te astepti ca o va intelege unii o inteleg altii nu depinde de personalitate.
Eu una (fara legatura cu intrebarea) nu inteleg de ce ar trebui sa citim biblia?

| RAY a răspuns:

Daca un creator aparut din nimic care a creat 240 de miliarde de galaxi din absolut nimic apoi sa relevat unor bieti tarani evrei care nu stiau sa scrie uitasem sau trezit din morminte mai tarziu si au scris biblia, desigur ca trebuie sa o lasi sa citeasca vechiul testament a acestui creator incredibil de inteligent care nu a gasit tara fagaduinteti in 40 de ani culmea ei se invarteau in jurul lor in fine eu cred ca trebuie sa o lasi sa citeasca vechiul teastament, ai grija sa numai faci curatentie prin casa cine stie poate dai peste coran

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Achtor):

"nu inteleg de ce ar trebui sa citim biblia? " - foarte multi, dupa ce au citit Biblia, au devenit atei! happy
Exista posibilitatea ca cititnd-o, sa nu mai creada sau dimpotriva, sa creada cu si mai multa tarie!
Practic, o pot influenta...si nu mi-as dori asta! happy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru RAY):

Nu am Coran! Asta sigurhee hee
Dar ideea e buna, nu mai fac curatenie prin casa...le las asa laughing

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Poate devi religioasa mihaela asta ne mai lipseste sa pleci si tu de la noi asa ca suntem putini doar 0, 5

| мιнαɛℓα36 explică (pentru RAY):

Stai linistit... la ora actuala nu exista ceva sau cineva, cumva...care sa ma faca sa cred ca ar exista Dumnezeu! E greu cu mine! laughing

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ce bine ma bucur mihaela esti o adevarata membra a noastra sa te ajute darwin si newton sasi menti necredinta toata viata

| мιнαɛℓα36 explică (pentru RAY):

Ma rog la Darwin in fiecare noapte laughing

| мιнαɛℓα36 explică (pentru нσяяσя):

Da, cumva este prinsa la mijloc si tocmai asta este ideea, ca nu as vrea sa o influentez!
Multumesc! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o pune sa faca nimic. Pe mine parintii nu m-au obligat sa ma apropi de religie dar nici nu mi-au spus " sa nu te prind cu biblia in mana! ". Asa este mai bine, cand mai creste va fi destul de coapta la minte sa-si aleaga drumul pe care sa-l urmeze ( religios sau nu, la asta ma refer ).

| ALEX2402 a răspuns:

Eu am citit-o la 15 si cred ca ar trebui si ea sa o citeasca

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă, aşa cum spui, fetiţa ta este deja îndoctrinată, puţine şanse ca la 14 ani, citind o carte pentru îndoctrinare, să-şi răstoarne în cap tot ce i s-a turnat ani de zile.
Posibil s-o transforme într-un fanatic religios, dacă ia tot ce citeşte de bună.

Biblia nu e pentru minori. Îi poate traumatiza pe viaţă şi să le defecteze cu totul gândirea raţională şi simţul realităţii.
- http://i.imgur.com/UJH2Ej1.png
- http://i.imgur.com/2c4M5RI.jpg
- http://i.imgur.com/hFFRXIu.jpg
- http://i.imgur.com/JcSeL9d.png
- http://i.imgur.com/C3J2wuL.png
(ştiu că nu e cazul tău, dar poate fi, involuntar)

| мιнαɛℓα36 explică (pentru NOname):

Ma gandeam ca, citind Biblia poate va realiza ca este cusuta cu ata alba si devine ateehee hee
Asa cum au devenit multi altii! Insa varsta isi poate spune cuvantul si sa nu priceapa.

NOname
| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

La 14 anişori şi obişnuită de mică să creadă că există un Doamne-Doamne, iar Biblia e cartea lui, sunt puţine şanse să poată fi obiectivă şi tocmai Biblia să o elibereze din lanţurile îndoctrinării şi să o facă să-şi pună întrebări.

Mai bine propune-i o carte despre evoluţie, cosmologie, ştiinţă... Să-şi dezvolte logica şi să tragă nişte concluzii pe învăţate, nu luându-se după aberaţiile unor primitivi.

Îi trebuie o bază solidă de cunoştinţe ca să scape de îndoctrinare şi să aleagă conştient, nu Biblia.

| Dreamer a răspuns:

Ai gasit Biblia, iar cum tu esti atee vrei totusi sa ii lasi dreptul la alegere ficei tale, ca si cand te-ai simti vinovata daca nu ai face-o?!

In cazul asta lasa-i Biblia in camera, la vedere fara sa-i spui nimic. Daca o citeste bine, daca nu iarasi bine. Nimeni nu este obligat sa creada! Credinta sau noncredinta sunt niste drumuri pe care trebuie sa le alegem singuri in viata si de la care avem voie sa deviem.
Contrar a ceea ce se crede, Biblia este o carte grea pentru un copil de 14 ani a carui minte va interpreta o povestire stiintifico-fantastica si mai putin sensul real si moral al acestei povestiri.

Nu am citit-o niciodata pe toata, dar ceea ce am,, descifrat'' m-a socat sa vad ca are legatura cu stiinta si cu ceea ce noi am descoperit de-a lungul timpului.

PS:...ori sunt eu prea visator

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

E mai comod sa crezi ca lumea a aparut din nimic asa-i?

| dany248y a răspuns:

Eu am inceput sa o citesc de la 10 ani

| Liviu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Atata timp cat ii pui in fata dovezile ca nu exista,nu o influentezi cu nimic. ii spui clar,ai de ales, ori crezi ori NU.
Ii arati pe net documentare, dovezile care atesta ca dumnezeu e doar o inchipuire, spune-i din clar, ca nu incerci sa o faci sa fie atee, are dreptul la a alege happy Personal ai mei inca fac mofturi cand eu ma declar ATEU. Insa le-am zis ca la mine nu sa dezvoltat acel instinct de turma, care daca cineva crede in ceva trebuie sa cred si eu laughing

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Cine a sous ca a aparut din nimic?

| мιнαɛℓα36 explică:

Draga mea, iti multumesc pentru sfat si buna intentie, dar eu am citit Biblia! happy
Trebuie citita cap-coada, ci nu pe sarite si versete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Uite ce e, eu am invatat un lucru ignoracce is bless las-o momentan e unde trebuie,cand va creste isi va pune intrebari,totusi lasa biblia l-a indemana fetei (pune-o pe masa de exemplu),si ai sa vezi ca va indrazni sa citeasca. Daca incepe cu NT va ramane religioasa,daca va in VT nu va intelege nimic si tot religioasa va ramane,daca mai creste, mai citeste cate o carte de stiinta ceva, cand va citi VT ei bine... se va trezi la realitate (atunci va trebui sa fi langa ea), deoarece e greu sa accepti realitatea, mai ales la o varsta mai frageda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Iti recomand, ceva cartii despre cosmologie (evolutia nu o sa inghita, mai ales daca a fost indoctorinata)

| sublime89 a răspuns:

Si daca i-o dai s-o citeasca ar fi mai bine sa-i explici unele lucruri inainte. Pentru ca la varsta aia e cam periculos sa citeasca asa ceva. Ar putea sa creada. Mai bine o mai lasi un an sau doi, si in timpul asta s-o inveti sa gandeasca intr-un mod sceptic.

| Inferno a răspuns:

Nu e bine, Biblia trebuie citita de la 18 ani in sus.

| Inferno a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

In momentul in care creezi ceva se presupune ca acel lucru a si aparut, prin urmare creatia necesita aparitia, dar cand ideatia este data de maduva spinarii, apar erori ca acestea. Disocieri ilogice.

| grab a răspuns:

Da, sa o citeasca si sa te intrebe ce nu a inteles.

Apoi peste ani sa o mai citeasca o data. Va rade ca la 14 ani nu pricepea niste chestii si se va bucura si isi va dori sa o citeasca si peste alti 10 ani! happy

| Liviu a răspuns:

Pana la urma, i-ai dat cartea, sau nu?laughing
Ca sunt curiosbig grin