| Octavian199 a întrebat:

Facerea de copii inainte de casatorie este imorala?

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Mizeria aceea nu e sigur ca a spus-o marele poet. A trecut mai bine de un secol de la moartea lui. Nu ar fi prima personalitate careia i se atribuie una sau alta...
In mod sigur insa, el a scris urmatoarele versuri:
Crăiasă alegându-te / Îngenunchem rugându-te,/ Înalță-ne, ne mântuie / Din valul ce ne bântuie: / Fii scut de întărire/ Și zid de mântuire, / Privirea-ți adorată/ Asupră-ne coboară,/ O, maică prea curată,/ Și pururea fecioară, / Marie!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Ei spanac, nu a scris-o Eminescu. Mai are si alte opere de genul asta recunoscute de toata lumea.
Dar intr-adevar, el a fost poet si scriitor, nu altceva, asa ca nu e de luat in seama in ce priveste spiridusii, indiferent ce spune.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, umbla vorba ca el era de fapt ateu...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ba Eminovici a scris acest poem si se gaseste in "Mihai Eminescu opere complete" editia cea mai valoroasa scoasa sub indrumarea lui PERPESICIUS.
Poemul se numeste ANTROPOMORFISME si este "masura" satanismului in care se scufundase acest poet prin aderarea la diferite curente cu aceiaasi sorgine iluminismul. Cand nu sti, TACI.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Cand nu sti, TACI."

Fata palida, propozitia "Ei spanac, n-a scris Eminescu" inseamna "Pe naiba n-a scris el", adica "El a scris", asa ca, daca nu STII (doi de "i"), ciocu mic (adica taci).

"...in care se scufundase acest poet prin aderarea la diferite curente cu aceiaasi sorgine iluminismul."

Povestile cu Eminescu si satanismul sunt doar aberatii cu ACEEASI SORGINTE, respectiv dogmele religioase in stil crestin.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Baietas, eu am printre alte scrieri ale lui Eminovici si poemul Antropomorfisme asa ca te du tata si fa ceva scoala ca se vede lipsa ei. Chiar acest poem este dovada satanismului (iluminism) la care aderase Eminovici dar poti citi si o carte de istorie din invatamantul PRIMAR din perioada 1960-1980.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Baietas, eu am printre alte scrieri ale lui Eminovici si poemul Antropomorfisme..."

Cine dracului a contestat, in afara de @milan9, ca e scrisa de Eminescu poezia aia? Cearta-te cu el, nu cu mine. Tot n-ai inteles nimic, las-o asa. "E grele" astea, nu-ti bate capul...

| Octavian199 explică (pentru danut):

Mihail Eminovici este Mihai Eminescu.Asta stie orice borac rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Haida de, e sigur?

| milan9 a răspuns:

Relatiile intime dinainte de casatorie sunt un pacat (am totusi senzatia ca nu este o noutate pentru nimeni asta), a lua viata unui copil inainte de nastere e un pacat, etc. Lista e lunga...
Daca o viata este conceputa in astfel de conditii, ce vina are copilul? El doar are dreptul sa se nasca... Nu raspunde el pentru faptele parintilor. El nu are nici un pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Te inseli, a primi un bastard in biserica si urmasii lui timp de zece generatii este un pacat de moarte.

| Ciprian_Jurchela_1986 a răspuns (pentru milan9):

De fapt, noi ne naștem în păcat! Pruncul, nu a săvârșit niciun păcat! Dar noi ne naștem în păcat! Psalmii 51:5 Iată că sunt născut în nelegiuire şi în păcat m-a zămislit mama mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Depinde de societatea in care faci parte.
Romania este, cica, o tara ortodoxa, deci daca esti roman si faci copii inainte de casatorie este imoral(de exemplu).

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cosecinta... ii faci dupa! Dar in niciun caz sa-i ucizi pentru vreun pretext sau altul... In ceea ce-i priveste pe criminali in general, cu siguranta toti isi gasesc justificari. sad

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Nu este imorală atâta timp cât există planuri de viitor împreună și planuri de nuntă, da este adevărat că se spune că e păcat dar asta doar Dumnezeu poate ști? Oricum indicat ar fi să o luați în ordine: nuntă și după aia bebe?

| Octavian199 explică (pentru JustMeDeea2019):

Asa cum a luat zeul evreu cu Maria?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Eminescu zice.
Duhul Sfânt în chip de porumb,
Nu din cer s-a coborât,
Ci mai jos de brâu l-avuse
Iosif, și l-a dat Mariei.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Octavian199):

Deja exagerezi laughing