| popmirgea1999 a întrebat:

Faptele rele ale parintilor se vor intoarce asupra copiilor/copilului?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este un Dumnezeu credincios care Isi tine legamantul si indurarea pana la al miilea neam de oameni, si pedepseste pana la al treilea-patrulea neam. Totusi, fiecare persoana va primi consecintele alegerilor lui personale.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu. E doar un mit!
Se mai spune si ca "pentru greselile parintilor platesc copiii", dar asta e alt subiect si are prea putina legatura cu religia! Insa nu o exclude!

| danut a răspuns:

Copii NU raspund dpdv. crestin de faptele parintilor DAR suporta consecintele faptelor pana la a treia sau a patra generatie. De exemplu un parinte se imbolnaveste de sifilis (aceasta boala nu se poate vindeca), copii vor mosteni de la parinti sifilisul. Nu-l vor putea da altor persoane DECAT copiilor naturali pana la a patra generatie. Copii vor siferi de urmarile bolii respective ca mostenitori.

| doctorandus a răspuns:

Asta depinde de ce versete din Biblie citesti.

| danay72 a răspuns:

Nu,fiecare raspunde pentru faptele sale.Galateni6:7,8

| M?d?0611 a răspuns:

Daca ai "pacate" si ii spui copilului tau, ii spui si de pedeapsa lui dumnezeu pe 7 urmasi, e posibil sa da, e vorba doar de autosugestie.

| Zenit313 a răspuns:

Nu,fiecare suntem responsabili pentru faptele noastre.
In crestinism mostenim "pacatul stramosesc"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,faptele ci consecintele faptelor, luand ceva grav ca o boala sau ceva de genul, fiecare suntem responsabili de proprile fapte, dar sa avem grija ce lasam in urma.

| Scarbo a răspuns:

Doar daca faptele astea rele sunt facute in fata copilului. Un exemplu ar fi :tatal tau o bate pe mama ta de multe ori in fata ta.Tu cand vei creste mare ve-i face la fel, pentru ca asa a facut si tatal tau, depinde de educatie. Daca te educa bine vei fi bun daca nu, viceversa.

| DiamondEyes a răspuns:

Ce legatura au "pacatele" parintilor cu viata copilului?
Nu se intampla nimic.

| RaduMD a răspuns:

Da. De exemplu, un tata pierde la jocuri de noroc. Ia bani cu imprumut, si, cum se intampla de cele mai multe ori, pierde in continuare. Copiii lui sunt debitori.
Altfel spus, startul nostru in viata este ceea ce mostenim. Si mostenim si activul, si pasivul, nu numai una dintre ele.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu,fiecare e responsabil pentr pacatele sale, si Dumnezeu "daca intr-adevar exista" nu cred ca va cauta un tap ispasitor
e ca si cum ai spune ca eu am furat si tu mergi la inchisoare

| Jackul336 a răspuns:

Ba da. daca biologicul/ geneticul e prejudiciat prin stilul de viata; iar corelatia intre comportamentul copiilor si cel al parintilor e undeva la plus 0.3 unitati deci relativ semnificativ

| Imahipster a răspuns:

Niciodata. Poate uneori avem impresia ca e asa, dar nu.

| Leon1975 a răspuns:

Nu nici de cum fiecare va plati pentru faptele lui, findca este scris daca parinti maninca Agurida iar fiilor le strepezesc dinti Ezeliel 18 2, nu va plati nimeni pentru faptelr tale numai tu