| anonim_4396 a întrebat:

Fara sa stiu,am gasit o rugaciune catre un sfant de la catolici,eu fiind ortodox. Cateva zile am tot citit acea rugaciune.
Eu sunt credincios dar nu exagerat si de aceea as ruga sa-mi raspunda doar credinciosii adevarati : am facut un pacat citind acea rugaciune? Adica mi se poate intampla ceva rau, sau nu conteaza?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa studiezi atent Biblia.Aceasta te va ajuta sa te apropii de Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Iisus a facut vreo religie? religia e zero fara fapte si farisei erau cu biblia in mana la fel ca astia cu religiile lor farisei moderni, in legatura cu sfantul ala nu are importanta ce religie are daca a respectat biblia, presupun ca de citit biblia nu ai citit-o

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Da, nimic nu este mai pacat decat sa dai Stiinta bazata pe Cunoastere rationala pe religia bazata pe Credinta a proasta! Iar interesul tau pentru minciuna religioasa ne arata ca comiti cel mai mare pacat ce il poti comite, adica iti incalci Conditia de Om ca sa devii o oaie fara constiinta dintr-o turma, pe care pastorul o mana catre abator, si prin acest pacat il batjocoresti pe Creator care ti.a dat minte logica si rationala ca sa gandesti cu ea si sa inveti ca sa STII cat mai multe si nu sa-ti prostituezi creierul prin credinta a proasta! Si asta este cel mai mare pacat! In rest ca ai citi o rugaciune sau alta a alcuiva, asta nu are nicio valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfintii sunt de acord intre ei, indiferent de religia din care provin.
Dumnezeu este acelasi pentru toti.

| Aiwendil a răspuns:

Nu-i nici o problema. laughing
Nu stiu de ce oamenii fac religia ortodoxa sa fie diferita de religia catolica si invers. Inainte a fost religia crestina si s-a impartit in ortodoxa si catolica.Au anumite diferente, dar in alte lucruri tot se aseamana.Tot in Dumnezeu se crede, Sfanta Treime, Rugaciunea, Ingeri, Sfanta Maria, pe la sfinti se difera, dar nu-i nici o problema. happy

| Hutzy95 a răspuns:

De pacat e pacat dar nu are ce sa ti se intample rau, tu trebuie sa spui asta la spovedit, eu sunt la faultatea de teologie si pot sa iti spun sa te duci la un preot la spovedit si sa spui asta, daa tu nu ai stiut atunci ca e pacat nu o sa fii pedepsit si nici Dumnezeu nu te lasa neiertat, deci ai sanse sa fii iertat de Dumnezeu. Roagate unui sfant ortodox, inca ceva, sfintilor ne rugam ca unor mijlocitori intre noi si Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Hutzy95):

Ma omule nu exista sfinti catolici, ortodoxi etc pentru ca iisus nu a facut religii nici apostoli lui, orice om care respecta biblia va ajunge in iad pentru ca nu e ortodox nu?