| ApaMineralaPlata a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca prietenul meu care este ortodox poate sa boteze la catolici? Eu fiind catolica.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

1) Pe fruntea lui nu scrie nici catolic, nici ortodox.
Dacă învață „regulile de la catolici", nimeni nu are cum să știe că el nu este catolic.
Să nu se apuce să își facă cruce ortodoxă, în biserică catolică și prostii de astea, că se prind ăia urgent, că el nu este catolic... dar bine instruit merge.

2) Se poate pune și problema de maniera că până la Marea Schismă era aceiași Biserică creștină și că spargerea bisericii domnului vostru Isus ( Iisus ), în multe biserici este opera Satanei, care nu voia o biserică unică și puternică.

3) Oricum și Iisus și Satana sunt și au fost numai niște personaje imaginare, care nici nu există și nici nu au existat, în realitate.

Deci pentru botezat catolic, un copil, este bun și un ateu, un musulman, un mozaic, un bahai, șamd... dacă este bine instruit, ce trebuie să facă pe acolo, să nu se prindă ăia, că nu este catolic.

Botezul creștin, este oricum, ceva inutil, că nu există și nu a existat, nici un Isus / Iisus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Cine te-a mintit in halul asta ca Iisus nu exista?

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu de ce crezi că există, și că este Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Nu cred ci e o certitudine pentru mine.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

E o certitudine că Băsescu există, că bombăni, sau chiar îl înjuri când îl vezi și îl auzi la tv.
Este o certitudine că există vecinul tău X, că te vezi cu el și când vrei și când nu vrei.
Este o certitudine că a existat unul numit Newton că înveți sau ai învățat despre el la școală. http://ro.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton
Dar Ra, (Amon Ra ), Zeus, Odin, Șarpele cu pene, Brahmam, Brahman și Atman, Indra, Shiva, Vișniu și Brahma, Allah http://ro.wikipedia.org/wiki/Allah
Eliohim, Adonai, Yahve, șamd există sau au existat?
De ce Iisus și nu Gibelenzis http://ro.wikipedia.org/wiki/Gebeleizis
sau Zalmoxis http://ro.wikipedia.org/wiki/Zalmoxis
Când ai să stai de vorbă cu Iisus personal și el va fi în fața ta în carne și oase și va vorbii cu tine, atunci să zici că există, până atunci este numai un personaj imaginar despre care se poate spune, și că frate cu Hades și văr primar cu Tanatos și cuscru cu Odin, asta după ce a făcut copii cu Isis, sau nu a făcut copii cu Isis că în realitate era un impotent, care nu era bun de nimic, și la nimic și mă învăța să întind și celălalt obraz.
Ești un copil distractiv.
Iisus este la fel de ireal, ca și toți zeii din toate religiile.
Nu spun că nu există un Dumnezeu, al întregului Univers, dar basmele cu Iisus, sunt foarte incredibile. Și chiar foarte diferite. În Evanghelia după Ioan Isus este anterior Genezei, și coautor al Genezei, iar în Evangheliile Sinoptice Iisus este fiul Mariei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Tu spui ca El nu exista pentru ca nu L-ai vazut niciodata, nu? Dar tu ti-ai vazut vreodata creierul sau inima? Cred ca nu deci sa inteleg dupa logica ta ca tu nu le ai?!

| Anonymus314 a răspuns:

Da poate... insa nu-i recomand...

| AxyTM a răspuns:

Se poate boteza, usa Bisericii Catolice nu este inchisa. Insa, eu respect orice religie si cu atat mai mult pe catolici, insa ii recomand prietenului tau sa ramana la ortodocsi, unde este credinta adevarata. Nu vreau sa spun ca catolicii nu sunt o credinta aproape de adevar, insa e bine sa ramai in religia in care te-ai botezat de la nastere.
Bafta xD

| RaduMD a răspuns:

Regula la catolici este că cel puţin unul dintre naşii de botez trebuie să fie catolică. Prin urmare, dacă eşti naşă, condiţia este îndeplinită şi prietenul poate fi împreună naş.

| Nonono a răspuns:

Mai bine tu te-ai boteza la ortodocsi. Bafta!