| Theo94 a întrebat:

Femeile se convertesc mai repede la o anumita releigie (asa pare)? Daca da de ce?

Din cifra de 64.337 de musulmani pe teritoriul României, în jurul a 10.000 dintre ei trăiesc în Bucureşti. Probabil câteva mii fac parte din aceeaşi comunitate turco-tătară stabilită în Capitală, alte câteva mii sunt convertiţi la islam (cu o MAJORITATE covârşitoare formată din FEMEI) şi copii născuţi din familii mixte – în general femei românce căsătorite cu cetăţeni arabi din Orientul Mijlociu sau Magreb, iranieni, pakistanezi, turci etc., veniţi fie la studii, fie având diferite afaceri sau job-uri aici.

http://adevarul.ro/......index.html

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Femeile se convertesc mai repede la o anumita releigie (asa pare)? Daca da de ce?"

Pentru că în majoritatea cazurilor femeile, care se află într-o relaţie cu o persoană de altă religie, sunt presate/şantajate de partener (viitorul potenţial soţ) şi/sau de familia acestuia.
Rareori întâlnim un bărbat care înainte de nuntă se converteşte la religia nevestei. De cele mai multe ori este invers (cică, aşa e obiceiul/tradiţia).

| sabin89 a răspuns:

Franța are musulmanii ei, Germania are musulmanii ei...noi să n-avem și noi musulmanii noștri?
Ne jucăm cu focul. O să plângem noi peste câteva zeci de ani.

| Theo94 explică (pentru sabin89):

Pe continentul european sunt din ce in ce mai multi (Europa de V mai ales) mai ales dupa primavara araba, razboiul civil din siria, de cand gaddafi a fost dat jos, se vrea intentionat asta oare?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Femeile respective alearga dupa banii arabilor.
Schimbatul religiei este efect secundar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dirham Dirham laughing LOGIC