| reihiuke a întrebat:

Fiecare gand sau cuvant e asociat cu o anumita impresie. Exemplu: castravete. cand spui catravete, te gandesti la un fruct pe care l.ai avut, gustat, etc. Cuvantul castravete e legat cumva de acel fruct si de o anumite experiente.

Intrebare: dupa exemplul dat, de ce experiente sunt legate urmatoarele cuvinte:
Dumnezeu, biblie, Duh sfant, mantuire, pacat.?

7 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeu =unul dintre sutele de elohim(extraterestru antic)
Biblie=culegere de legende
Duh Sfant =inventie crestineasca.
Mantuire=speranta falsa a unor grupari religioase
pacat=cuvant inventat de religiosi

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pe ce te bazezi cand spui toate astea?

| BlackRose03 a răspuns:

Dumnezeu-Masa de energie a miliardelor de suflete pierdute de-alungul a 2000 de ani, persoane ce au crezut in Dumnezeu desi acesta probabil ca a fost inventat, acum existand prin intermediul acestor spirite;
Biblie-Carte cu invataturi sfinte si reguli de viata;
Duh sfant-Sufletul fiecarei persoane oferit de Dumnezeu;
Mantuire-Lasarea pacatelor in urma cu ajutorul unui om obisnuit ce a trait pentru binele altora o viata intreaga(preotul);
Pacat-O fapta ce a adus raul unei alte fiinte.

| drutzix a răspuns:

Fiecare cuvant e asociat cu un concept.

| reihiuke explică (pentru drutzix):

Si in cazul cuvintelor practice?

| reihiuke explică:

Toate raspunsurile nu au la baza o experienta directa ci o asociere mecanica de informatie. Dumnezeu e asa ca asa ai citit undeva. Biblia e sfanta si vorbeste corect despre dumnezeu ca asa ai citit acolo sau asa au zis altii. Duhul sfant ma calauzeste ca asa mi-a zis la biserica. Apoi simt o emotie naturala de entuziasm si zic ca e normal sa fie de la Duhul sfant. De ce? Unde scrie? E ca atunci cand iti intrebi catelul ceva, el da din coada si tu ai impresia gresita ca a inteles exact ce vrei de la el.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dumnezeu-Creatorul lumii
Biblie-carte sfanta a crestinilor pe care putini o pot intelege
Duh Sfant- parte din Sfanta Treime
Mantuire- biruinta; castigarea raiului
Pacat-greseala; neascultare; moarte.