| sweetys a întrebat:

Fiindca tot este perioada colindelor, am si eu o intrebare, sau mai bine zis o rugaminte. Am doar cateva versuri dintr-un colind pe care l-am auzit acum 10 ani cred, nici macar nu sunt sigura ca versurile sunt 100% corecte. Daca il stie cineva sa imi dea si mie continuarea sau macar un link pe care sa-l gasesc. Daca ajuta cu ceva, colindul l-am auzit in Constanta, deci zona Dobrogei.
" Asta seara, seara mare, seara mare de Craciun/ Intru-n casa mese-ntinse, ies afara joc pe-ntinse/ Si la masa cine sade, sade Bunul Dumneze cu Ioan, sfantul Ioan si judeca pe Adam/ Mai Adame, mai Adame Oare tie ce ti-am dat/ Un colac de grau curat si o bucata de cozonac." Asta mai tin eu minte. Multam!

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Adam nu mai traieste nicaieri.