| anonim_4396 a întrebat:

Filocalia (Filoque) este un proces / ciclu divin și nemuritor prin însuși ciclul repetitiv între Trinitate?
Adică Tatăl Ceresc Cel Mare "Moare" la un momentdat, după care rămâne Fiul și Duhul Tatălui; care la rândul Său (Fiul) va naște un alt Fiu al Său propriu, și tot așa rămânând veșnic?

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Adaosul Filioque NU are nicio legatura cu Filocalia
https://www.crestinortodox.ro/dogmatica/sfanta-treime/filioque-69124.html

Filocalíe s. f. Culegere din scrierile pustnicilor, monahilor, clericilor ortodocși. (< fr. philocalie)
filocalíe s. f. (Grecism) Sentiment de dragoste față de bine și frumos. – Din gr. filokalia.

| Endita4689 a răspuns:

Cu puterea lui Dumnezeu se poate orice.
Dar Dumnezeu este veșnic.
Eu asta Cred.
Filioque înseamnă așa cum spune Crezul: "Duhul Sfant care de la Tatăl purcede, cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit".
Asta înseamnă că Tatăl, Fiul și Sfântul Duh reprezintă Sfânta treime, dar Dumnezeu este unul în ființă.

| Mtoni a răspuns:

Cred că doar Isus și sfinții cunosc cu adevărat aceste lucruri despre Dumnezeu.