| tavadaresti a întrebat:

Filosoful ateu Jean Paul Sartre in editia "His Magazine" 1983 dezvaluia o informatie ignoranta de cartile de filosofie. Spre sfarsitul vietii sale, Sartre i-a spus lui Pierre Victor: "Nu ma simt ca as fi produsul intamplarii, un fir de praf in univers. Mai degraba ma simt ca cineva care a fost asteptat, pregatit si prefigurat cu mult inainte de nastere. Pe scurt, ma simt o fiinta pe care doar niste au putut-o pune aici; cand zic >, ma refer la Dumnezeu." La aceasta colega si prietena lui de o viata, filosoful Simone de Beauvoir, a protestat:"O asemenea cugetare nu este decat actul senilal unui tradator!" Fiecare membru de pe TPU a carui act rezultat se simte?

73 răspunsuri:
| tavadaresti explică:

"Pe scurt, ma simt o fiinta pe care doar niste au putut-o pune aici; cand zic, ma refer la Dumnezeu."

| Mădă0611 a răspuns:

Bineinteles ca oamenii vor sa se simta speciali, renuntand astfel la adevaruri, mai ales inainte de moarte. Eu nu inteleg cum cineva care s-a razgandit mai poate fi numit ateu, sau fost ateu. Un ateu adevarat ajunge cel mult agnostic, dar n-o sa creada niciodata in zeii din basmele oamenilor, acei oameni care revin la o stare anterioara sunt doar crestini rataciti, oricat de mari atei se dau. "Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world." Asa, si raspunsul meu: un fir de praf in Univers.

| EmaS a răspuns:

Eu nu exist la intamplare.Sunt creata de o Fiinta extrem de inteligenta si atotputernica care m-a creat cu scopul de a trai o eternitate in fericire.

| casablanca40 a răspuns:

De unde ai informatia?

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Daca e asa de ce nu poti bea, respira si vorbi prin acelasi orificiu deodata?happy - Asta garanteaza ca o parte din noi, anual, vor muri sufocati. - Delfinii nu au aceasta problema, de ce?happy
Fuckin' awesome intelligent design! laughing

| Disharmony a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu te-a aşezat direct în rai, dacă tot ştia că o vei sluji în timpul vieţii?

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Daca tot suntem aici, de ce oare ne-a pus organul de reproducere in sistemul de eliminat deseuri thinking E ca un sistem de canalizare in mijlocul unui parc de distractii =)
Talk about awesome intelligent design, just. awesome! laughing

| Zenicide a răspuns:

Eu exist pentru ca parintii mei au facut sex, - e rar ca cineva sa creada asta, stiu, mai ales intr-o lume crestina. Dar poate am dreptate laughing

| EmaS a răspuns (pentru Disharmony):

Pentru ca cineva trebuia sa va spuna si voua despre vestea cea buna a Evangheliei.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Eu ti-am mai spus, dar nu imi este greu sa ti-o repet: Nasterea ta nu a fost o greseala a cuiva, nici un esec; viata ta nu este o intamplare fericita a naturii.Cu mult timp inainte de a fi conceput de parintii tai, tu ai fost conceput in mintea lui Dumnezeu. Faptul ca poti sa respiri in clipa asta nu se datoreaza sortii; nu este vorba de nici o sansa, nici de noroc, nici de coincidenta.Esti in viata pentru ca Dumnezeu a vrut sa te creeze. Dumnezeu a dat parintilor tai ADN-ul dorit pentru a te face pe tine, exact asa cum esti tu unica si speciala.El ti-a hotarat in mod deliberat rasa, culoarea pielii, a parului si toate celelalte trasaturi.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Daca in noaptea asta trag pe nas niste zapada si violez sa zicem 50 de femei din care 20 raman insarcinate e voia Domnului?happy

| Zenicide a răspuns (pentru Disharmony):

Poate e doar plictisit si vrea niste distractie. Un fel de tv show. Daca esti Dzeu clar ca iti poti face propriul tv show laughing

| dragos9234 a răspuns:

Apropierea mortii aduce teama.
Nu il consider tradator.Este doar speriat.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca scris el asa ceva dovedeste cea ce afirmi

| RAY a răspuns (pentru casablanca40):

Propaganda religioasa

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas de ce minti ca existi la intamplare? numa sa se divide un spermatioz cu un ovul e o sansa la 400 de mlioane, unde mai punem ca doar 25% din embrioni se dezvolta

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Ce inteligent desigen poate stupid desigen pisica mea nu are nimic la minus 10 grade eu mor la temperatura aia

| RAY a răspuns:

Http://catholiceducation.org/articles/civilization/cc0013.html

in concluzie propaganda mincinoasa, cel mai faimos ateu din secolu 20

| RAY a răspuns:

La numit filozofia "existențialism", din cauza tezei că Ce inseamna asta concret este că "existența precede esența." "Omul nu este nimic altceva decât ceea ce el face din sine însuși." Deoarece nu există nici un Dumnezeu, de a proiecta om, omul nu are model, nu esenta. Esența lui sau natura nu vine de la Dumnezeu ca și Creator, ci din propria sa alegere liberă.

| Disharmony a răspuns (pentru EmaS):

Nu-mi pasă de vestea cea bună din nicio evanghelie idioată. Şi de ce nu ne spune chiar însuşi dumnezeu despre vestea cea bună din evanghelie? Ar fi mult mai uşor să cred ce scrie acolo, decât dacă îmi spune o creştină de pe TPU, pe care n-o cunosc.

| Zenit313 a răspuns:

Un om slab si fricos!
Sa renunti la realitate doar pentru iluzia ca o sa iti fie bine...

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Exact cel mai faimos, insa ""Nu ma simt ca as fi produsul intamplarii, un fir de praf in univers" insa a trebuit ceva timp sa recunoasca asta.
Referitor la informatia de unde o am e postata in intrebarea de pe forum.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

"Eu nu cred ca scris el asa ceva dovedeste cea ce afirmi "
"Eu nu cred"=>nu-i tot una cu sensul pe care la descoperit Sartre, esti la multi pasi in urma.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Dovedeste

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Dumnezeu înseamnă persoana perfectă, și acest lucru este pentru Sartre o contradicție de termeni. Lucruri perfecte sau idei, cum ar fi Justiție sau Adevărul, sunt posibile și persoane imperfecte, cum ar fi Zeus sau Apollo, sunt posibile. Dar persoana perfecta este imposibil. Zeus este posibilă, dar nu este real. Dumnezeu este unic printre zei: nu doar ireală, dar imposibil

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

De pe un forum crestin ai gasit sunt sigur de asta, dar ce castigi cu minciuna asta? crezi ca vreun ateu chiar va crede asa ceva?

| yanira4u a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ia programat petoti, inclusiv hitler, mussolini, stalin si multi alti. ei fac parte din creattia lui dumnezeu, o fiinta exterm de inteligenta si atotputernica.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

"Dumnezeu înseamnă persoana perfectă"
"Dumnezeu este unic printre zei: nu doar ireală, dar imposibil "
Fara acestea nu este Dumnezeu, faptul ca nu-mi pot eu explica natura Sa ca fiinta perfecta,>>un lucru e de observat modul ca noi oamenii incercam sa Il aducem pe Dumnezeu la aceeasi statura cu a noastra, rezultatu=>mai este Dumnezeu?

| WhatheWow a răspuns (pentru yanira4u):

rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Asta e citatul lui