| tavadaresti a întrebat:

Filosoful ateu Jean Paul Sartre in editia "His Magazine" 1983 dezvaluia o informatie ignoranta de cartile de filosofie. Spre sfarsitul vietii sale, Sartre i-a spus lui Pierre Victor: "Nu ma simt ca as fi produsul intamplarii, un fir de praf in univers. Mai degraba ma simt ca cineva care a fost asteptat, pregatit si prefigurat cu mult inainte de nastere. Pe scurt, ma simt o fiinta pe care doar niste au putut-o pune aici; cand zic >, ma refer la Dumnezeu." La aceasta colega si prietena lui de o viata, filosoful Simone de Beauvoir, a protestat:"O asemenea cugetare nu este decat actul senilal unui tradator!" Fiecare membru de pe TPU a carui act rezultat se simte?

73 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas nu exista evrei negri deci teoria ta creationsta cade

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

De ce nu a intervenit in al dolea razboi mondial era vorba despre poporul lui

| Decrepit a răspuns (pentru EmaS):

Cunosti tu oare legatura dintre a fi un bun crestin si cea mai pioasa si sincera forma a modestiei? I guess not...

| EmaS a răspuns (pentru Disharmony):

Dumnezeu vorbeste oamenilor in mai multe moduri: prin oameni, Cuvant, creatie, evenimente, calamnitati, vise, boli.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

"De ce nu a intervenit in al dolea razboi mondial era vorba despre poporul lui"=>>raspunsul il ai, dar nu il cauti raymusic22tm
Biblia este raspunsul la tot:
Ia aminte spre Mine, dar, poporul Meu, pleaca urechea spre Mine, neamul Meu! Caci din Mine va iesi legea, si voi pune legea Mea lumina popoarelor. (Isa.51:4)
>>si-a schimbat vreodata un popor dumnezeii, macar ca ei nu sunt dumnezei? Dar poporul Meu si-a schimbat Slava cu ceva care nu este de niciun ajutor! (Ier.2:11)
Caci poporul Meu a savarsit un indoit pacat: M-au parasit pe Mine, Izvorul apelor vii, si si-au sapat puturi, puturi crapate care nu tin apa. (Ier.2:13)
O, neam rau de oameni, uitati-va bine la cuvantul Domnului care zice: "Am fost Eu un pustiu pentru Israel sau o tara plina de intuneric bezna? Pentru ce zice atunci poporul Meu: "Suntem slobozi, nu voim sa ne intoarcem la Tine"? (Ier.2:31)

"Caci poporul Meu este nebun, nu Ma cunoaste; sunt niste copii fara minte si lipsiti de pricepere; sunt mesteri sa faca raul, dar nu stiu sa faca binele." - (Ier.4:22)
Totusi poporul Meu M-a uitat si aduce tamaie idolilor; s-a abatut din caile lui, a parasit vechile carari si a apucat pe carari si drumuri nebatute, (Ier.18:15)
De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel impotriva pastorilor care pasc pe poporul meu: "Pentru ca Mi-ati risipit oile, le-ati izgonit si nu v-ati ingrijit de ele, iata ca va voi pedepsi din pricina rautatii faptelor voastre, zice Domnul. (Ier.23:2)
Lucrurile acestea se vor intampla pentru ca ei ratacesc pe poporul Meu zicand: "Pace!", cand nu este pace. Poporul Meu zideste un zid, si ei il tencuiesc cu ipsos. (Ezec.13:10)

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Deci au meritat sa moara

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Ei au facut alegerea.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Acum dupa ce au fost gazati ard in iad vesnic? cum poti sa ai atata lipsa de empatie au fost gazati copii mici, arsi in cuptoare de vii

| tavadaresti explică (pentru RAY):

"Acum dupa ce au fost gazati ard in iad vesnic?"
Exista iad?

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

In varianta crestina exista, de ce ocolesti raspunsul?

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Varianta crestina dar nu si in Biblie.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Isus spune ca care nu cred in el ard vesnic in iad

http://www.allaboutworldview.org/romanian/exista-oare-iad.htm

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Dar asta nu inseama ca e "activat"