| tavadaresti a întrebat:

Filosoful ateu Jean Paul Sartre in editia "His Magazine" 1983 dezvaluia o informatie ignoranta de cartile de filosofie. Spre sfarsitul vietii sale, Sartre i-a spus lui Pierre Victor: "Nu ma simt ca as fi produsul intamplarii, un fir de praf in univers. Mai degraba ma simt ca cineva care a fost asteptat, pregatit si prefigurat cu mult inainte de nastere. Pe scurt, ma simt o fiinta pe care doar niste au putut-o pune aici; cand zic >, ma refer la Dumnezeu." La aceasta colega si prietena lui de o viata, filosoful Simone de Beauvoir, a protestat:"O asemenea cugetare nu este decat actul senilal unui tradator!" Fiecare membru de pe TPU a carui act rezultat se simte?

73 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Ce ar fi rau daca un zeu ar fi ca noi? de ce vrem un zeu bun si iubitor si nu unu cu defecte ca ale noastre?

| WhatheWow a răspuns (pentru Zenicide):

Sau de ce are Dumnezeu adepti? A uitat sa le puna minte! laughing

| tavadaresti explică (pentru yanira4u):

Nu Dumnezeu ia programat, ei au respins de la inceput ideea ca exista Dumnezeu.
Citeste Cartea Daniel, apoi trage concluzia.

| yanira4u a răspuns (pentru EmaS):

Deci ei au fost produsul gandirii lui dumnezeu, si au trait pentru ca dumnezeu ia creeat?

| Zenicide a răspuns (pentru yanira4u):

Nununu nu! NU! Hitler, Mussolini si Stalin au fost programati de catre Diavol. Pe care l-a creat tot Dzeu. ouch. stai asa thinking Revin thinking Nicioadata nu-mi iese din prima laughing

| Zenicide a răspuns (pentru WhatheWow):

"Sau de ce are Dumnezeu adepti?" Si mai interesant, de ce are doar adepti umani?
- Pentru ca delfinii nu au acces la biblii sub apa laughing

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Priveste in jur tu vrei un astfel de zeu, ca rezultat a ceea ce e omenirea la ora actuala.
"Un zeu iubitor"=>>Recent, o desoperire din domeniu neurologiei a starnit senzatie: cercetatorii au indentificat niste structuri neuronale in anumite regiuni ale scoartei, care creeaza predispozitia religioasa.Cu alte cuvinte, creierul nostru este "bobinat"pentru o relatie imateriala cu cineva nematerial, accesibil doar spiritual.
Filosoful ateu C.S. Lewis a recunoscut aceasta "dorinta nesatisfacuta, mult mai dorita decat orcare alta satisfactie...",, Nu mai incape discutie"-este opinia lui Mircea Eliade-,, sentimentul religios este inascut. Cu sau fara voia lui, omul este predestinat sa fie *homo religiosus*."

| WhatheWow a răspuns (pentru Zenicide):

laughing

| yanira4u a răspuns (pentru tavadaresti):

Toti si toate exista datorita lui dumnezeu... deci in comcluzie si ei. dumnezeu e atotputernic si atotstiutor, stie ce a fost ce va fi ce destin va avea fiecare, uni chiar afirma de el hotataste ce destin are fiecare. in concluzie nu numai ca el le.a dat viata, el e responsabil de ceea ce s-a intamplat. desigur asta daca ar exista. asa ca fie ca dumnezeu nu exista fie ca exista si e inimaginabil de rau

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Daca ma uit in jur vad argumente ca nu exista un zeu bun care are grija de creatia lui

| tavadaresti explică (pentru Zenicide):

"Sau de ce are Dumnezeu adepti?" Si mai interesant, de ce are doar adepti umani? "
Dumnezeu lucreaza prin oameni.

Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele? (Mat.6:26)

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

De ce nu a intervenit niciodata in istorie dumnezeu cand saraci erau calcati in picioare de cei puternici?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu evrei negri n-am vazut, tu ai vazut?

| tavadaresti explică (pentru yanira4u):

Uni chiar afirma de el hotataste ce destin are fiecare"
=>toata informatia asta este luata de tine si nici macar nu o prelucrezi(lipsa de studiu) cum poti crede aceste rataciri? Cum de poti fi asa usor derutat?

| Zenicide a răspuns (pentru tavadaresti):

Imi pare rau ca lupii nu stiu sa conduca BMW-uri. asa ca nu le vad folosul :)

Uitati-va la animale care aduna si strang hrana, dar nu in granare. Se pare ca ei nu prea au incredere in Tatal ceresc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hoarding_(animal_behavior)
http://blogs.discovery.com/daily_treat/2011/08/dogs-that-hoard-stuff.html
Erectii 6:8-9

Apropo, cu ce sunt oamenii mai de pret? De ce suntem facuti din acelasi lucru, de ce avem organe la fel, de ce avem aceleasi instincte daca suntem mai de pret?:)

| tavadaresti explică (pentru RAY):

De ce nu a intervenit niciodata in istorie dumnezeu cand saraci erau calcati in picioare de cei puternici?"
Oare este asa?
Mai studiaza, spre viitor sper ca rodul tau va fi altu(un rod al tau)=>nu "un rod" al alcuiva.

| yanira4u a răspuns (pentru tavadaresti):

Ce rataciri? ce nu e asa?

| yanira4u a răspuns (pentru RAY):

Probabil nu bateau cruci cand treceau pe langa o biserica...

| tavadaresti explică (pentru Zenicide):

Realizezi macar care e diferenta dintre om si animal?
I-al ca raspuns.

| tavadaresti explică (pentru yanira4u):

Ce rataciri? ce nu e asa?"
Ei asa cred, dar nu e totuna cu ceea ce afirma Dumnezeu.
Insa e de observat ca si noi ceilalti fara sa ne documentam sarim in aceeasi rapa cu ei, dand vina pe EL.

| Zenicide a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu vad absolut nici-o diferenta intre om si animal, nici macar nu glumesc. Nu suntem nici mai rapizi, nici mai puternici, nu traim cel mai mult, nu comunicam cel mai eficient, suntem doar mai inteligenti.

| tavadaresti explică (pentru Zenicide):

Exact "ratiunea"
Tu ai alege in a investi in copilul tau toate ce tine de o formare a carcterului... Sau.
Ai alege a investi intr-o planta in formarea caracterului.
In care ai investi?

| yanira4u a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu, daca exista desigur, e perfect atotstiutor si uite cum arata lumea...

| Zenicide a răspuns:

Unde e diferenta? Si animalele investesc in puii lor.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Poate ca erau bronzati!

| tavadaresti explică (pentru Zenicide):

Este vorba de Dumnezeu, omu e creat dupa chipu si asemanarea sa, aici e diferenta de ce Dumnezeu nu lucreaza prin animale.

| Zenicide a răspuns (pentru tavadaresti):

Si presupunerile tale despre o eventuala divinitate au legatura cu diferentele in om si animal pentru ca?

| AvalohAlyn a răspuns:

Ce motive stupide gasesc ateii.Vai de mine.Majoritatea oamenilor de stiinta cred nu in Dumnezeul crestin ci intr-un Creator si in Designul Inteligent.Sunt putini care nu cred ca exista Ceva, chiar si fiind El indepartat si nu iubitor.Deci Dumnezeu exista, fie ca vor unii sau nu.Ateii vor ca Dumnezeu sa nu existe.

| doctorandus a răspuns:

In credinta dumitale Diavolul este tatal minciunii, pocaieste-te si inceteaza cu minciunile!

| costis a răspuns:

De ce s-o fi oparit Simone asta? Mai ales ca erau prieteni de o viata si ca el era pe moarte. Ciudate prietenii mai sunt intre atei.