| Maxim96 a întrebat:

Focul iadului este ceva un foc material sau ceva spiritual care"i-l arde pe pacatos" cu mustrarea constiinte si lipsei binelui?

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Iadul este un loc si stare de osanda ce presupune lipsa lui Dumnezeu, absenta binelui, starea de "tot ce e mai rau si mai neplacut" absoluta. Spunea un Sfant Parinte ca iadul e starea de frig absolut, de cald absolut, de foame absoluta si de satietate absoluta. Toate starile rele duse la extrem.

24 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Focul iadului este ceva inexistent;
nu arde,(poate doar neuronii) nu parjoleste, nu irita(depinde de persoane.lol), nu dauneaza grav sanatatii(depinde din nou.l0l)

| milan9 a răspuns:

Sunt lucruri subiective, interpretabile...

FAptul de a fi barbat sau femeie nu tine de 2 compusi chimici, ci de un statut ontologic special, ceva ce tine de actul creatiei...

| Lizzu a răspuns:

Daca nu ai ce ascunde,nu ai nici frica de nimic,mai ales de diavol,acest personaj imaginar.
Daca nu te minti pe tine insuti cu nimic si esti sincer fata de tine insuti,atunci nu ai ce teama experimenta nici acum si nici pe alta lume, daca ea exista.

Tot ce e important in viata este sa te intelegi bine cu propria persoana, cu propriul eu, daca ma intelegi si nimic mai mult nu-ti trebuie.
Nu te poate trage la raspundere nici dzeu si nici diavolul, pentru persoana care esti si care iti place sa fii. Esti stapanul tau.

"Am incetat sa mai vedem monstri sub pat cand am inteles ca ei sunt doar in mintea noastra."winking

Si punct.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ceva imaginar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Focul iadului" este ceva ce ține-n frâu mulți creștini.
Fiind principiul de bază, ești bun și respecți „morala", dar consecința negativă este această pedeapsă.
Spiritual pe pământ, material pe lumea de dincolo.
Deocamdată suntem pe pământ.

Și da... știu că ești troll. Unul perseverent chiar.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Daca sunt troll adu te rog dovada.O sa-ti fiu recunoscatorhappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Http://i.imgur.com/8oriDs9.png
Fii mai hotărât.
Și realist.
Mă mir cum de ai încredere să folosești internetul.
Păcat că la vârsta ta să îți irosești viața - și mintea - pe astfel de povești.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Si ce? Asta e problema mea personala pe care incerc sa o rezolv si asta nu inseamna ca sunt troll.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Am înțeles.
„Problema"... de ce nu te simți bine în pielea ta?
Te gândești că „poate așa te-a lăsat Dumnezeu"?
Eu mă refeream că la o întrebare erai îndârjit că ești gay, apoi că ai „doar inclinații".
Ce m-a mai condus spre supoziția de mai devreme este faptul că ești foarte insistent și implicat în a răspunde aici, la Religie.
Parcă ai fi Ema (a intrat în concediu, chiar?).
E treaba ta dacă vrei să fii religios. De ce nu vrei să devii mai variat?

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt gay propriu zis, dar am inclinatii.Nu pot accepta asta.Eu cred ca sunt destul de variat in mai multe domenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu ești singurul, știu că sunt mulți contra LGBT. Nu mă număr printre ei.
Cu toate astea, nu mi-ai răspuns la ceea ce voiam să aflu: se spune că ce face Dumnezeu, omul să nu strice (la fel ca relația dintre doi căsătoriți).
Poate asta a fost voia zeului tău și că ar fi un semn că trebuie să accepți cine ești. Să conviețuiești cu eul din tine.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se naşte absolut nimeni gay! Nu este o boală...
Afecţiunile astea deviante (pederastia) nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări affective denaturate..., imorale!

Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extreme de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Și dacă îți spun că o cauză ar fi surplusul de estrogen în cazul bărbaților ce le schimbă atracțiile și „criteriile"?
Nu știu ce spui tu de fenotip. Tu chiar vezi relații LGBT prea afișate în ochii lumii?
Să nu mai spun că apare și la animale. Ele ce scuză au?
Ce spui tu ar fi o fixație care se rezolvă, un stadiu al adolescenței. Homosexualitatea adevărată e altceva. Noi despre aia vorbim.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu estrogenul sau testosteronul îl transformă pe "un om" în bărbat sau femeie.

A fi bărbat sau femeie înseamnă ceva cu mult mai mult. Cefa ontologic, fiinţial, nedefinit chimic...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu există nici la animale astfel de cazuri, iar dacă s-a găsit vreunul, atunci o fi de prin Danemarca sau Olanda... laughing

A nu se confunda diferitele înclinatii simulative, făcute în virtutea hazardului lipsei lor de raţiune, cu mecanismul comportamental complex, raţional şi emancipat al omului!

Dacă la animale nici măcar nu există, sau sunt cazuri extrem izolate chiar si in cadrul unei specii, în virtutea cărei logici vrea cineva să generalizeze acele accidente atribuindu-le oamenilor, cei care mai au inca pretenţii ce ţin de raţiune şi morală?

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Nu suntem pe aceeași lungime de undă...
Vreau chestii concrete.
Și ba da... fără aceste lucruri fizice am fi fost neutri.
Nu poți neglija fizicul, spunând că doar rațiunea e importantă; amândouă trebuie să meargă mână-n mână, niciuna nu e demnă de ignorat.
Când te simți tehnic atras de același sex, tu ai vreo problemă, având în vedere răspunsul de mai sus? Ți se pare că persoana de a pus întrebarea a trăit prin așa ceva?
Morală? Moral e să nu omori oameni, să nu faci rău. Nu e moral să iubești cu consimțământul celui de lângă tine sincer?
Și, te invit să cauți pe google, sunt multe cazuri.

| dragos38 a răspuns:

Iadul este o prostie

| fearlessss a răspuns:

Spiritual ma ..cum poti sa arzi un suflet cu foc material din moment ce sufletul nu e material?

| Dan10079 a răspuns:

Cand te gandesti la iad gandeste-te la tot cei mai rau pentru ca diavolul cauta la cele mai mari frici ale noastre pentru a ne chinui si este in acelasi timp si o sumedenie de rautati printre care ar fi, focul vesnic arzator, intunericul de nepatruns (nu se vede persoana una cu alta), sentimentul care il ai cand trece ceva nevazut pe langa tine, plansete, urlete si cum am mai zis chinuri inimaginabile...

| neaivan a răspuns:

,, FOCUL,, din iad se refera la lipsa lui Dumnezeu! pana si draci vor suferi!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru neaivan):

Asta, e imaginatia ta de crestin fanatic nu?

| sabrina103 a răspuns:

Este ambele. Pentru ca sunt descrise atat stari fizice :sete (bogatul din pilda); si spirituale:frica, frustare.

| DavidOsam a răspuns:

Focul iadului este focul material care ti-a ars abecedarul si din cauza asta esti putin agramat.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Este un chin al sufletului, focul nu va fi material ci va fi asa cum stie Dumnezeu - pedeapsa celor rai va fi pierderea Vietii dumnezeiesti - dupa cum fericirea din rai va fi in primul rand bucuria de adevar, vederea lui Dumnezeu