| anonim_4396 a întrebat:

CINE IMI POATE RASPUNDE LA URMATOARELE INTREBARI - FARA MISTO.
1. Care păcat este mai mare: să faci dragoste înainte de căsătorie sau să omori oameni la greu în numele Domnului?
2. Vărul meu zice că religia creștină este cel mai mare și mai dezastruos rău care a apărut pe lume de la începuturile ei și până acum. Ce argumente ai împotriva acestei afirmații?
3. Ce înseamnă apelativul Dumnezeu și de unde vine el în limba română? Și cum a evoluat conceptul de Dumnezeu în limba română?
4. Ce este diavolul și cum a apărut acest concept în religia creștină?
5. De ce a trebuit Iosua după de a cucerit și a jefuit cumplit Țara Canaanului să omoare pe lângă toate femeile și copiii de acolo inclusiv animalele? Ce rău i au făcut animalele?
6. Ce reprezintă apelativul Hristos, ce origine are și cine l a creat?
7. De unde știa Petru să l numească pe Iisus – Hristos, dacă Petru era analfabet?
8. De unde știa Iisus de apelativul biserică dacă la vremea lui in Israel erau temple iar bisericile apar la mulți ani după dispariția lui fizică?
9. Ce reprezintă Sfânta Treime și cum a apărut acest concept în creștinism?
10. Cine este fiara cu șapte capete din Apocalipsă și ce reprezinta numărul 666?
11. Ce este apocalipsa și ce reprezintă acest nume? (Apocalipsă)
12. Un verișor zice că a cunoscut o colegă la facultate căreia i-a dat cursuri să învețe deși ea n a fost niciodată la cursuri, ba i-a făcut și dizertația, apoi s-a îndrăgostit de ea, iar drept răsplată pentru acest ajutor, când și a luat dizertația și și a văzut sacii în căruță, fata i-a dat cu flit tocmai în momentul când avea cea mai mare nevoie de ea. Este creștinesc acest gest? De atunci vărul meu s-a schimbat total și nu mai știe ce să creadă despre această lume.
Unde este iubirea de aproapele la creștini? – Nu există așa ceva, e doar o vrăjeală de prostit proștii.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. despre ce vorbim aici? Compari sexul cu genocidul?
2. cruciade, manipulare, control in masa a populatiei

| T0T a răspuns:

1) E cum ai omorî oameni în numele iubirii, asta te face dus cu capul. Răspunsul e evident.
2) Argumentul meu este totalitarismul care a ucis cei mai mulți oameni și care susținea ateismul. Religia nu e deloc dezastruoasă ci oamenii idioți care o fac să fie așa și aici revenim la primul răspuns.
3) Dumnezeu este un titlu care se referă la domnul tuturor zeilor, unicul zeu, cel mai mare etc.
4) Acesta nu este un concept ci este o făptură din ceea ce stă la baza creștinismului, Biblia. Diavolul este întruchiparea contradicției, a răzvrătirii iar din puntul de vedere al unora chiar a libertății, a obiectivității. Dumnezeu îți arată calea însă diavolul îți arată alta. Ce face de fapt diavolul și ce rol are? Îți dă posibilitatea să alegi pe ce cale să mergi căci dacă vezi doar una nu vei putea alege, dar în momentul în care vezi mai multe apare și parțiala iluzie a liberului arbitru. Oare chiar suntem liberi sau oare deciziile pe care ni le impunem sunt și cele mai bune pentru noi? Dacă nu, diavolul este un simbol atât de pozitiv precum este considerat de satanism?
5) Întrebarea o poți pune și despre femei. Oare toate femeile i-au făcut rău? Dar copiii? Adevărul e că nu poți face rău divinității, e imposibil însă în schimb o poți nemulțumii.
6) E un nume, nu e niciun apelativ. Pari destul de paralel cu unele terminologii din limba română.
7) Deja ne pui să interpretăm o carte care este destul de interpretabilă. Sincer prefer să nu îmi dau cu părerea.
8) Și bisericile nu sunt tot un fel de temple? Isus dacă este fiul lui Dumnezeu nu ar trebui să știe tot? Adică fiul creatorului ar trebui să fie idiot și să nu aibă habar de viitorul propriei religii?
9) Sfânta treime reprezintă Tatăl, fiul și sfântul duh(puterea/forța divină) ca fiind întruchipate într-una, adică care reprezintă doar unul și același lucru. Mi se pare aiurea conceptul de treime căci la un moment dat Isus se roagă Domnului și nu poți spune că vorbea singur de nebun sau avea personalitate bipolară și se ruga lui. Uite și o contradicție a ortodoxismului.
10) 666 este reprezentarea numerică a acelei fiare iar acea fiară este diavolul.
11) Este o carte Biblică care descrie viitorul și timpurile sfârșitului.
12) Nu este creștinesc dar puțini oameni sunt creștini cu sufletul, majoritatea sunt doar cu mintea și de asta sunt mai mult idioți.

Tu generalizezi aiurea. Indiferent de convingeri iubirea ține de fiecare în parte și de valorile fiecăruia. Pentru unii e un nimic, pentru alții e cel mai de preț lucru. Degeaba creștinismul îți zice să iubești dacă tu ca om ești un materialist care nu pune preț pe absolut nimic superior lumii în care se află. Iubirea și spiritualitate și convingerile, opiniile se află doar la tine, nu la religia în care ești botezat.

| Mayhem666 a răspuns:

1. A doua varianta
2. Varul tau are dreptate
3. Nu stiu
4...
5. Ala nu era intreg la minte
6. Oamenii (cred)
7. Prin magie
8. Putea sa vada viitorul
9. 3 zei intr-unul, simplu
10. Il gasesti in filmele lui Harry Potter
11. Sfarsitul lumii
12. Crestinismul se presupune ca e o religie are se bazeaza pe iubire si intelegere, dar nu e asa, crestinismul mereu s-a bazat pe credinta cu frica si pe amenintari si uciderea oamenilor care nu cred in Dumnezeu. Crestinilor le place sa spuna ca le pasa de ceilalti, dar nu le pasa decat de ei, ei spun ca sunt iubitori, dar raspandesc ura peste tot pe unde se duc, ei spun ca sunt intelegatori, dar sunt intelegatori doar cu cei care au aceleasi opinii si credinte ca ei, pe restul nici nu ii baga in seama. religiile sunt ca ciuma pe aceasta planeta, iar cele mai multe razboaie au aparut din cauza religiilor. A fost ciudat ca la celelalte 10 intrebari ti-am raspuns asa vag, iar la asta ti-am dat un raspuns destul de lung.

| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Pacat inseamna incalcarea unei reguli sau legi.Crestinii au o gramada de reguli expirate la fel ca religia lor.Un act de iubire intre doua persoane, nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni.
2.Imi place cum gandeste varul tau.
3. Dumnezeu vine de la expresia latina Domine Deus si era folosita initial de pagani.
4. Diavolul la evrei era o functie provizorie, aceea de acuzator pe care o putea lua oricine.Din cauza ca primii patriarhi erau analfabeti si isi cumparau functiile exact ca acum, au aparut diferite interpretari.
5.Asa-zisul dumnezeu avea probleme psihice, si de aceea ordona uciderea adultilor, copiilor si a animalelor.Virginele nu erau ucise, erau folosite pentru soldati.Cred ca se practica si pedofilia pe atunci.
Ditamai dumnezeul creator, inventatorul genocidiului etnic, avea nevoie de cateva bucati de pamant cu care se invecinau.
6.Noul Testament a fost inventat in totalitate de un psihopat Saul din Tars si nu are rost sa intram in detalii.

| Nilsson a răspuns:

Nu pot sa iti raspund la toate intrebarile deoarece fiecare tema necesita un studiu aprofundat si este imposibil sa le rezum in cateva cuvinte.

Vreau insa doar sa punctez anumite lucruri: exemplul verisorului tau arata ceea ce am observat de mult timp, si anume faptul ca repulsia fata de credinta se bazeaza pe niste experiente personale neplacute, si in nici intr-un caz pe o cercetare aprofundata a subiectului.

De altfel, lumea are o perceptie total gresita asupra lucrurilor spirituale, chiar ai intrebat ce inseamna Apocalipsa, cei mai multi cred ca inseamna sfarsitul lumii, dar de fapt inseamna revelatie/descoperire.

Ca sa iti mai raspund partial si la intrebarea 10, aduna din urmatoarea titulatura toate literele care reprezinta si cifre romane (I, V, X, L, C, D): VICARIVS FILII DEI.

Daca vrei sa afli mai multe raspunsuri, te rog sa ma contactezi pe privat, fara misto happy
Nu de alta, dar vreau sa ma asigur ca iti doresti cu adevarat sa studiezi aceste subiecte, plus ca nu vreau sa fiu asaltat de trolii care bantuie categoria Religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Nu există păcate. Poți face dragoste când vrei dar să omori oameni este ilegal, nu cred că este nevoie să-ți zică biserica să nu omori.
2. De ce aș avea ceva împotrivă? Are dreptate. Creștinismul este vinovat de îndobitocirea populației și de halul în care am decăzut din punct de vedere intelectual.
3. "Dumnezeu" este un concept pe care creștinismul l-a furat din religiile păgâne antice. Dumnezeu înseamnă "Zeu" și este titlul purtat de Creatorul oamenilor, care fii sigur că nu este dumnezeul creștin.
4. Diavolul din viziunea creștină nu există. Satan, precum și Demonii, erau considerați Zei în religiile păgâne antice din care creștinismul și-a furat cam toate personajele și sărbătorile. Din cauza creștinismului au ajuns oamenii să creadă că Satan și Demonii sunt ființe malefice. Dacă creștinismul este o invenție nefastă, ce te-ar face să crezi că orice zice această religie e adevărat?
5. În antichitate unele animale erau sacre și foarte respectate de către oameni. În Caanan, populația era majoritar păgână, iar "trimișii domnului" au căutat să-i ucidă pe toți, inclusiv și animalele lor care erau aduse drept jertfe lui "Dumnezeu" (creștin)
6. Isus Hristos este un caracter furat și adaptat din peste 18 Zei păgâni antici, printre care Odin, Seth, Krishna, Ra etc. Spre exemplu, am citit că o posibilă sursă pentru numele lui Isus ar fi numele "Huhi" care îl desemna pe Zeul Soarelui, Ra (inversat e Ihuh)
7. Habar nu am, Biblia este o carte plină de contradicții (am un site ce conține aproape 500 de contradicții preluate din biblie)
8. Habar n-am, din nou, biblia e plină de contradicții.
9. Sfânta Treime este tot un concept furat din multe alte "treimi" din antichitate (inclusiv preluate de la hinduși)
10. Habar n-am de fiară, o invenție creștină mai mult ca sigur. Conform religiilor antice păgâne, 666 este pătratul cabalistic al Soarelui, deci nu are absolut nicio legătură cu "Satana". Cabala reprezintă folosirea sunetului și a vibrației timp de un număr de zile (pătrat perfect) pentru a materializa aspectele din viața ta asupra cărora domină unele planete.
11. Apocalipsa reprezintă tot invenție creștină. Ei tot caută să prezică sfârșitul lumii și eu cred că prin asta vor doar să spele lumea pe creier să se roage mai mult ca această apocalipsă să fie oprită de "Dumnezeu".
12. Panaramă aia, asta n-are neapărat legătură cu religia.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ai pus enorm de multe intrebari trebuia sa le pui si tu separat. Nu este pacat sa omori pe cineva care iti vrea raul, religia cea mai rea acum e aia islamista. a fost si crestinismul recunosc dar dumnezeu nu exista este inventat de escrocii astia, apocalipsa inseamna sfarsitul lumii cand murim toti pe aceasta planeta oamenii sau chiar si celelalte vietati, fiara cu 7 capete inventata iar numarul 666 nu reprezinta nimic decat o mare minciuna, saracia sau neajunsurile a facut ca iubirea sa nu mai fie asa mare cum era odata la crestini, iar sexul inainte de casatorie nu este un pacat decat in ochii mincinosilor sau a celorlalti oameni care tin la demnitatea tuturor. restul raspunsurilor le gasesti pe siteul wikipedia dar trebuie sa bati intrebarile pe rand nu la ingramadeala cum ai facut aici si dupa fiecare intrebare scrii wikipedia. Succes

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru RobertG101):

De ce imi dai tu acest raspuns invalid? sus vad ca denisashiatat33 a pus aceasta intrebare nu tu. Chiar sunt curios

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru RobertG101):

Daca tu crezi ca mama lui iisus a ramas insarcinata virgina atunci ramai la biblia ta si la escrocii catolici si ortodocsi care mint de peste 2000 de ani

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru RobertG101):

Ai si tu dreptate aici ca nu toti sunt lipitori sau nesimtiti sau avari in aceste sisteme

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanMx a răspuns:

Salut.

Ca si alti necredinciosi, va complicati prea mult cu lucruri care depasesc capacitatea voastra de intelegere. Si chiar daca cineva v-ar da un raspuns la toate intrebarile voi nu ati vrea sa credeti. Pentru ca nu sunteti liberi sufleteste. Pacatul inchide mintea omului si nu o lasa sa se dezvolte.

Ma pregatisem sa iti raspund la fiecare intrebare in parte, dar mi-am dat seama ca este inutil. Unui cersetor care nu a fost niciodata la scoala, daca ii vei povesti despre teoreme matematice, sigur va zice ca sunt o prostie pentru ca nu le intelege. Si evident, va scoate comentarii de genul pe care le scot necredinciosii cand le vorbesti despre Dumnezeu.

Ei, daca acestia ignora matematica si nu vor/pot sa o inteleaga, aceasta nu inceteaza sa mai existe.Asa este si cu credinta.

Ah, si inca ceva. Spune-i verisorului tau sa nu mai creada atata in gandurile lui. Un om impatimit nu este liber. Ci in toata vremea petrece cu duhurile cazute, care ii influenteaza gandirea cu scopul de a-i compromite mantuirea.

Dar ma rog, nu are rost sa discutam treburi avansate daca nu esti liber in gandire.

Fiecare patima este o forma de posedare. Necredinta este si ea o forma de posedare. Lumina lui Hristos straluceste permanent in jurul necredinciosului. Insa deoarece el este stapanit de duhurile cazute, nu aude strigatul Tatalui. Ca acel om sa se elibereze, trebuie mult post si rugaciune din partea celor apropiati. Asa dupa o vreme cel rau se va departa iar lumina lui Hristos va intra in sufletul acelui om si va incepe sa priceapa toate.

happy

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanMx a răspuns (pentru RobertG101):

Intr-un Dumnezeu bun si Milostiv cred si eu. Dar motivul pentru care nu intelege, scriptura e ca nu suntem in acelasi duh cu cei care au scris-o. Avem mult de evoluat spiritual.

Răspuns utilizator avertizat