| Zenicide a întrebat:

Funda pentru cel care imi explica detaliat cum functioneaza Jihadul in zilele noastre. Am inteles ca islamistii din diferite tari au participat in razboaiele din Irak din 2004, unii erau studenti, tineri, care pe pasaport aveau stampila Jihad. Erau din alte tari, si au decis sa ajute Irakul. Cine e liderul islamistilor, cum functioneaza toata treaba asta?
Orice detaliu despre Jihad e binevenit si apreciat happy

3 răspunsuri:
| tinerelul a răspuns:

Se invarte Ismail in mormant. Si atat mananca **** si evreii si islamistii ca se trag din acelasi bunic. Se trag din Avraam.

| kiv1990 a răspuns:

Da jihadul intr-adevar inseamna razboiul sfint impotriva necredinciosilor, pentru distrugerea sau convertirea lor. insa daca ei cred in dumnezeu si fac bine sa-i subjuge
mai ales evreii ca aveau credinta falsa, insa si mohamed tot ai ura pe evrei. Eu cred ca acesti tineri in irak nu se luptau din voia lor necondusi de nimeni, numaidecit ca cineva ai conducea caci de altfel nu mai aveau arme sipasapoarte cu stampila jihad. Eu nu pot sa afirm cine e conducatorul jihadului(ei sunt mai multi, cred ca sunt cite un reprezentant din fiecare tara) insa se aud zvonuri ca al-Qaida este unul din organizatorii jihadului, alQaida nu e doar o organizatie terorista ci o miscare care inca din anii 80 organizeaza soldati pentru diferite lupte. de ex: Afganistan anii80 sprijinul talibilor cu oameni si armament, Cecenia - de asemenea oameni si armament. SI desigur Irak se spune ca unul din conducatori ar fi Ayman al-Zawahiri si raposatul(cu toate ca nu sunt sigur) osama ben laden. Deci dupa parerea mea exista o organizatie care aduna bani de la bisnesmenii islami, din rapiri de persoane sau poate si unele state doneaza. pentru jihad