| TamplaruAnisoara a întrebat:

Gravitația - spus mai simplu : Cunoaștem gravitația doar ca urmare a acțiunii acesteia, pe care o știm de la Isaac Newton.
Ironic este faptul ca cea mai mare descoperire pe care a produs-o demersul științific nu poate fi explicata cu ajutorul știintei : Este mai mult un dat, aceasta emerge in mod natural in toate părțile cunoscute ale universului. Gravitația nu este aceiași in tot universul si nici chiar pe pământ.In vârf de munte este mai mare in timp ce in locurile mai joase este mai slaba.
Cea mai probabila explicație este ca gravitația nu este o forță individuala, dar ceva ce emerge in mod natural in tot universul. "Cele 5 mari descoperiri științifice care au schimbat lumea" Descoperă.ro
Iar voi pretindeți ateilor sa va dovedim existenta lui Dumnezeu. Acest lucru cu privire la gravitație este una din infinitele dovezi.

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Sunt multe lucruri de pe pamantul asta care duc catre Dumnezeu, dar orice ai zice unui ateu, el va gasi mereu o rezolvare stiintifica sau logica, Chiar daca cineva va invia pe cineva din morti cu puterea divina, un ateu va crede ca e vreo smecherie sau vreo scamatorie ceva. Deci un ateu va fi un ateu pana cand in viata lui Dumnezeu se va arata print-o forma sau alta si atunci cand va avea acea experienta poate doar atunci va crede in Dumnezeu, pana atunci noi, crestinii, degeaba vorbim despre Dumnezeu daca ei au "urechile si ochii legati "

| LoveSleep a răspuns (pentru slayer09):

Și dacă îți spun că un om, ieri, m-a înviat din morți? Mă crezi?

Majoritatea nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiul lui Dumnezeu când era pe pământ. Nici voi nu-l recunoașteți pe Arsenie Boca ca fiind un sfânt, deși aveți aceleași dovezi pe care le-au avut și ei atunci despre Iisus. Și da, și Boca a vindecat oameni, cel puțin așa susțin ei. Deci, care e faza, părinte? Nu cumva amândoi n-am fi crezut niciodată în acest Iisus când a fost el pe pământ?

Și care lucruri duc către Dumnezeu? Lucruri ca "lumina sfântă", care se aprinde din senin? Deși e 2020 aproape și încă n-am văzut o filmare cu asta.

| slayer09 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu te-a inviat un om, omul nu are puterea de a invia, ci harul Domnului care curgea prin el a facut asta. Si da, daca cineva imi spune ca a fost inviat din morti, eu il cred, dar nu mi se schimba nimic in viata mea, sa dea slava Domnului si sa ii multumeasca pentru ca i-a mai dat o sansa. Chiar daca minte, este treaba lui, daca mie imi spune ca a fost inviat, eu il cred pentru ca eu cred ca Dumnezeu poate face asta. Daca ti se pare absurd ca eu cred asta, gandeste-te la sutele de de cazuri in care oamenii si-au revenit din moarte clinica. Moartea clinica din punct de vedere stiintific este o moarte, peste puterea stiintei. Deci Dumnezeu cand vrea sa te ia te ia..chiar daca ai toata averea si toata stiinta si totul de pe lumea asta la indemana ca sa nu mori, nu tine de tine cand vine moartea, bine asta daca nu o doresti. Noi credinciosii, credem ca Arsenie Boca este un sfant, ca nu il canonizeaza biserica, asta e altceva, inca nu e timpul. Lumina sfanta? Stai asa, uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=iPv8perKt_Y, dar intrebarea mea este? crezi? sau stai sa te gandesti ca e posibil sa aiba ei o bricheta sau un foc inauntru acolo. Cerceteaza despre lumina sfanta si vei afla. Asa cum sunt si cu teoriile cum ca omul s-a nascut (format, evoluat) din maimuta, cum e teoria bib-bangului? De ce crezi in ele si nu poti crede in Dumnezeu? ca e aceeasi chestie. Sunt teorii, bine, mai putin Dumnezeu, El nu e teorie, El exista, El se simte, teoria big-bangului nu se simte. Dar fiecare cu credinta lui. Pace tie frate!

| LoveSleep a răspuns (pentru slayer09):

Ok. Am vazut video-ul. Eu vorbeam despre un video calumea. Cu specialisti, care sa imi spuna si sa imi arate ca nu avea cum sa fie foc acolo. Nu ce mi-ai aratat tu. Daca ar exista o filmare de genul, nu vad un singur motiv pentru care nu ar face-o publica. Mai multi oameni care merg la biserica, mai multi oameni care cred in Dumnezeu, doar lucruri bune ar iesi din astea. Dar nu se intampla asta, ghici de ce?

Si da, te înțeleg. Părinții mei sunt credincioși. De mic m-am întrebat chestii legate de religie și știi ce-mi spuneau când nu aveau răspuns? Nu trebuie(e pacat) sa te indoiesti de Dumnezeu, trebuie doar sa crezi si sa nu pui întrebari ("Crede si nu cerceta...").
Asta faci și tu acum. Daca cineva îți zice că a fost înviat din morți tu îl crezi.

Slayer, am fost înviat din morții. Spune-mi mie că crezi tu cu toată "ființa" ta chestia asta si ma duc maine la biserica. Dar tu te-ai obisnuit si ti-ai obisnuit creierul să nu pună întrebări. Tu crezi asta pentru că știi că așa trebuie și știi ca e păcat dacă nu o faci, dar dacă te gândești 2 minute o să începi să ai îndoieli. Eu prefer să nu fiu ipocrit. M-am rugat mulți ani până să realizez că mă îndoiesc de lucruri legate de credință și când mă rog. Apoi am realizat că mă mint și nu am mai făcut-o. Mi-a luat mult timp pentru că ti-am zis, am fost învățat să alung rapid un gând "necurat" si să cred fara sa pun întrebări.

Dar cred în Dumnezeu, dacă vrei să-l numești așa, dar nu în cel evidențiat în biblie. Dacă stai puțin și te gândești la viață, la tot ce reprezintă ea, la cum e construită, cum un animal mănâncă un altul, care face altceva în folosul altui lucru, ca fiecare este conceput perfect de a se apăra de anumite viețuitoare și a fi complet vulnerabil la atacuri din partea altora astfel încât să se continuie acest ciclu e mănâncă ca să fii mâncat. Și asta e doar la animale, sunt atâtea lucruri și pare imposibil de crezut că ceva atât de perfect nu este gândit, a ajuns așa pur și simplu la voia întâmplării. Să nu mai vorbim despre corupul uman și chestii de genul. Cred că există ceva mult, mult mai inteligent decât vom fi vreodată. Dar dacă vrei să zici că este cineva atotputernic care ne controlează, aș spune că această planetă este jocul de Sims al unui copil suprainteligent, mult peste capacitatea noastră de înțelegere. Care face lucruri inexplicabile, dar și ucide câte un om într-un mod absurd când se plictisește și își mai bate joc de cineva când vrea să râdă puțin.
Planeta asta e mai puțin decât 0, 1% din univers, e absurd să crezi că suntem singuri aici și după ce murim vom fi judecați și lucruri de genul. E absurd să crezi într-un Dumnezeu milostiv prezent în biblie și încă alte lucruri despre care aș putea vorbi toată ziua.

Știu că ești de acord cu mine că totul e atât de perfect creat. Acum gândește-te că această persoană se oftică când te duci fără batic în cap la biserică sau ce aberație mai este prezentă în biblie.

Dar oricum, dacă lăsăm la o parte absurditățile, cred că toate religiile lumii se bazează pe același lucru și fără ele ar fi un haos. Cred și de asemenea că e o "binecuvântare", dacă vrei, să crezi în Dumnezeu. Eu dacă sunt speriat de ceva, pe tine te calmează gândul că Dumnezeu va rezolva tot. Pe mine nu. Dar nu pot să cred, sau nu pot să mă mint că o fac. Și nici nu-mi e frică de faptul că m-aș putea înșela. Mereu voi fi primul care își asumă lucrurile, n-o să mă vezi plângându-mă de alegerile făcute.

Apropo de teoria cu omul a evoluat din maimuță.

Cu ăsta ce e? A fost încercarea eșuată a lui Dumnezeu de a crea un om? Sau care e explicația lui? Și a "oamenilor peșterii" care arătau și se comportau doar puțin mai bine decât ce vezi mai jos. Pe mine ma duce cu gândul la evoluție.

https://imgur.com/a/GtEYgs0

| slayer09 a răspuns (pentru LoveSleep):

Frate, viata cu Dumnezeu nu e usoara, stii ca exista si acei draci care ei te-au impins sa crezi ceea ce crezi tu acum, te-ai rugat, ai alungat gandurile, dar totul a fost o inselare, si te-ai cam departat de Dumnezeu. Bun, in primul rand, calea asta catre Dumnezeu e cea mai grea! De ce e cea mai grea? De ce e greu sa crezi in Dumnezeu? Cand pur si simplu daca iti pui in minte sa crezi intr-o bratara ca ea te va ajuta si va fi ca un dumnezeu pentru tine, de ce poti sa o faci atat de repede sa crezi in ea? Ia gandeste-te... daca exista Dumnezeu, exista si draci care te impiedica, iti insufla ganduri pe care tu le crezi ale tale. Iar eu ca si crestin, sa stii ca nu cred si nu cercetez, chiar imi biblie scrie ca trebuie sa cercetezi duhurile... Iar in legatura cu crezutul in invierea unui om mort, daca el imi spune ca a fost inviat: eu nu o sa il cred dar nici nu o sa neg, o sa spun ca nu stiu, dar o sa ii dau dreptate daca el asa zice, asa o fi. Si ca sa stii tu, credinta nu e asa oarba si manipulata cum credeti. Ci daca cineva trece il pacaleste pe vreun credincios, asta nu inseamna ca acel credincios nu cunoaste, ci lasa de la el, pentru a nu ii tulbura sufletul, pentru ca mai buna e pacea decat dreptatea.

"Slayer, am fost înviat din morții. Spune-mi mie că crezi tu cu toată "ființa" ta chestia asta si ma duc maine la biserica"

Eu aici o sa raspund in felul urmator, nu te cunosc, nu te stiu, si asa cum am zis mai sus voi raspunde cu: Asa o fi, eu nu cunosc, dar poate tu zici adevarul.

Eu sunt mereu cu premisa ca daca cineva zice ceva tind sa ii dau dreptate, dar imi iau masuri, daca ma intereseaza, cercetez, daca nu ma intereseaza, las sa zica ce o zice, poate e adevarat, poate nu, si merg mai departe. Si sa stii ca gandirea prea multa la lucruri negative si stresante te afecteaza, deci un crestin incearca mereu sa aiba mintea limpede, sa nu primeasca gandurile nocive, asta nu inseamna ca nu gandeste, ci nu sta sa se gandeasca la lucruri inutile.
In concluzie, calea catre Dumnezeu este grea, dar si frumoasa, noi crestini credem dar si cercetam, suntem cu totii pacatosi, asta inseamna ca noi crestinii nu suntem atotstiuitor, mai gresim si noi, nu suntem sfinti.
Si da, totul e perfect in lumea asta, atat timp cat oamenii respecta legile fizice si legile "psihice" (spirituale) pe care Dumnezeu ni le-a dat.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa teismului omule,asta inseamna ca un ateu nu crede in zeii atat,ateismul nu este o dogma,doctrina,religie,credinta,convingere,idee,nu este nimic,asa ca ateismul nu este stiinta,nu are legatura cu gravitatia,Newton, Darwin, nu are nici o legatura lucrurile care nu le stim cu teismul sau cu ateismul, teismul poate fi dovedit doar printr-o dovada stiintifica ceea ce nu exista, daca ar exista o singura dovada ateismul nu ar putea sa existe, aceste argumente eronate sunt demne de un copil de 3 ani imatur emotional,rational,mereu dumnezeu a fost raspunsul lucrurilor necunoscute, mereu a fost si este, de ce aceste argumente dovedesc fix dumnezeul tau, de ce nu ar dovedi deismul, panteismul, cel care afirma ca exista are obligatia sa dovedeasca ceea ce dovedeste nu prin vrajeli si prin metoda stiintifica

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Creștinii cred in existenta lui Dumnezeu si ca Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. In Biblie găsim informații care oamenii de știință le-au descoperit mult mai târziu. Si anume: pământul are forma rotunda, ca este suspendat pe nimic, ca doua parti e acoperit de ape si o pate este uscat, ca a creat soarele, luna ca sa arate vremile lunile si anii etc.
Mai scrie ceva in Biblie : " lucrurile descoperite sunt ale omului, iar cele ascunse sunt ale lui Dumnezeu". Noi credem lucrul acesta si suntem conștienți ca niciodată oamenii de știință nu le vor descoperii.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si greci stiau ca pamantul este rotund,chiar este suspndat pe nimic,pai si gravitatia ce este omule nimic dupa stiinta ta, unde scrie ca doua parti este apa si una pamant sa vad si eu,din absolut nimic a creat desigur, diferenta e ca crestini cred,atei stiu ceea ce stiu asta e diferenta, una a sa crezi alta e sa stii, date de astea astronomice sunt full in mitologia egipteana, sumeriana, greaca de unde evrei au dat copy paste, evrei ti-au scris basmele acum 2400 de ani, au avut de unde copia la greu, evrei erau langa egipt, nu ma mir ca stiau, dar stai ca iahve a avut un singur popor

| RAY a răspuns:

Slayer09 de ce minti? un ateu nu este un om inchis la minte,voi sunteti,voi va multumiti mereu cu raspunsul dumnezeu si atat,fara sa va ganditi logic,rational la o cauza rationala, un ateu daca ar vedea un om mort care invie logic ca sa-r intreba cum a fost posibil asa ceva,stai putin a si tu ai spune asta daca ti-as spune ca zeus la inviat,ai spune nu e adevarat,nu cred,cand inversam lucrurile vedem faptul ca si un crestin se indoieste de alte credinte care sunt la fel, un crestin este ca un ateu in fata unui hindus, accepta un crestin un hindus inviat cu ajutorul acelui zeu NU, dar acum crestinul spune ca cica noi nu vrem sa vedem

crestinii, degeaba vorbim despre Dumnezeu daca ei au "urechile si ochii legati "

exact asta ar spune si un hindus despre voi, nu e asa, lucru curios e de paste cand alte religi crestine nu recunosc minunea ortodoxa, incredibil crestini nu cred, crestini nu cred in icoane care plang, cica vorbim de atei, practic fiecare crede ceea ce vrea

| RAY a răspuns:

Gravitația nu este aceiași in tot universul si nici chiar pe pământ

dar nu te intereseaza sa iti pui mintea aia la contribuitie sa descoperi de ce nu e la fel in univers, te multumesti cu dumnezeu si atat in concluzie dz asta ne vrea tampiti, de ce naiba ne-a dat dz curiozitate, inteligenta ca sa pacatuim, a gandi = pacat, e pacat ca in secolul 21 sunt pers care gandesc astfel

| RAY a răspuns:

Slayer09 diferenta e ca un ateu nu crede, el stie, ori stie ori nu stie, cat priveste zeul tau evreu inventat de catre un trib evreiesc lucru confirmat istoric si eu sunt convins 100% ca nu exista asa ceva, cat despre un creator deist, panteist nu stiu daca exista asa ceva, cat despre iisus a existat ca profet atat, iisus asta nu a scris nimic, sa scris dupa el prin 4 autori anonimi lucru din nou confirmat istoric, biserica a scos ce a vrut si a bagat ce a vrut lucru din confirmat istoric,un ateu nu ca are convingerea ca un om mort nu invie nu crede,cum tu nu crezi in alah ca exista sau in zeus,sunt atatia zeii in care nu crezi mii de zeiitati,nu crezi ca nu ai fost indoctrinat nu te-ai nascut acolo,daca eu as vedea un om mort ca invie as vrea sa stiu cauza,e la voi nu exista conceptul de a gandi,voi nu ganditi, sunteti ca niste oii la pascut ca cai care tot privesc inainte, nu ganditi, puneti totul pe seama magiei, supranaturalului, e usor sa spui ca dz face totul

| RAY a răspuns:

Asa cum sunt si cu teoriile cum ca omul s-a nascut (format, evoluat) din maimuta, cum e teoria bib-bangului? De ce crezi in ele si nu poti crede in Dumnezeu? ca e aceeasi chestie. Sunt teorii, bine, mai putin Dumnezeu, El nu e teorie, El exista, El se simte, teoria big-bangului nu se simte. Dar fiecare cu credinta lui. Pace tie frate!

nu e la fel,una e sa crezi in basme evreiesti cu sarpe vorbitor, om care iti petrece concdiu in burta unei balene,minuni,miracole,posedari,invieri = toate astea le accepti orbeste,zero dovezi alta e sa cunosti evolutia sa vezi ce inseamna evolutia, fara supraatural,spiridusi,magie cum in mod rational viata a evoluat pe pamant, maimuta nu a devenit om alta tampenie care dovedeste ca habar nu ai ce inseamna evolutia, sunt mai multe speci de primate nu doar una, din nou dovada ca nu aveti habar de stiinta, dovezi sunt destule, dar nu e mai bine sa nu gandesti, de ce sa gandesti, sa iti consumi creieri mai bine fi prost si fericit ca stii totul
http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/......lutie.html
http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/......-fapt.html

| LoveSleep a răspuns (pentru RAY):

Pe asta se bazează religia, să crezi, să nu gândești.
De ce crezi că e o afacere atât de bună?
La fel ca și la alegeri. Cu cât ești mai prost și nu pui întrebări cu atât e mai bine pentru ei.

| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Corect,manipulare in masa,spalare pe creier,promovarea lipsei gandiri critice, rationale, impunerea credintei oarbe, indoiala, gandirea critica =iadul vesnic

| slayer09 a răspuns (pentru LoveSleep):

Bun, daca e o afacere atat de buna, de ce nu te faci si tu preot? Sau pustnicii, cei ce traiesc in paduri, fericiti cu ceea ce au, tot pentru afacere o fac?
Da, exista si religii si biserici si oameni care fac asta pentru bani, asa cum chinezii copiaza bmw-ul pentru bani, asa fac si alti oamenii: vad o afacere din asta si strica bunul mers al credintei. Dar aici depinde de alegerea ta, ceea ce vrei tu sa crezi, daca tu vrei sa crezi ca asta este religia, pentru tine asta e. Pentru mine este un mod de viata prin care ajung catre Dumnezeu.
Si daca nu pui intrebari asta nu inseamna ca esti prost, sau ca nu gandesti, dar iarasi o iei pe partea cealalta, si aici este alegerea ta, tu esti propriul stapan sa iti dai seama spre ce parte esti influentat si ceea ce vrei tu sa alegi. Tu alegi sa crezi sau nu. Eu te pot influenta sa alegi sa crezi cu dovezi, altii vin cu dovezi ca sa nu crezi, dar tu ar trebui sa cercetezi si sa incepi sa simti si atunci ai sa vezi adevarul.

| RAY a răspuns:

Slayer09 nici tu nu simti nu simti energia Lui, nu simti conexiunea cu materia nevazuta, cu energia cosmica, si de aceea tu nu crezi in mii de zeii, asa ca numi baga vrajeala cu tu ai preconcepti despre noi crestini impartiti in 6000 de secte, culte, religi cu dogme, doctrine diferite

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aberezi aiurea. Sunt o groaza de motive explicate stiintific pentru care forta gravitationala are mici variatii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu zici de stiinta si vii cu explicatii probabile? Serios? Gravitatia are ceva si cu masa corpurilor ceresti, ia mai citeste oleaca...

| Holiday a răspuns:

Acum 1000 de ani cauzele flatulentei erau la fel de necunoscute. In concluzie putea fi folosita ca "argument" in favoarea existentei lui Dumnezeu. Cam asa functioneza "logica" asta a ta.

| Panamax a răspuns:

"In vârf de munte este mai mare in timp ce in locurile mai joase este mai slaba."
Tanti ai facut fizica cu pastorul?
Daca stiinta nu poate inca sa explice natura si originea fortei de gravitatie, nu inseamna ca automat povestea spiridusului crestin este adevarata.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

Copile,m-am documentat de pe site-ul Descoperă.ro.
Iată o parte din ceea ce am aflat:
America de Sud : gravitatia este mult mai mare in munții Anzi si in formele de relief înalte din est. In Brazilia, gravitatia este mai joasa.
Europa are un model mult mai evident al nivelului gravitației. In zona Alpilor fiind mult mai proeminenta.
Australia are un nivel al gravitației mult mai scăzut in timp ce in zona Indoneziei gravitația are un nivel mai ridicat. Hărțile au fost făcute de Western Australian Geodesy Group din cadrul Universității Curtin
Grupul a combinat informații obținute de la sateliți si observații de la sol, pentru a produce hărți de înaltă rezoluție ce prezinta gravitația Pământului in funcție de zona geografica.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Presiunea omule nu gravitatia aia e la fel oriunde pe pamant

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

The study shows that I would lose about one percent of my body weight in moving from the Arctic Circle to a high mountaintop in Peru. The trouble is, my mass would not change.

diferenta e mica http://science.unctv.org/content/reportersblog/different-gravity
În plus, gravitația este mai slabă la ecuator din cauza forțelor centrifuge produse de rotația planetei. Gravitatea este, de asemenea, un pic mai slabă la altitudini mai mari, fiind mai departe de centrul Pământului, cum ar fi vârful Muntelui Everest.

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Eu am copiat din articolul respectiv. Nu sunt cuvintele mele.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

El va înălţa un steag pentru neamuri, va strânge pe surghiuniţii lui Israel şi va aduna pe cei* risipiţi ai lui Iuda de la cele patru capete ale pământului.

asta ai uitat sa scrii

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Http://enigmatica.ro/tainele-sumerienilor/

astia de unde au avut atatea informati, pe vremea aia zeul evreu inca nici nu exista, nu era fabricat de catre evrei

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tanti esti praf la fizica de clasa a 7 si nu intelegi.Ti-am dat mura in gura dar continui sa insisti.
In varf de munte este mai mica acceleratia gravititationala decat in locurile joase, nu mai mare. Acceleratia gravitationala SCADE cu cresterea altitudinii nu invers.
Intr-adevar nu scrie in Biblie.

| Osneros a răspuns (pentru Panamax):

Cum era sa explice Biblia fluctuatia acceleratiei gravitationale in relatie cu altitudinea pe Terra? laughing

Nu mai avea atatia cititori, ca se uitau ca prostii si ziceau ca-s cuvinte SF laughing

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Acel steag pentru Neamuri este Domnul Isus, care s-a jertfit pentru toți cei care cred in jertfa lui pentru mântuirea sufletului, fie neamuri, fie evrei.
Cat privește pe Israel si Iuda, se împlinește sub ochii nostrii.Se întorc in Israel evreii din toate tarile lumii unde au fost împrăștiați. Iată doua proorocii care se implinesc, semn ca Biblia este adevărata.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vrajeli,interpretati cum aveti chef biblia, invers daca as fi spus eu nu, nu avam dreptate, nu fi smechera cu mine si ma iei cu vrajeli de asta

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar ti-ai satisfacut partea ta emotionala de 3 ani, ai vrut o confirmare ai primit ai dat fundita, daca un hindus e inviat nu o sa crezi nici tu nici toti crestini, dar voi vedeti doar ce va convine voua, ca un mic copil de 3 ani ragait care iti satisface partea lui emotionala, de ce catolici nu cred in minunea de paste ortodoxa?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Te intreb din nou astia de au stiut atatea lucruri

http://enigmatica.ro/tainele-sumerienilor/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Biasul de confirmare este tendința de a căuta, interpreta, favoriza și a-și reaminti informațiile într-un mod care să confirme credințele sau ipotezele cuiva, acordând în același timp o atenție disproporționat mai mică informațiilor care o contrazic.[20]

Efectul este mai puternic în cazul situațiilor încărcate emoțional și în cazul credințelor profund înrădăcinate.

Oamenii tind de asemenea să interpreteze dovezi ambigue ca sprijinind poziția lor existentă.

Căutarea, interpretarea și memoria deformate au fost invocate pentru a explica polarizarea atitudinii (atunci când un dezacord se adâncește, chiar dacă diferitele părți sunt expuse acelorași dovezi), perseverarea în credință (atunci când convingerile dăinuie chiar și după ce dovezile care le sprijineau s-au dovedit a fi false), efectul primar irațional (dependența mai mare de informația întâlnită la început) și corelația iluzorie (atunci când oamenii fac în mod arbitrar o legătură între evenimente sau situații fără legătură între ele).

Conflictele de confirmare contribuie la supraîntărirea convingerilor personale și pot menține sau întări credințele în fața dovezilor contrare.

Multe decizii dezastruoase, luate în contexte politice și organizaționale de maximă importanță, au fost cauzate de acest tip de erori.[21] [22]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Copile,m-am documentat de pe site-ul Descoperă.ro."
"m-am documentat" si "site-ul Descoperă.ro" in aceeași propozitie se contrazic una pe alta.Si eu pot sa spun la fel de bine ca m-am documentat din cartea de bucate.
Gravitația e o dovada a existentei lui Dumnezeu? Si cum anume dovedește asta? Probabil ca si lui Sf Petru îi cădeau mere in cap, dar Newton s-a prin mai repede care e treaba.
Nu e cazul sa te apuci sa îmi bagi pe gât argumente cretine ca sa ma convingi ca Dumnezeu exista.Cred deja asta.Cu accent pe cred. Daca ar exista dovezi concrete, de necontestat toată lumea ar crede.Dar nu exista.De aici vine si exprimarea asta "cred in Dumnezeu".Sa încerci sa îi convingi pe altii de ceva ce tu doar crezi, fără sa știi cu certitudine e o dovada de maxima prostie.Si atitudinea asta de ingamfare amestecată cu superioritate ma face pe mine sa vomit.Cu atat mai mult pe un ateu.

| TamplaruAnisoara explică (pentru anonim_4396):

"Copile" e o replica a mea la "tanti" lui.
Si eu sunt alergica la unele sortimente de hrana fizica. La hrana spirituala nu. Ca sa scapi de senzația de voma va trebui sa eviți unele sortimente de hrana spirituala, sau daca la toate atunci evita categoria "religie". Sau daca ateii nu-ți provoacă disconfort, alege sa te hrănești cu ce oferă ei. Îți urez " pofta buna " la masa lor!

| slayer09 a răspuns:

RAY, eu nu am zis ca ateii sunt incuiati la minte, ci am pus amprenta ca un ateu convins, care nu crede in Dumnezeu, mereu va gasi explicatii logice si stiintifice la orice pe pamantul asta. Asta nu inseamna ca ateul e inchis, ci are mintea doar pentru lumea asta, daca tu crezi ca un ateu este inchis la minte pentru ca nu crede in Dumnezeu, este credinta ta, eu nu am zis asta.

"un ateu daca ar vedea un om mort care invie logic ca sa-r intreba cum a fost posibil asa ceva, stai putin a si tu ai spune asta daca ti-as spune ca zeus la inviat, ai spune nu e adevarat, nu cred..."

Da, un ateu daca ar vedea un om inviat din morti s-ar intreba asta, ar incerca sa gaseasca explicatii logice si stiintifice (ceea ce este bine, pentru ca Dumnezeu si legea Domnului lucreaza prin legile stiintei logice pentru trup si tot ce e material. Pentru suflet, exista alte legi, nevazute) si daca un crestin va veni langa ateu si ii va zice: Dumnezeu i-a mai dat o sansa. Ateul ce o sa zice: "Nu frate, aici e ceva stiintific, lasa-ma cu Dumnezeul tau, trebuie sa fie o cale stiintifica prin care s-a facut asta." deci s-ar intreba ateul cum este posibil, dar nu ar accepta ca Dumnezeu a lucrat in oasele, venele, creierul sau din ce cauza a murit acel om pentru a-i da din nou viata.
Iar eu, daca as vedea un om care invie, voi fi cert convins ca Dumnezeu este mare si ca El poate face orice. Voi da slava Domnului si voi merge mai departe. Nu are rost sa cercetez si sa vad ce s-a intamplat, pentru ca eu in inima mea stiu ce s-a intamplat.

Da, exista acei crestini care cred in Dumnezeu azi si maine nu mai cred, poimaine iar cred si tot asa, adica ei stiu ca exista dar nu l-au descoperit, si de aceea si ei se intreaba cum este posibil asa ceva, cum sa invie un om. si mai exista si asa numiti crestini, care cred in Dumnezeu, dar sunt prea fanatici, ceea ce nu este bine, deranjeaza lumea prin fanatismul lor. Si eu cred ca Dumnezeu nu vrea asta.

Iar cu hinduismul, si cu celelalte religii, nu am nimic impotriva, este alegerea lor, nu stiu ce gandesc ei despre mine, eu nu gandesc nimic despre ei, ci ii accept asa cum sunt, pentru ca nu o sa le poti schimba gandirea daca ei au fost de mici invatati asa, cum si noi suntem invatati asa. partea buna este ca ei cred in Dumnezeu, poate in acelasi Dumnezeu, dar sub alta denumire, ei stiu ca exista spiritul si legile spirituale, deci e totusi mai bine decat sa nu crezi (parerea mea). Ceea ce nu prea sunt eu de acord nu sunt de acord despre acei oameni oameni care cred intr-un obiect, de exemplu sa te inchini la elefanti facuti de oameni, statui, sau la broasca, sau la ce e lumesc, sa te inchini lor si sa crezi ca acel obiect te ajuta si ca toata viata sta in jurul acelui obiect. Aici nu sunt de acord, dar este alegerea lor.

| slayer09 a răspuns:

RAY, vezi tu, tu ti-ai creeat o idee preconceputa despre credinciosi, credinta Dumnezeu. Sunt multi credinciosi diferiti, sunt oameni, suntem oameni diferiti, credinta e diferita pentru fiecare, pentru ca multi gandim diferit, multi avem principii si "adevaruri" in care credem. Si stiinta este o credinta. Orice teorie este o credinta. De ce spui tu ca noi crestini nu gandim? Crezi ca noi nu stim de stiinta, nu cunoastem si ceea ce este material in lumea asta? Suntem constienti de asta, gandim la fel ca oamenii normali, pentru aceasta lume, dar noi crestinii, nu suntem ancorati in problemele lumesti, nu suntem ancorati in materie, pentru ca ea dispare, materia si totul de pe acest pamant este stricacios, care dispare, si ce rost are sa tinem atat de mult la o materie care ulterior va pieri. Asa ca noi avem baza in Dumnezeu. Tu nu Il simti, nu simti energia Lui, nu simti conexiunea cu materia nevazuta, cu energia cosmica, si de aceea tu nu crezi si poate esti rob al pamantului. Ai universul, stiintific stii ce energii imense sunt pe acolo, noi din aceleasi energii suntem nascuti, daca aceasta energie este mama noastra care ne-a creat crezi ca noi nu suntem conectati, interconectati, facuti din aceeasi energie? Daca suntem facuti din aceeasi energie, nu inseamna ca Dumnezeu este energie? Si acum intreb, crezi in aceasta energie care ne-a creat? Eh, gandeste-te ca aceasta energie este Dumnezeu. Si religia este o un stil de viata pentru a te conecta cu Dumnezeu, cu energia Dumnezeiasca.

| slayer09 a răspuns:

Of RAY, RAY, RAY...tu ai ciuda ca sunt mai multe religii si nu stii pe care sa o alegi?big grin nu ma intereseaza alte religii, zeii, secte, asta nu inseamna ca am ceva cu ei, sunt si ei oameni, au alegerile lor, eu mi-am gasit credinta mea, si daca o simt si o simt ca o energie buna si pozitiva in viata mea...de ce m-as departa de la ea? Ca ea imi aduce bucurie si pace, de ce sa ma departezi de ce este bun? Poate tu nu o cunosti ca sa stii cum e, si nu stii despre ce vorbesc.