| LPCTSTR a întrebat:

Hai să agităm puțin apele laughing
Am găsit o postare pe Facebook și m-a uimit cat de bine a putut explica și rezuma ceea ce „creștinii" numesc „creștinism":
Este mult de citit, însă merităwinking

„-Religia creștină e întemeiată pe niște mituri (citește "adevăruri tulburătoare" dacă ești credincios) care sunt atât de șocante, încât astăzi par o prăjeală mai nasoală decât reclamele de pe internet pentru mărirea penisului cu 10 centimetri în trei luni-
Dacă e vreme urâtă, n-ai curent, şi ai terminat de revăzut toate sezoanele din Seinfeld, sau pur şi simplu n-ai ce face cu viața ta, poţi să citești compilația asta de texte, adunate în cartea cu numele de "Biblia" (habar n-am ce înseamnă titlul ăsta) scrise în aproximativ 1000 de ani cu filmele despre lume pe care și le-au dat vreo 100-150 de tipi care n-aveau canalizare, antibiotice şi drepturile omului. Evident că e varianta românească tradusă de un nene prin 1921, şi revizuită prin 1989, pentru că îmi cer scuze, dar nu vorbesc paleo ebraica şi greaca veche, abia mă descurc în limba română să înţeleg ce scriu şi ce vorbesc creştinii români. Pentru că e o carte foarte groasă, cu scris mărunt şi fără poze, ţi-am făcut un rezumat pe categorii cu cele mai interesante, mişto şi haioase chestii pe care le găseşti acolo, ca să nu trebuiască s-o citeşti tu. Oricum se vede că nu citeşti, altfel nu-mi explic cum dai bani la popi pentru poveşti cum ar fi:

Existența lumii și cum funcționează ea.
Un tip numit Dumnezeu care locuiește în cer a făcut niște oameni din nămol (după ce a făcut mai întâi cerul, nămolul, caloriferele și gemul). Apoi s-a ofticat pe ei că au mâncat un măr de la un șarpe vorbitor (care e Diavolul sub acoperire) și mai târziu s-a trimis sub formă de propriul său fiu născut de o virgină ca să fie crucificat pentru păcatele noastre, pentru că „ne iubeşte". Asta după ce a înecat mai demult pe toată lumea cu un potop de 40 de zile şi un tip pe nume Noe a făcut o barcă mare unde au venit toate animalele şi a repopulat planeta cu nevastă-sa pentru că aşa i-a zis lui Dumnezeu în vis.
Iisus, care practic era tot Dumnezeu după ce a mers pe apă și a transformat niște apă-n vin, a vindecat nişte bolnavi cu „pase bioenergetice", plus alte câteva faze din astea, a murit puţin, gen' 3 zile din cauza crucificării ăleia pe care o plănuise de dinainte să se nască, dar apoi a înviat și s-a tirat înapoi în cer, iar tu ai rămas aici cu complexul de vină, să plătești taxe și impozite și să înveți analiză matematică la școală că poate-poate tanti Aurica de la magazinul din colț nu-ți va da restul până nu-i spui că o funcție continuă admite primitive.

Etică, morală, sexualitate şi drept penal.
Pe lângă toate poveștile ălea despre originea lumii, mai găsești numere de magie cu tufișuri în flăcări care vorbesc, ploi cu haleală pentru evreii fără GPS rătăciți 40 de ani prin deșert de un nene cu-n toiag care a despărțit o mare-n două și care avea la el două tablete de piatră pe care i-a scrijelit Dumnezeu că e nașpa să o înșeli pe nevastă-ta, sau să omori lume (în afară de homosexuali, oameni care nu cred în Dumnezeu, sclavi, femei cu păreri proprii, ș.a.m.d.). Toate poveștile ăstea au scopul să îți dea niște sfaturi de viață pe care dacă le încerci astăzi, or să te trimită direct la pârnaie, sau la casa de nebuni.
Uite niște sfaturi: Condamnă oamenii la moarte pentru munca în ziua de sabat, homosexualitate, neascultarea părinților, femeia care nu este virgină în ziua nunții, etc. Una dintre metodele de execuție e un lifehack practic și ieftin: vă adunați mai multi tipi credincioși și aruncați cu pietre găsite pe jos. Ăla care face internship la teologie le adună înainte de execuție într-o grămadă. Ca să te asiguri că e ok să omori oamenii cu pietre pe stradă pentru că se uită la filme cu lesbiene, în cazul în care nu ești sigur dacă ai înțeles bine ce ai de făcut, ți se dau niște exemple cum însuși Dumnezeu torturează niște copii în fața părinților, apoi îi omoară pe toți la grămadă, sau omoară pe alți puști care fac caterincă de chelia unui profet.
Și tot așa altă dată, îl combină pe un tip să îl sacrifice pe fi-su, ăsta pune botul la cardeală, dar Dumnezeu îi zice telepatic, direct în cap, în ultimul moment: "stai c***e, nu da cu șișu’ la glandă, că am glumit și 'eu să văd dacă ești bazat și te ține la smardoială", oprind jugăneala puștiului în ultimul moment, ca la Camera Ascunsă. Altui tip i-a dat lepră, l-a lăsat fără familie și l-a făcut boschetar, doar așa, ca să îi testeze credința. La sfârșit, e ceva gen, "felicitări, c***e, ai trecut testul și probabil că ai câştigat ceva mişto, dar îl primeşti după ce mori". Eu aici parafrazez, că nu mai țin minte vorbele exacte, dar asta e ideea. Io nu îmi țin minte nici numărul de telefon și îl parafrazez, gen "07 niște cifre, 9".
Dacă te-ai ofticat pe mine pentru ce ai citit până acum, să știi că acum poți să mă împingi liniștit în fața troleului când aștepți la trecere să se facă verde, pentru că: "Cronici 15:13~ 13- Și oricine nu caută pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuie omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie." Și când te gândești că unii o numesc în mod neironic "Religia iubirii".

Cod civil, bune maniere și viață socială.
Dacă erai femeie pe vremea aia, erai puțin sclava tipilor ăstora, cu complex mesianic de p*ță mică. Primeai ordine şi cafteală dacă nu le îndeplineai, de la tipul care a avut destule oi să te cumpere de la rude când aveai 12 ani. Așa i-a zis lui Dumnezeu, să îi stai tu capră. Că el s-a săturat de violat capre. Și că trebuie să îi dai ascultare. Și că n-ai voie să te educi. Ca să nu cumva să-ți vină vreo idee tâmpită, gen' că vrei drepturi. De unde și expresia: "bătaia e ruptă din Rai". Se știe că Dumnezeu vorbește numai tipilor. Tu ești nașpa. Pentru că ție îți curge sânge din pi*dă odată pe lună.
Te pui cu Dumnezeu?
Aşa că: ori sex asigurat şi menaj moca vreo 1900 de ani, ori pietre, ars pe rug, tăiat în bucăți și alte alea. Depinde de tine. E alegerea ta. Așa că învață religie de la bărbaţi ca să alegi responsabil.

Biologie, fizică și geografie.
Oasele de dinosauri sunt plantate în pământ probabil de Diavol (care e un înger răsculat, devenit personaj negativ, vinovatul de serviciu pentru orice) ca să te prostească, Pământul e un disc plat de fapt, are cam 7000 de ani și trebuie să dai bani la popi ca să pună o vorbă la Dumnezeu și să ajungi în Rai, care e ca un fel de afterparty la Valhalla. Pentru că ești un nemernic și ai fantezii de sex în trei cu sora nevestei tale. Sau te freci cu pă*ă*i*a de colțul pernei la Jason Momoa. Și Dumnezeu știe toate lucrurile astea despre tine. Știe și despre toți mucii pe care i-ai lipit într-a patra de banca colegului ăla tocilar. Și nu vrei să ajungi in Iad.
Crede-mă. E aproape la fel de nașpa ca în România.

Ce am înțeles din toate astea.
În primul rând am devenit ateu, pentru că atunci când aveam un an niște tipi îmbrăcați în rochii au vrut să se asigure că o să le dau bani toată viața, şi aproape că m-au înecat într-o cazan mare cu apă în timp ce cântau nişte muzică nașpa. Nu m-au speriat aşa de tare pentru că aveam un an, mi se cam fâlfâia p*ţa de ce zice lumea pentru că nu știam să vorbesc și încă mă căcam pe mine. Apoi cu vârsta m-am educat, am început să descopăr și alte chestii, cum ar fi privilegii sociale, cunoaștere și comunicare. Știi tu, din secolul 21. Și cum sunt un om din secolul 21, ar fi fost cam tâmpit s-o mai ard ca niște ciobani de-acum 2000 de ani care nu știau unde se duce soarele noaptea. Şi de aia au crezut că un nene din cer e responsabil pentru toate lucrurile ăstea misterioase.
Egiptenii și romanii au fost de altă părere. Pentru că ei aveau mai mulți tipi și tipe invizibile în cer. Și sub pământ. Fiecare popor are poveștile miturile și moștenirea lui culturală. Asta e istoria.
Ce vreau să-ți spun e lucrul ăsta: că dacă stai cu curul la istorie și încă pui botul în secolul 21 la poveștile ăstea, să nu te miri că societatea progresează cu un pas înainte și doi înapoi. Și încă îți trimiți copiii la armată, sau mori de foame și de boli pentru că plătești bani la popi în loc de institute de cercetare. Asta nu înseamnă că trebuie să îți uiți originile și drumul până aici. Te vei înțelege mai bine ca om. Vei înțelege omul. Sunt treptele scării pe care ai urcat până aici, în prezent. Și treptele pe care urci, le lași înapoi. La vremea lor ți-au fost de sprijin, pentru a ajunge la următoarea treaptă nouă. Tot mai sus. Dar, de ce te oprești tu ca un tâmpit încăpățânat pe scara asta a evoluției umane, sau decizi să o iei înapoi și cobori? Mai ales când ai săpun, cărți, internet și doctorii nu mai folosesc incantații magice şi pişat de virgină să te vindece. Chiar preferi ritualuri cu pipi în loc de medicamente și curent electric? E periculos pentru tine și cei din jurul tău că tu nu înțelegi nimic din strădaniile oamenilor titanici ai gândirii și cunoașterii pentru un mâine mai bun.
Pentru un tu mai bun.
Asta e iubire, c***e. Nu felul în care dai tu atribute fictive lucrurilor din jurul tău pe care nu le înțelegi și le numești "rău sau bine". Și apoi te apuci să urăști, sau să omori lume pentru că chestii rele. Sau bune. Conchistadorii erau foarte religioși. Americanii care au decimat pieile roșii, la fel. Romanii aveau zei la care se rugau să îi ajute când omorau triburi vecine. Vikingii mureau cu tine de gât, pentru că Odin, paranghelie veșnică în Valhalla, și aurul tău. Arabii care o ard azi terorist cu tine, sunt mânați de aceleași convingeri pe care le aveau cruciații creștini care i-au invadat acum o mie de ani. Tu încă îți explici pornirile tale de iubire și ură prin bine și rău, reprezentate de personaje mitologice care te guvernează. Acum există neuroștiințe care să te ajute să te înțelegi. Sau să fii manipulat de alții care le cunosc. Pentru că ești prost. Tu spargi semințe și trimiți "ateii" în "Iad". Oamenii de știință sparg atomul și trimit sonde în spațiu. Spiritualitatea secolului 21, orice va fi însemnând termenul ăsta, ar trebui să fie superior-valorică, ăleia de-acum mii de ani. Şi îmi e frică de tine, că ești un prost nervos cu degetul pe butonul de lansare al rachetei nucleare. Acum o mie de ani când erai cu mâna pe măciucă și sabie, poate aveam o șansă, că pot și eu să dau cu parul'.
Io nu-ți zic să nu numești Dumnezeu și Diavol ce nu cunoști și nu înțelegi. Dar nu te apuca să îi urăști pe alți oameni care dau alte nume ignoranței lor. Sau pe ceilalți care se luptă cu propria ignoranța și o numesc știință. Deocamdată lupta asta s-a dovedit a fi cea mai victorioasă. Singura victimă în războiul ăsta e prostia umană.
Paradoxal, de-aia poți să fii prost acum mai mult timp. Speranța ta de viață e mai mare datorită științei, civilizației și culturii societății contemporane. Și pentru că oamenii nu sunt proști ca tine și te tolerează."

""Cronici 15:13~ 13- Și oricine nu caută pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuie omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie." Și când te gândești că unii o numesc în mod neironic "Religia iubirii"."
Asta este religia. Ăștia suneți voi, „creștinii".
Și când te gândești că dragii creștini cunosc numai de la gura popii și nimic de dincolo... parcă ți se face milă de ei când îi vezi că fac marșuri cu surle și trâmbițe unei religii de care nici ei n-au habar, căci „crede și nu cerceta", „prost ai fost și prost vei rămâne".

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E doar o parere ca crestinii numesc asta crestinism.
Doar de doua aspecte am sa ma leg.
1) Religia crestina nu e bazata pe mituri. Baza e sta in incapacitatea rationala de a explica cum un mormint a fost si a ramas gol, desi a fost pazit de o garda din una din cele mai disciplinate armate ale lumii, si in plus a fost si sigilat. E bazata pe persoana si activitatea lui Isus Hristos, unul din oersonajele cele mai bine atestate de istorici si arheologi din istoria antica.
2) "Crede si nu cerceta"?!? Chiar asa? De la Biblie citire : "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun". Hai sa lasam ideologia comunista deoparte, caci ea e cea care a inventat acest slogan. Si nu numai.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, de ce nu? Daca tu ai intilnit citiva crestini cu gindirea ingusta, cu ochelari de cal, si sunt destui aceia, nu inseamna ca nu sunt si dintr-aceia care mai si gindesc. Si sunt multi si aceia.

| RKBlue a răspuns (pentru cristi202):

Serios?
Da-mi 3 dovezi ca Iisus a existat.
In afara de Biblie.
Tot ce s-a scris despre el a fost la zei sau sute de ani dupa.
Iar faza cu mormantul e abureala. Oricine poate spune o poveste despre disparut.De unde stii ca soldatii nu au fost platiti ca sa inchida ochii cateva minute?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"1) Religia crestina nu e bazata pe mituri."

NICI MACAR pe mituri...de fapt e un fel de "vineri 13", sau "pisica neagra care iti taie calea". E doar un bullshit de superstitie ceva mai elaborata, din care unii de-a alungul timpului au facut o afacere si un mod de a controla fraierii.

""Crede si nu cerceta"?!? Chiar asa? De la Biblie citire : "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun". Hai sa lasam ideologia comunista deoparte, caci ea e cea care a inventat acest slogan."

De fapt nu comunistii au facut afirmatia asta despre crestinism, ci altul, mult mai demult. Ea era adevarata atunci, cum e si acum.
Zici ca Biblia ar afirma contrariul. Pai daca e asa, inseamna ca toti crestinii sunt praf si pulbere. E greu de crezut ca cineva ca ar fi cercetat ceva si inca mai crede tampeniile din Biblie.

| cristi202 a răspuns (pentru RKBlue):

1) Josephus Flavius, in Testimonium Flavianum
2) Tacit in Analele sale
3) Suetoniu.
Sunt trei gasite rapid. Dar, de vrei sa te delectezi cu dovezi, exista o carte, destul de stufoasa, care prezinta doar dovezi ale existentei lui Hristos dinafara Bibliei, "El a trait printre noi" de Josh McDowell.
Desigur ca povesti se pot spune. Dar cate sunt conforme cu realiatea, cate au acoperire in realitate? Ca si faza cu plata soldatilor. Hei, nu e armata româna. Nici macar cea americana. Studiaza disciplina armatei romane si mai vorbim. Soldatii ar fi fost ucisi daca faceau ceva neconform cu jobul lor. Ar fi riscat prea mult sa accepte sa fie platiti. (Nai mult, mai avem redata si reactia lor cand au mers la marii preoti, erau inspaimintati, si automat apare intrebarea de ce?).Si mai e o problema, cea a sigiliului roman pus pe mormint. Cine ar fi avut curajul sa il rupa? Desigur ca poti accepta asta in teorie, ca sa gasesti raspuns, dar, daca tii cont de conjunctura acelor vremi, cam orice teorie cade. Un judecator din America a incercat, pe baza marturiilor existente, sa caute sa vada care e adevarul, si a spus ca a avut in viata lui cazuri cu mult mai putine date de pe urma carora trebuia sa delibereze, si, cand a cercetat totul, a trebuit sa admita ca mormintul gol nu e o abureala, ca nu exista nici o explicatie logica de ce e gol, si ca nu poti explica disparitia corpului lui Isus.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

"Zici ca Biblia ar afirma contrariul. Pai daca e asa, inseamna ca toti crestinii sunt praf si pulbere."
Nu toți, ci doar 90% din ei.

"Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun." (1Tesaloniceni.5:21):
https://mybible.ro/vdc/1-tesaloniceni/5/comentariu

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Nici faptul că mormântul a fost gol nu e sigur. Dacă ne uităm la cea mai veche reprezentare a bibliei, la cel mai vechi manuscris biblic descoperit, adică codex sinaiticus, observăm că sfârșitul evangheliei după marcu lipsește cu desăvârșire. În acel codex se spune doar că Maria și Maria Magdalena au văzut mormântul gol însă nu au spus nimănui despre acest lucru, rezultând că nimeni nu era la curent că Iisus ar fi înviat și acesta nu s-a arătat apostolilor. Probabil că tot acolo putrezește și acum.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Tu te uiti ce zici? Zici ca doar cele doua Marii au vazut mormintul, ca nimeni in afara nu a stiut asta, si rezulta din asta ca Isus nu s-a aratat apostolilor. Nu se putea foarte bine ca apostolii sa nici nu vada mormintul gol si Isus sa li se arate?
Mormintul gol fara inviere poate duce usor la presupozitia ca a fost vazut un mormint gresit, nu? Insa tocmai aratarile de dupa atesta veridicitatea mormintului gol. Ar trebui sa te gindesti, ce a schimbat o mina de oameni ce pana atunci se temeau si de umbra lor in niste oameni gata sa moara pentru credinta lor? 11 din 12 au murit. Poti spune ca e un fals si asta, o lauda a crestinismului, insa si in ziua de azi sunt oameni transformati in acest fel. Ai probleme serioase in a explica ce transforma acele vieti daca nu accepti ca e Isus cel inviat. Doar un exemplu din miile ce ti le pot da: mai stii acel top10 al marilor romani, realizat acum ceva ani? Pe locul 5 a fost Richard Wurmbrand. Tipul a stat 14 ani in inchisorile comuniste, trei din ei intr-o celula intunecoasa in care isi vedea doar calaii ce il bateau. Poti citi experienta lui in cartea "Cu Dumnezeu in subterana", o pledoarie fantastica a ce poate face un dumnezeu viu intr-un loc plin de durere si suferinta (eu cred ca e la polul opus al cartii Mein Kampf a lui Hitler, care e plina de ura) Pe linga parodia de aici cu privire la crestinism, cartea iti va oferi adevarata sa fateta, adesea prea putin cunoscuta. Vei ramane uimit sa vezi ca se vorbeste cu speranta, cu bucurie, cu dragoste fata de cei ce au facut rau, desi raul adesea era inimaginabil. Si, daca e sa judeci corect, nu poti sa nu te intrebi cum de un om a putut sa treaca printr-un asemenea iad cu bucurie in suflet. Psihologia nu da un raspuns, trebuie sa admiti ca e ceva mult decat o imaginatie, un vis sau o inchipuire. Poti sa ii judeci pe primii apostoli de aceste lucruri, zicind ca totul a fost o eroare a mintii lor, ca nu li s-a aratat pe viu, dar milioanele de martiri crestini de dupa te vor contrazice imediat prin simpla experienta a vietii lor.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Fenomenul e cunoscut și explicat, se numește halucinație colectivă. Se întâmplă când un grup de oameni crede cu tărie că se va întâmpla un lucru, această credință se propagă de la unul la altul ca un foc, ca și în cazul OZN-urilor. Sau a monstrului din lochness de exemplu, după ce a fost văzut un monstru, brusc foarte multă lume a susținut că l-a văzut și puteau să jure pe orice că așa a fost. Dar cum explici faptul că în codex sinaiticus lipsește sfârșitul evangheliei după Marcu? Cea mai evidentă explicație după părerea mea e că acesta a fost adăugat în versiunile biblice ulterioare însă fără nici un temei, doar pentru a consolida religia creștină.

| danut a răspuns:

"Asta este religia. Ăștia suneți voi, „creștinii"."
Nu dragule, ce spui tu este o religie crestina PERVERSA iar a crede si nu cerceta este o CUGETARE ATEE, leninista, nu crestina.
P.S. Textul din Cronici ESTE scris cu o mie de ani inainte de Hristos si ESTE SCOS din context:
2 Cronici 15, 12. Au fãcut legãmânt sã caute pe Domnul, Dumnezeul pãrintilor lor, din toatã inima si din tot sufletul lor;
13. si oricine nu cãuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorât, fie mic, fie mare, fie bãrbat, fie femeie.
14. Au jurat credintã Domnului, cu glas tare, cu strigãte de bucurie, si cu sunet de trâmbite si de buciume;
15. tot Iuda s-a bucurat de jurãmântul acesta, cãci juraserã din toatã inima lor, cãutaserã pe Domnul de bunã voia lor si-L gãsiserã. Si Domnul le-a dat odihnã de jur împrejur.
NORMAL ca trebuiau OMORATI conform Juramantului FACUT.
Numai gunoasiele pervertesc textul Biblic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Buuuuun... si tu ai vrea chiar sa citim toata polologhia aia? Am vazut pe sarite, e toata abrambureala crestina explicata in limbaj mai natural, pe intelesul prostimii. Asa, si? Care e intrebarea?

| anonimg a răspuns:

Dacă ortodoxia, catolicismul și alte confesiuni creștine au denaturat adevărul lui Dumnezeu transformând-ul în babilon (care înseamnă "amestecătură) - și este doar o chestiune de timp până când Dumnezeu va aduce întuneric asupra acestora -, asta nu înseamnă că creștinismul este eronat.
Nu este exemplul cel mai elocvent, dar nu am găsit ceva mai potrivit. Dacă avem două mere: unul mai încrețit în care și viermele își face un locaș, și unul care lucește, arată sănătos, viermii stau departe de el pentru că este plin de ierbicide, ce am alege?
Este totuși vorba de educație în a ști să îndepărtăm viermii din fructele sănătoase. Trebuie deci să ajungem să cunoaștem să facem diferența dintre adevăr și minciună.
Nu putem să condamnăm pe Dumnezeu dacă oamenii răi își bat joc de adevăr.
Dumnezeu știe să facă diferența dintre oi și capre; și noi trebuie să ajungem să cunoaștem să facem diferența.
Repet: ortodoxia și catolicismul sunt de la diavolul. Acestor două confesiuni creștine, dacă li s-ar oferi ocazia ar ucide pe ceilalți creștini dar și pe atei, și pe toți aceia care nu se închină lui Dumnezeu, sau se închină altfel decât acestea. Catolicismul a făcut acest lucru în trecut, și va face iarăși în viitor.
Babilonul din cartea Apocalipsa, nu este altceva decât creștinismul amestecat cu păgânismul; mai concret, toate confesiunile creștine existente pe pământ, în afară de una singură.
Nimeni nu poate contesta cartea "Tragedia veacurilor":
https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor
Îți spun că și aceluia care urăște cărțile o va citi pe nerăsuflate.

| LPCTSTR explică (pentru anonimg):

Ehem... ce s-a-ntamplat si cu tine?
Tu te auzi? "ortodoxia și catolicismul sunt de la diavolul."
Ce naiba ar trebui sa insemne asta?
Si... cum traiesti stiind ca esti "cre(s)tin ortodox"? Sau esti alta abureala de religie sau secta?

| anonimg a răspuns (pentru LPCTSTR):

Citește cartea "Tragedia veacurilor" și vei înțelege despre ce este vorba.
După ce o vei citi o să îmi mulțumești pentru că ți-am recomandat-o, chiar dacă acum nu poți să crezi acest lucru.

| LPCTSTR explică (pentru anonimg):

Prefer sa raman la obiectivismul meu, nu la ceva fanatisme cretine.
" În paginile sale sunt dezvăluite scenele marii lupte dintre adevăr şi minciună, înşelăciunile lui Satana şi mijloacele prin care i se poate rezista cu succes. Cititorii vor găsi o soluţie satisfăcătoare pentru marea problemă a răului şi a suferinţei şi vor descoperi dreptatea şi iubirea lui Dumnezeu."
Aha... numai de entitati inchipuite n-am eu nevoie acum rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns:

Mama gata dupa pamfletul asta neamuzant tin sa anunt pe toata lumea ca nu mai pot fi crestin. Gata. Pana aici a fost, o sa ma dezbotez. Primul lucru pe care o sa-l fac in calitate de necrestin o sa fie sa ma duc la fedora asta cu prea mult timp liber sa-i dau si eu un banut acolo (cum zic ateii din bunatatea proprie si nu ca asa te pune Dumnezeu) nu de alta dar daca isi castiga traiul din încercarea asta de stand-up comedy eșuata lamentabil ma gandesc ca are nevoie de niste ajutor financiar, mai ales acum ca vine iarna si il scot banii (si glumele) afara din casa

| Ineys a răspuns:

Imi place stilul in care s-a scris. Foarte frumos.
"A murit putin, gen vreo 3 zile" IQ 999+ genial. rolling on the floor

| Celbun a răspuns:

Îmi pare rău de tine, și de toți cei care luați în derâdere cuvântul lui Dumnezeu! Biblia nu este o simpla carte scrisa de,, vreo 150 de tipi", ea este cuvântul lui Dumnezeu, Scriptura Sfântă. În ea scrie :,, Toată Scriptura este insuflata de Dumnezeu, și de folos ca să mustre, să învețe, să îndrepte. " 2 Timotei 3:16

| LPCTSTR explică (pentru Celbun):

Ahem... sigur?
Cine te-a introdus in religia asta infecta? Dar pe parintii tai cine i-a introdus? Dar pe parintii parintilor cine? Este nevoie de-o minciuna buna sa se ajunga la proportiile astea... si uita-te la tine! Ce minciuna jalnică ai ajuns sa crezi rolling on the floor