| Guogle a întrebat:

Hai sa va povestesc ceva, mai demult la scoala ne-am dus cu profu de istorie la biserica, in legatura cu istoria bisericii sau ceva de genu. Si cum intrebarile de la unii coegi veneau tot mai multe, preotul a inceput sa ne spuna despre ceea ce contine o biserica, a inceput cu icoanele, s. m. d a ajuns la un portret de sus care era pictata pe tavanul cladirii, unul a intreebat ce semnifica el: el a spus, "Acesta este chipul lui Dumnezeu"
Acuma am si eu o intrebare, cum se poate vedea chipul lui Dumnezeu, sau poate cum a fost pictat cand in Biblie scrie clar ca nici o persoana nu a vazut chipul lui Dumnezeu. Oare sub influenta carui drog sau spirit diavolesc a putut spune asta?

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Explicația e simplă:
Popa s-a încrezut în pictor și nu l-a supravegheat, pictorul a dat câteva sticle de Jinars pe gât și după a avut inspirație divină și și-a imaginat cum arată Dumnezo și l-a pictat.
Dar am și eu o curiozitate mai perversă: Era pletos, tânăr și arăta bine?batting eyelashes

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Se mai trezeste cite un adormit @Guogle

Urzi23 In dialog cu adormitul :

Vezi bre ca problema a fost discutata puteai folosi functia "cauta intrebari si raspunsuri " o ai sus de tot.
Apoi :
Sinodul de la Moscova din 1667
"A-L reprezenta in icoane pe Dumnezeu-Savaot (adica pe Tatăl), cu barba albă, cu unicul Său Fiu în poală şi cu un porumbel între Ei, este nemaipomenit de absurd şi de necuviincios, pentru că nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru ca Tatăl nu are trup şi nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci "
Apoi :
Icoana Sfânta Treime a cuviosului iconar Andrei Rubliov este singura icoană canonică ortodoxă cu Sfânta Treime. Pentru că Andrei Rubliov a pictat de fapt arătarea Sfintei Treimi la stejarul Mamvri, înaintea lui Avraam, în chipul îngerilor. Dar faţă către faţă nimeni nu l-a văzut nici pe Dumnezeu Tatal, nici pe Dumnezeu Duhul Sfânt, ci numai în ghicitură. Şi nu pot fi reprezentaţi altfel. Deci reprezentarea Lui Dumnezeu Tatăl sub chipul unui bătrân sau a Duhului Sfant sub forma unui porumbel nu este canonică. Se poate reprezenta Duhul Sfânt ca porumbel, numai la Scena Botezului. Şi totuşi icoana cu Dumnezeu Tatăl, cu Dumnezeu Fiul şi Sfântul Duh, reprezentat prin porumbel alb, se găseşte de vânzare în toate magazinele cu articole bisericeşti; o cumperi, mergi cu ea la sfinţit şi preotul o sfinţeşte; înseamnă asta că nu trebuie să o ţinem în casă?

Apoi :Adormitul @Guoglea spus :
Oare sub influenta carui drog sau spirit diavolesc a putut spune asta?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

În Apocalipsa, Sf.Ioan, spune : că vede pe cineva asemenea cu Fiul Omului, îmbrăcat în veşmânt lung până la picioare şi încins pe sub sân cu un brâu de aur. Capul Lui şi părul Lui, erau albe ca lina şi ca zăpada, şi ochii Lui ca para focului;
Apoi :
Domnul Iisus, când a fost răstignit, avea 33 ani, deci nu putea să aiba păr alb; nu cumva persoana văzută de Ioan, este Dumnezeu Tatal?

Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

In Cartea a cincea din Demonstratio Evangelica a lui Eusebiu din Cezareea, citata de Sfantul Ioan Damaschin in Al treilea cuvant al sau in apararea sfintelor icoane, legat de cuvintele "Dumnezeu i-a aparut lui Avraam la stejarul din Mamvri", gasim mentionat faptul ca reprezentarea Sfintei Treimi sub forma celor trei Ingeri a existat in vremuri stravechi la locul real unde cele trei Persoane i-au aparut lui Avraam.
Apoi :
Existenta acestei icoane se leaga de cinstirea deosebita, atat a evreilor, cat si a paganilor, pentru locul aratarii de la stejar; s-au adus acolo si jertfe pagane. Nu stim cum era icoana. Insa, din cele mai vechi timpuri, Sfanta Treime a fost infatisata ca scena biblica istorica, cu ingeri stand la masa sub stejar. Avraam si Sarra ii slujesc, casa lor se vede in spate. In planul apropiat apare adesea un slujitor care injunghie un vitel.
Apoi :
Eu zic sa te faci om de treaba si sa spui Tatal Nostru la culcare si sa te insemni cu Sf Cruce

| Vladuthz a răspuns (pentru Urzi23):

Vai drace i-ar dau de tine cu intelepciunea ta rolling on the floor)))) pfai tata laughing)

| MMihai a răspuns:

În Biblie scrie că :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant."
27. Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.

Deci Dumnezeu a făcui omul după chipul său & atunci prin reciprocitate Dumnezeu are aspect de om, Dumnezeu, fiind de la începutul genezei au zis că nu arată ca un om tânăr, ci ca unul mai în vârstă.

| Guogle explică (pentru MMihai):

Si totusi, acolo cu Moise spunea ca oricine ii va vedea fata va muri, ca nimeni sa nu stie cum arata, si chiar nimeni nu l-a vazut, mai ales ca El vorbea cu spatele la Moise pe poalele muntilor.

| Aesir a răspuns:

Sub influenta arogantei egoului. Dumnezeu cu D mare nu are chip este energie pura care se gaseste in fiecare fiinta, este energia vietii, in nici un caz un om, sau un mos cu barba cum au multi oameni aceasta impresia gresita.

| StefyRO a răspuns:

Oamenii au presupus ca Dumnezeu are acel chip, pentru ca oamen au,, moderat,, chipul lui Dumnezeu dupa Iisus Hristos. Care oameni stiu cum arata pentru ca El a fost pe Pamant (Iisus) Sper ca te-am lamurit