| anonim_4396 a întrebat:

Hai sa vorbim despre intoleranta si homofobie religioasa (iar).

Aud acest argument penibil mai tot timpul cand vine vorba de persoanele homosexuale. Recent, un user o ardea gen "da ei nu se reproduce deci pun in pericol perpetuarea speciei deci homosexualitatea ie naspa" + "homosexualitatea e o alegere".

* (deoarece stim cu totii ca persoanele homosexuale sunt infertile)

CA Crestini homofobi, acceptati acest rationament ca fiind valid? Daca da, il aplicati si la preoti, calugari si calugarite care nu fac boraci?

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Persoanele homosexuale sint infertile, ce gluma buna asta.

| Inferno a răspuns:

Iar dupa criteri.ile iudaismului e pacat sa i te inchini lui Iisus.
Deci venerarea lui Iisus " e rau".

| sublime89 a răspuns:

E un lucru bun ca preotii, calugarii si calugaritele nu se reproduc, pentru ca nu transmit mai departe genele fanatismului religios. Dar pentru crestini e mai greu sa inteleaga cum vine asta.

Opozitia pe care ei o au fata de homosexuali ii ingroapa pe zi ce trece pe lunaticii astia religiosi. Unii si-au mai schimbat pozitia fortati fiind de faptul ca drepturile omului, inclusiv ale homosexualilor, sunt din ce in ce mai importante in societatile moderne din prezent. Insa problema lor e ca nici daca ar vrea n-ar putea sa renunte definitiv la ura impotriva homosexualilor, tocmai pentru ca in biblie scrie ca ei trebuie omorati. Cum ar putea crestinii sa contrazica ce scrie in biblie? Acolo e cuvantul domnului care nu greseste niciodata. Asa ca de acum incolo se vor gasi tot timpul de partea gresita a istoriei in ceea ce priveste drepturile omului. Lumea va progresa, iar minoritatile sexuale, la fel ca si celelalte, vor fi tot mai respectate si integrate in societatile civilizate spre care tindem, pe cand religia crestina va fi tot mai izolata pe aceasta tema, si condamnata de intreaga lume pe buna dreptate. Asta e destinul pe care ei singuri si l-au pregatit.

Uita-te ce mentalitati au homofobii astia, cum se poate vedea si din al 2-lea raspuns de la intrebarea asta a ta. Cata iubire si toleranta crestina pentru semenii lor. E impresionant. Si pe mine m-a suspectat careva de pe aici ca sunt homosexual, pentru ca altfel nu le-as lua apararea, dupa capul lui. Asta ar insemna ca trebuie sa fii negru ca sa aperi drepturile negrilor, sau femeie ca sa aperi drepturile femeilor, sau palestinian ca sa aperi drepturile palestinienilor. Logica lor ma da pe spate mereu.

| sublime89 a răspuns:

Are Satan asa ceva? Inseamna ca sunt si "satanitze" pe acolo prin iad. laughing

| Deaad a răspuns:

Deci s-a creat un subiect nou pe aceasta categorie laughing

Homosexualitatea, nu ar trebui, in primul rand sa intereseze pe nimeni.Pentru ca e treaba lor, viata lor, intimitatea lor.
Ca religia se baga in cacatul asta, e partea a doua.Cand religia nu s-a bagat in ceva? S-a bagat in tot in viata omului. Legat de alimentatie,de sex,de tehnici de sex,de sentimente,ganduri,imbracaminte,la ce sa te uiti,la ce sa nu; ce sa asculti,ce sa nu; cu cine sa te ***,cu cine nu.

Religia e ciuma pe aceasta planeta,pentru ca se baga prea mult in viata omului si impune niste restrictii irationale si irelevante.

Fiecare om are dreptul sa fie cum vrea el si sa faca ce vrea, in limitele legii.
Daca vrea sa se omoare, bun, sa se omoare. Daca vrea sa se imbete crita si sa doarma intr-un sant, bun.De ce nu?
Dar cum ei au dreptul sa faca ce vor, asa am eu dreptul sa ma pis pe felul lor de a fi si pe actiunile care le fac.Iar ei au dreptul sa nu le pese.Dar asta e alta poveste.
De unde e atata efect de turma pe planeta?
Raspunsul e categoria unde postez asta.

| fllu07 a răspuns:

Oricum este ceva impotriva firii.
unde ai vazut tu, intre animale, care nu au ratiune, mascul cu mascul.
asta ca tot zicea un "intelept" ca suntem animale.
atunci noi care avem ratiune, cum promovam asa ceva?
este clar ca este o denaturare de la scopul initial prevazut de Dumnezeu.
mai mult nu este o emanipare, ci o degradare, sau retrogradare.
aceasta este, de fapt, una dintre cauzele decaderii imperiului Roman:
https://ro.wikipedia.org/......an_de_Apus

si nu, nu sunt homofob, dar sincer nu mi-ar place sa merg cu baietelul sau fetita de mana si sa ma intrebe:
tati, ce fac barbatii aia 2?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Homosexualitatea se intalneste si la alte animale, nu doar la om. Nu stiai? Iti sugerez sa te documentezi putin. Ai net, foloseste-l cum trebuie.

"tati, ce fac barbatii aia 2"... se iubeste la fel ca mine si ca mami ta. E chiar asa greu de explicat? Fac acelasi lucru pe care il faci si tu cu Maria. Nu inteleg unde-i problema. Nu esti capabil sa-i explici boracului tau ca 2 oameni se "iubeste"?

Uite, o mini tema pentru acasa : homosexualitatea se intalneste si la alte animale nu doar la noi.

Cauta pe guagal informatii si revino dupa ce te-ai documentat cu un "da, ai dreptate, retrag ce am zis mai sus".

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti asa documentat, argumenteaza tu.
fii serios. "se iubeste"? asta ii explicatie?
vai si amar de capul tau.
iti dospeste desteptaciunea in cap. fie ca vrei fie ca nu, tot trebuie sa recunosti ca este ceva annormal.nu am nimic cu oamenii respectivi, ci detest faptele lor.
iar daca in cele din urma se va legaliza, arata clar a decadere, nu a progres.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"asta ii explicatie?"... e o explicatie pentru nivelul boracului tau si pentru nivelul tau cu toate ca boracul tau mai mult ca sigur intelege aceasta explicatie pe cand tu, nu.

X - Bai puradel, ii vezi pe aia 2 de acolo care se pupa? Ala si cu aia.
Y - Igen.
X - No bun. Aia 2 se iubeste ba. Acum ii vezi pe ailalti 2? Vasile cu Mihai.
Y - Ie.
X - No bun. Si aia 2 se iubeste la fel ca ailalti. Capisi?

"detest faptele lor"... pe baza a ce? Cu ce anume te deranjeaza ca ei fac acelasi lucru pe care il faci tu cu Maria? Ba mai mult de atat, de cand e treaba ta ce face Ion cu Vasile?

Nu ai o baza solida pentru homofobie decat ignoranta si ai demonstrat asta in primul tau comentariu cand ai aratat ca habar n-ai despre ce vorbesti si nu stii nici macar chestiile de baza legate de subiect.

"argumenteaza tu"... ca nu se gaseste doar la om? Ti-a fost prea lene sa cauti? Ia de-aici pentru inceput :

https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals"

"decadere, nu a progres"... zise cel care nu stie nici macar chestiile de baza legate de acest subiect dar care isi permite sa comenteze.

Apropo de decadere... noi in prezent zicem ca sclavia "ie" naspa iar zeul tau zice ca e ok. Sclavia nu mai e legala. Consideri asta o decadere sau un progres?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt un om liber.
tu esti sclav a tot felul de dorinte, si al unei gandiri denaturate.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Irelevant raspunsul. Sa inteleg ca acesta e modul tau de a zice "da, am gresit"?

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

"...atunci noi care avem ratiune, cum promovam asa ceva?"

Nu promovam homosexualitatea, promovam toleranta fata de homosexuali.
De ce?
Exact pentru ca avem ratiune si intelegem ca homosexualitatea, fiind un comportament natural ce se manifesta si la animale, e independenta de vointa persoanei.

Copilului tau de doi ani sa-i spui ca cei doi sunt homosexuali, iar cand te intreab ce e homosexualitatea ii spui: "Homosexualitatea reprezintă atracţia romantică, atracţia sexuală sau activitatea sexuală între membrii de acelaşi sex sau gen.".
Vezi? Simplu.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Nu, nu este un comportament natural, si se poate lupta impotriva lui.
daca ar fi precum spui, si alcoolismul ar fi ceva natural, si drogurile.
eu am specificat in alt raspuns: nu urasc homosexualii, si faptele lor, le detest, sunt dezgustat numai cand ma gandesc.
in schimb, am puterea de ai vorbi unui homosexual despre ce spune Dumnezeu in privinta asta. nu l-as ocoli pentru ca este asa, in detrimentul unui om normal.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

"NATURÁL, -Ă, naturali, -e, adj., adv., s. n. I. Adj. 1. Care se referă la natură (1), care aparține naturii; care se găsește în natură."
vezi:
https://dexonline.ro/definitie/natural

"Comportamente homosexuale, bisexuale şi transgender se întâlnesc la anumite specii de animale. Astfel de comportamente includ curtarea, afecţiunea, formarea de perechi si îngrijirea de pui, fiind întâlnite pe larg; o trecere în revistă din 1999 a lui Bruce Bagemihl arată faptul că acest comportament homosexual a fost observat în aproape 1500 de specii, de la primate la viermi intestinali, fiind bine documentat pentru 500 dintre ele. Comportamentul sexual animal ia multe forme diferite, chiar în cadrul aceleiaşi specii. Motivaţiile şi implicaţiile acestui comportament trebuie încă înţelese, deoarece multe specii nu au fost studiate complet. Conform lui Bagemihl, "regnul animal are o mult mai mare diversitate sexuală — inclusiv homosexualitate, bisexualitate şi sex nereproductiv — decât comunitatea ştiinţifică şi societatea acceptaseră anterior."

Vezi:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"nu este un comportament natural"... ba da, este un comportament natural fie ca vrei tu sa accepti fie ca nu.

"se poate lupta impotriva lui"... gresit. Dar daca tot suntem la acest capitol, se poate lupta impotriva homosexualitatii asa acum se poate lupta si impotriva heterosexualitatii.

Apropo, tu cand ai decis sa fii heterosexual?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ai ma, ești obsedat de acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stii sa citesti si nu poti sa intelegi un text? Mergi la scoala.

Am zis eu undeva ca preotii sunt homosexuali?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Irelevant raspunsul. Ok, o sa concluzionez ca nu esti capabil sa raspunzi la niste intrebari simple.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun