| Zazon1243 a întrebat:

Hei,am o intrebare si tot ma gandesc la ea dar nu pot gasi raspuns.Credeti ca Dumnezeu are puterea de a calatori in timp? Serios nu radeti si nu ziceti ca ma uit la prea multe seriale dar in biblie zice ca el poate face orice.

Răspuns Câştigător
| Saiko10 a răspuns:

Pai Dumnezeu a creat timpul.Deci a fost inafra lui cand a fost creat, deci da poate calatorii in timp

| Octavian199 a răspuns (pentru Saiko10):

Cum a creat el timpul?

| Steregoi a răspuns (pentru Saiko10):

Un om poate calatori in jucaria facuta de el? Daca jucaria e mai mare decat el inseamna ca jucaria are energie concentrata mai mare decat a lui si nu poate controla acea jucarie. De exemplu un om poate construi un pod dar nu poate controla toti atomii din acel pod si sa faca acel pod sa nu se mai strice. rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Saiko10):

Cum a creat zeul asta timpul? Cand? Unde scrie? In ce mod? Niste argumente stiintifice daca se poate. Astia de la NASA tot studiaza fenomenul si nu au reusit. Dar vad ca tu stii raspunsul! Te rog lumineaza-ne!

| Saiko10 a răspuns (pentru Steregoi):

Daca un om construieste un pod poate umbla pe el.
Normal ca nu putem controla orice atom din el dar putem sa il controlam intr-o anumita masura dar Dumnezeu si timpul fiind la o scara mult mai larga Dumnezeu poate controla timpul.

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am fost acolo.

| Saiko10 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

In Biblie scrie ca Dumnezeu a creat totul deci si timpul.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Saiko10):

Poti sa alegi sa crezi sau nu rahaturile pe care le citesti. Exista culegeri de texte mult mai vechi decat biblia.
Crezi ca zeul Enlil al sumerienilor exista? Dar Ea? Tammuz? Ishtar?
Babilonienii credeau ca Marduk a creat lumea distrugand monstrul Tiamat.
Exista milioane de carti, texte sacre si multe altele. De ce as crede ce scrie in biblie si sa exclud TOTUL?

| Saiko10 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce te face sa crezi ca vrau sa te fac sa crezi in credinta mea?
Daca vrei sa crezi bine daca nu iarasi bine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Saiko10):

Atunci nu o mai imprastia ca pe ceva urat mirositor.
Poti raspunde intrebarilor cu "eu cred". Religia ta nu are nicio relevanta. Poti fi crestin sau satanist, buddhist sau alchimist, gnostic sau ateu, cipriot sau fanariot! Important si mai presus de toate este sa fii OM.

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie mi-ar placea sa stiu cand mor si cum laughing

| RAY a răspuns:

Ai citit tu biblia? toata? citeste apoi mai vorbim,eu am citit unde dumnezeu nu a reusit mare lucru, dumnezeu nu putea face orice, nu stie totul de asta si regreta ca a facut lumea, daca stia orice de se urla dupa adam si eva, plus multe alte chesti

| SG1995 a răspuns:

Teoretic Dumnezeu trăiește simultan în fiecare timp, loc și variație posibilă a bifurcației temporale. Se spune că e atemporal.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru SG1995):

Teoretic si eu mananc seminte acum si ma proiectez astral la tine in dormitor! Cine "spune ca este atemporal"?
Zeii exista doar in mitologie si comic books!

| SG1995 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu am răspuns la premisa întrebări, nu mi s-a cerut părerea a ceea ce cred eu despre subiect.

| xerxes1 a răspuns:

Este destul de posibil ca personajele descrise in Biblie ca elohimi, supraveghetori, cei de sus, malachim etc sa apartina unei civilizatii destul de avansate tehnologic si sa aiba capacitatea de a calatori in timp.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Si o carte necanonica zice in ea despre obiecte zburatoare.Nu mai stiu cum se numeste

| xerxes1 a răspuns (pentru Octavian199):

Daca citesti Ezechiel scrie ca Slava lui Dumnezeu zbura, ca avea ochi si roti, ca scotea flacari si fum etc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru xerxes1):

Da, alunele exista! Oau!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Octavian199):

Ghidul autostopistului intergalactic, asa se cheama laughing)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru xerxes1):

Era un arhanghel care avea flatulenta. Mancasera fasole cu Lucifer si Gabriel cu o seara inainte si i-a picat prost la stomac!

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Numai Dumnezeu nu era.

| xerxes1 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Daca tu abia te-ai dat jos din copac, nu este vina nimanui.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu poate face orice in limitele propriilor principii existentiale care caracterizeaza personalitatea lui. Dreptatea e un principiul existential al lui Dumnezeu. Calatoria in timp e nedreapta. Totusi Dumnezeu isi poate reaminti orice eveniment din trecut in mod selectiv.

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul biblic? N-as zice. Nu cred la ora actuala ca exista ceva viu in Univers care sa poata calatori in timp.

| Mircea08 a răspuns:

Ce a fost nu se mai intoarce - aceasta este perceptia omului si mai mult de atat nu are de unde sa stie.

| 6684464 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... Eu imi imaginez o conversatie dintre un om si Dumnezeu: Omul intreaba "Cat timp a trecut de cand?" si Dumnezeu raspunde "Ce este timpul?" Pentru ca El este si timpul(Inceputul SI Sfarsitul) si cine traieste, traieste in El.
Pe Pamant El nu poate calatori in timp pentru a schimba lucruri, dar poate sa-si aminteasca tot si sa prezica tot, sau daca nu tot macar sa prezica actiunile unei majoritati.

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Timpul e o componenta a lui Dumnezeu stapanita de Dumnezeu si controlata de Dumnezeu. Timpul este o componenta fara inceput si fara sfarsit la fel ca Dumnezeu. Dumnezeu este stapanul timpului pentru ca detine controlul asupra timpului. O componenta a omului e mana pe care o controleaza cu creierul sau cu centrul de comanda. happy

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Timpul este relativ, nu poate fi controlat de Dumnezeu, nu poate fi controlat, este o greseala logica aici asa cum ai crede ca Dumnezeu poate face un cerc patrat.
Daca Dumnezeu poate sti ce este intr-un anumit timp viitor sau trecut, asta nu inseamna ca poate fi controlat, poate doar viitorul, din nou, cel putin actiunile unor sisteme sau societati.

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Daca dumnezeu stie totul inseamna ca el numai poate schimba trecutul nici viitorul nici el numai are liberul arbitru
Se pune o întrebare: dacă o entitate omniscientă știe totul, chiar și în legătură cu propriile sale decizii în viitor, interzice, prin urmare, voința liberă acelei entități? William Lane Craig afirmă că întrebarea se împarte în două:

Dacă Dumnezeu forennows apariția unui eveniment E, E se întâmplă în mod necesar? [7]
Dacă un eveniment E este contingent, cum poate Dumnezeu să precizeze apariția E? [8]
Cu toate acestea, acest tip de argument nu reușește să recunoască folosirea erorii modale. Este posibil să arătăm că prima premisă a unor astfel de argumente este greșită. [9] [10]

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Daca Dumnezeu nu ar putea controla timpul nu s-ar putea numi stapan al timpului iar timpul ar fi ceva mai presus de Dumnezeu. happy

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru 6684464):

O conversatie intre un om si un zeu l-ar interna pe om intr-un spital de nebuni. Pentru ca nu te poti certa cu cineva inexistent.
Zeii nu exista, dragul meu! Sunt o constructie umana!

| Jay1 a răspuns:

Da-Dumnezeu a creat timpul atunci când a creat Universul.
Universul nostru observabil prezintă o ordine și „netezime" relative, pe care fizicienii le atribuie unei stări de entropie scăzută. O ipoteză interesantă este legătura dintre această stare și „săgeata" timpului.
Însă aceste acțiuni divine, excepționale, nu pot fi analizate prin metodele științei.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Doar Stan Lee poate calatori in timp. Zeii nu exista, decat in comic books. Nu mai crede tot ce citesti.
Dumnezeu nu a creat timpul. Asta este o aberatie. Timpul a fost creat cand universul a inceput sa se extinda.

| Gabi848 a răspuns:

De ce ar fi nevoie?