| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU!
Acum cateva luni eram din ce in ce mai atrasa de biserica, Dumnezeu, credinta, sarbatori, citeam mereu despre pacate, pana am dat de un video pe yt. Am inceput sa-mi pun intrebari:

Cum sa fie omul creat de D.zeu? Cand e demonstrat stiintific ca el a evoluat dintr.o specie de maimuta, unde sunt Adam si Eva, daca ei au fost primii oameni, din ei s.au nascut altii, cum au rezistat dinozaurilor( dupa ce au disparut dinozaurii, niste bacterii, viermi, reptile, au iesit la suprafata pamantului si din ele a evoluat totul, prima si cea mai mica celula este euglena verde)

Desfranarea e un pacat, dar Adam si Eva au dat nastere a2 copii, cine a fost nora primilor oameni, s.au inmultit toti din Eva, apoi intre frati si surori, precum cainii?

Noe a supravietuit potopului, cum a luat el pe arca sa atatea specii de animale( sa nu spuneti ca au evoluat, pentru ca teoria cum ca omul a evoluat din maimuta nu o credeti)

Si da, am aproape 15 ani, dar voi, adultii, nu aveti raspuns la intrebarile mele, nici profa de religie(am asistat la o ora de religie, ....si eu care credeam ca doar politicienii mint)nu, nu sunt imatura, eu gandesc

Doar ca de cand am inceput sa gandesc, ma simt singura, uneori chiar si plang, am impresia ca am fost mintita. oare oamenii au fost facuti pentru a crede in ceva?
Dar mai bine nu cred, decat sa cred ca am.fost creata pentru a sluji, cum. zicea profa aia de religie, dc sa.l slujesc eu pe Dzeu? Daca nu ar fi D.zeu ar fi doar pacatosi? S.ar comite crime?

Ati auzit de codul lui Hammurabi? Sau de Dracon, care a infaptuit primele legi scrise?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Multe minciuni scrise pe aici, cica teoria evolutiei e falsa, de 150 de anii ea este dovedita dar uni prefera sa creada in basme,povesti cu serpii vorbitori decat in ratiune,dovezii cica nu exista fosile intermediare cum naiba sa nu existe daca s-au gasit atatea fosile ale stramosilor nostri,cica imaginatie stiintifica,aceste persoane se folosesc de stiinta dar resping stiinta pentru ca urasc ratiunea,adevarul dar prefera sa traiasca in minciuna si iratiune,illogica,dupa cum ai citit tu omul a avut un stramos comun cu stramosul cimpanzeului modern cum stim asta?
testarea genetica a adn ului, genetic ele sunt rudele noastre cele mai apropiate, este foarte bine ca isi deschisi mintea dar o sa intalnesti multi prosti,tampiti, cretini, pupatori de oase, ma bucur ca te intereseaza stiinta, continua pe drumul asta si invata, credinta e pentru oamenii slabi care accepta credinta in locul ratiuni, un om puternic iubeste adevarul nu minciuna

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In materie de religie nimeni nu are raspunsuri pentru 100%, nici macar ateii.

| RAY a răspuns:

Eu sunt convins ca habar nu ai ce inseamna teoria evolutiei, un om inteligent nu jigneste doar prosti jignesc

| RAY a răspuns:

Tu jignesti non stop dar vb de mine crestine

| T0T a răspuns:

Gândești atât de mult încât a fost nevoie de un singur video de pe Youtube ca să îți schimbe automat toate opiniile care de asemenea ți-au fost băgate în cap fără să îți pui măcar un semn de întrebare. Interesant. Ești naivă dacă ți se pare atât de mare scofală că ai fost mințită.

| Ellyyyyy456elena a răspuns (pentru T0T):

A fost nevoie de un video pentru a.mi pune intrebari, nu am intrat pe site.ul asta pentru a zdruncina credinta celorlalti, ci pentru a.mi recapata credinta, nu trebuie sa te certi cu ceilalti pentru a demonstra ca Dumnezeu exista, profesorul de fizica ne.a spus ca multi oameni de stiinta au inceput prin a fi atei, dar au devenit credinciosi, desi nu cred in puparea moastelor, mersul le biserica regulat, adorarea lui Dumnezeu, pe care il pun pe primul plan, pur si simplu e o forta in care cred, dar tot ceea ne baga biserica in cap, si mai ales religia de scoala, mi se par niste aberatii, unii profesori nici macar nu au citit Biblia. Ora trecuta profa ne.a zis ca trebuie sa.l slujim pe Dumnezeu, sa nu.i incalcam poruncile, sa le dam cersetorilor bani, mancare(fara sa ne pese ca ne pot minti), daca cineva ne greseste sa nu ne suparam pe el, daca ne vorbeste de rau etc, daca e asa, nu vreau sa traiesc intr-o lume in care pot fi manipulata, sau sa nu am un cuvant de spus in fata celorlalti!

| Ellyyyyy456elena a răspuns (pentru Ellyyyyy456elena):

*religia din scoala

| T0T a răspuns (pentru Ellyyyyy456elena):

Totuși ai făcut un pas înainte. Faza nasoală cu manipularea e că nu conștientizezi că ești manipulată atunci când ești. Nu e nevoie de părerea celor din jur pentru ați recăpăta sau nu credința, asta dacă e ceva ce nimeni nu știe(întrebându-ne pe noi, fiecare dintre noi, de Dumnezeu, e cum ai întreba primul cerșetor de interacțiunea nucleară slabă). Dacă acesta există, în orice formă crezi tu de cuviință, e atât de greu de înțeles încât nici nu putem ajunge măcar puțin la El. Poți avea orice părere crezi tu și mereu vor fi oameni care te vor influența(poate că și cauți să fii influențată, că de aia ai pus întrebarea) într-un fel sau altul și oameni care sunt convinși că au dreptate chiar dacă nu au niciun fel de înțelegere sau dovadă asupra acestui fapt. Religiile se bazează pe a ști(sau a crede că știu) fără a înțelege. Chiar dacă ar avea să zicem dreptate, nimeni nu îți va explica nimic sau argumenta nimic. Îți vor spune exact ce îmi spun mie cei cu care lucrez la matematică când îi întreb de ce o formulă e așa...Că pur și simplu e. Dacă vrei înțelegere caută știința. Tot ceea ce iese din acea sferă a înțelegerii îți va da opinii personale pe care ai tot dreptul să le ai și care țin strict de tine.

| mentholinks a răspuns:

Hehe, te-ai uitat la un video si ai citit cateva articole si crezi ca le stii pe toate.

| xerxes1 a răspuns:

Cele 10 porunci au fost imprumutate din codul lui Hammurabi.
Rugaciunea Tatal Nostru a fost imprumutata din cantecele de slava catre zeul Amen. Textul se regaseste in papirusul lui Ani.
Evreii s-au inspirat din legendele sumeriene cand au scris Vechiul Testament.Jehova a fost un fel de supraveghetor local, in niciun caz zeu.
Teoria evolutiei este la fel de falsa ca Biblia.
Mai cauta.

| UnTrecator a răspuns (pentru xerxes1):

Salut xerxes1,

Imi poti explica te rog de ce spui ca teoria evolutiei este la fel de falsa ca Biblia? Care este parerea ta cu privire la aparitia vietii pe pamant. Daca iti permite timpul si cheful imi poti scrie mai in detaliu in mesaj privat sau aici. Multumesc si sa stii ca, chiar ma intereseaza subiectul, in special de ce crezi ca teoria evolutiei este falsa si pe ce te bazezi cand afirmi asta.

PS: Sa stii ca nu vreau sa iti schimb ideile nici sa intram in contradictii sau dezbateri, vreau doar sa aud parerea ta.

| Nilsson a răspuns:

``Dar mai bine nu cred, decat sa cred ca am.fost creata pentru a sluji, cum. zicea profa aia de religie, dc sa.l slujesc eu pe Dzeu? ``

Dumnezeu nu i-a creat pe oameni ca sa aiba niste slujitori, ci ca sa fim fericiti si sa isi manifeste dragostea fata de noi.

In Apocalipsa 3:21 Hristos spune: ``Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie.``
Insa cat a fost pe pamant, Iisus nu a venit sa fie slujit ci ca sa slujeasca si trebuie sa fie un exemplu pentru noi.

``Daca nu ar fi D.zeu ar fi doar pacatosi? S.ar comite crime?``
Daca te uiti in jur, lumea se comporta ca si cum n-ar exista Dumnezeu si la stiri auzim numai de razboaie, atentate, crime si fapte de coruptie.
Daca ne-ar fi lasat in totalitate dupa mintea noastra, omenirea s-ar fi autodistrus demult, dar Dumnezeu ingaduie pacatul doar ca sa ne dea timp sa ne intoarcem la El si sa ne salvam sufletul.

``Doar ca de cand am inceput sa gandesc, ma simt singura, uneori chiar si plang, am impresia ca am fost mintita. oare oamenii au fost facuti pentru a crede in ceva? ``

Dumnezeu chiar ne-a facut ca sa aspiram dupa lucruri mai inalte decat sa ne complacem in viata acesta materiala.
``Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu.`` Ecl. 3:11
Eu cred ca esti intristata datorita descurajarii, fericirea adevarata este doar alaturi de Dumnezeu, cei care nu cred si au de toate doar se prefac ca sunt fericiti, dar sufletul lor este gol.

| Mclaren12 a răspuns:

1. Omul nu a fost creat de zeul evreilor. Rabinii antici nu credeau în Yehova și papa a recunoscut că Yehova nu-i ce pretinde biblia. A fost și este doar un zeu inventat să spele omenirea pe creier ca s-o supună religiilor avraamaice. Și Allah de asemenea este tot Yehova și la fel, nu există.
Apropo, nu fi atât de sigură cu teoria evoluției. La om nu se aplică și nu s-a aplicat niciodată selecția naturală, de asemenea mai sunt și alte animale care contrazic într-o oarecare măsură teoria asta, tigrii de exemplu. Dacă la om s-ar fi aplicat selecția naturală, atunci eschimoșilor trebuia să le crească blană ca să poată îndura frigul, așa cum s-a întâmplat cu animalele supuse acestor medii climatice. De asemenea, oamenii de culoare n-ar fi trăit în apropierea Ecuatorului pentru că pielea neagră atrage căldura mai mult decât pielea albă, contrar selecției naturale.

2. Nu există păcate. Adam și Eva au fost furați de la păgâni și n-au nicio legătură cu creștinismul. Mitul creației creștine înglobează numeroase mituri furate și corupte de la păgâni: pomul înțelepciunii, omul creat din pământ, șarpele etc.

3. Potopul este un mit păgân și Noe nu a existat niciodată, ci este un personaj corupt de la sumerieni și akkadieni. Potopul nu are nicio legătură cu ce pretinde biblia.

4, Profesoarele de religie habar n-au pe ce lume se află.

5. Evident că te simți mințită când realizezi ce minciună catastrofală a putut reprezenta religia creștină. Creștinii nu realizează și refuză să creadă treaba asta că doar de asta religia creștină este bazată pe frică și credință oarbă.

6. Creștinismul numără cred că în jur de 2 miliarde de adepți în lume și crimele sunt la ordinea zilei în majoritatea statelor. Dacă nu ar fi Yehova probabil ar fi și mai mult haos pentru că n-ar mai exista o stafie care să inducă frica în oameni. Asta doar până oamenii își redescoperă originile păgâne și învață ce-i aia etică.

7. Da, am auzit e codul lui Hammurabi și de acolo au fost furate și corupte cele 10 porunci. Am găsit de asemenea că și Principiile lui Ma`at pot reprezenta o sursă de inspirație a celor 10 porunci. Parcă nu era suficient că biblia contrazice cele 10 porunci, dar nici măcar nu aparțin de drept creștinismului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat teoria evolutiei cat si cea a creatiei sunt oar teorii, niciuna dovedita 100%, dar l-am ales pe isus, este extraordinar de mult cercetat, si tot nu o sa gasesti un raspuns, dar eu am avut cateva experiente cu dumnezeu care mi-au intarit credinta, eu cred biblia, si am ales sa il urmez pe isus, legile, poruncile lui sunt date din dragoste. femeia prinsa in preacurvie ce urma sa fie ucisa cu pietre, isus a spus ''cel ce este fara de pacat sa dea cel dintai cu piatra in ea, si toti au plecat'' cand ucenicii i-au spus ''doamne, da foc peste samaria, sa moara toti criminalii, pedofilii, sa moara toti'' si isus a spus ''NU'' caci se mai pot pocai, si in ziua aceea isus a mers in samaria si a fost pocaita toata samaria. uite cateva filmulete scurte https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM. https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY

| Deliiiia a răspuns:

,,nu sunt imatura, eu gandesc''

Daca ai fi atat de desteapta precum te pretinzi ai gasi un raspuns rational si simplist. Sa incepem, evolutia exista, crearea omului e metaforica in Biblie, cu alte cuvinte creatia din Biblie este o explicatie simplista a evolutiei. Daca ai fi citit Biblia si nu doar povesti de pe internet ai fi vazut ca exista foarte multe invataminte care corespund informatiilor stiintifice de astazi, precum: oamenii sa nu se imperecheze intre rude(apar copii cu boli genetice), sa nu se consume sange de om(fiindca nu se cunoasteau grupele sangvine si ar fi dus la consecinte grave in cazul transfuziilor necorespunzatoare). Ai doar 15 ani si gandesti ca exact orice copil de 15 ani, adica nu prea mult.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

Biblia nu are nicio legatura cu evolutia omului. Biblia nu este decat o istorie fictiva a evreilor plina de contradictii si mituri furate se la pagani.

"oamenii sa nu se imperecheze intre rude"
Exact pe dos. Aparent Cain si Abel au facut incest. Nu exista versete biblice care sa mentioneze ca au existat oameni care nu aveau legaturi de rudenie cu Adam si Eva tocmai pentru ca Adam si Eva au fost primii oameni (primul barbat si prima femeie). Daca exista sa mi le arati si mie.

"sa nu se consume sange de om"
Exact pe dos. Yehova era insetat de sange si a cerut in biblie sacrificii umane. Ai zis de oameni sa nu bea sange uman dar nu poti exclude ca biblia nu promoveaza sacrificiile umane.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Oamenii la momentul de fata NU au voie sa se imperecheze intre rude. La inceputul omenirii, conform Bibliei acele acte aveau loc si au fost incheiate dupa legile date de Dumnezeu.

,, sa nu se consume sange de om' Uite ca nu e,, exact pe dos'', eu faceam referire la transfuzii.

Nu mai scoate cuvintele mele din context si sa-ti prezinti opinia ca pe un adevar general valabil.

| Holiday a răspuns (pentru Deliiiia):

" sa nu se consume sange de om(fiindca nu se cunoasteau grupele sangvine si ar fi dus la consecinte grave in cazul transfuziilor necorespunzatoare)."

Pe de o parte e o aberatie deoarece transfuziile se fac pentru a evita decesul, nu e ca la siliconele pentru sani, adica de placere si atunci ideea e simpla. Presupunand ca ar fi fost cunoscuta si posibila transfuzia de sange atunci, chiar si fara a cunoaste grupele sangvine, daca n-o faceai era moarte sigura, daca o faceai aveai 50% sanse sa scapi. Deci tot era bine.
In al doilea rand, daca "porunca" spiridusului era necesara pentru ca, spui tu, nu se cunosteau grupele sangvine, atunci in momentul de fata e desueta si spiridusul ar trebui sa o schimbe. Tu singura zici ca a mai schimbat si altele, vezi sexul intre rude.
Asa ca...de fapt toate astea sunt interpretari ale unei povesti stupide cu spiridusi inexistenti care, in mintea credulilor, dau diverse porunci si au diverse pretentii care mai de care mai traznite, in functie de interesul promotorilor povestii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

Actele au avut loc dupa legea lui Yehova? Da-o incolo de treaba. Pareai mai rationala dar si tu dai argumente bazate pe credinta oarba.

| Deliiiia a răspuns (pentru Holiday):

Tu pornesti de la premisa cum ca transfuziile s-ar fi facut in caz de accident, dar acesta nu e neaparat singura cauza. Odata cu evolutia tehnologiei s-a descoperit si de ce de mii de ani nu trebuia sa fie transferat sangele de la un individ la altul.

Si da, s-au schimbat multe de la Vechiul Testament la Noul Testament. Daca sexul intre rude era absolut necesar inainte pentru perpetuarea rasei umane, acum nu mai este.

Consider ca multe din cele scrise in Biblie sunt in conformitate cu cele descoperite de stiinta si ca stiinta nu este o dovada a inexistentei unei fiinte divine. Depinde si ce intelegem noi prin divin, probabil totul nu e atat de spectaculos precum ne asteptam noi, doar ca e foarte complex.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Prima data le-a fost dat sa se imperecheze pentru a perpetua rasa umana, iar dupa ce numarul populatiei a crescut considerabil le-a fost interzis, din motivele prezentate mai sus. Greu e sa gandesti...

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

Aha deci se pare că ești la fel de deșteaptă ca și cea care a pus întrebarea. Se pare că "e greu să gândești" și să-ți dai seama că biblia este o carte de basme pline de contradicții, nu? Mitul creației așa cum îl povestește biblia are în el câteva mituri păgâne.
Dacă ar fi să eliminăm tot ce este păgân din mitul creației mai rămâne doar Yehova singur plutind în aer, fără pom, fără Adam și Eva, fără pământ, fără șarpe.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Diferenta e ca eu chiar vin cu argumente pe cand tu vii cu o o afirmatie pe care o prezinti ca pe un adevar absolut, nesustinuta si neargumentata. Ai citit si tu doua-trei articole pe net si gata, esti mare ateu, mare om rational si cu conceptii de viitor. Sa fim seriosi... Eu inteleg ca tu nu crezi, e alegerea ta, dar nici nu ai argumente care sa-mi demonteze credinta, deci te rog sa nu imi mai dai replay la comentarii pe motive absurde.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

Vezi cum tragi concluzii pripite? În primul rând nu-s ateu și în al doilea rând nu trebuie să citești "2 3 articole pe net" ca să-ți dai seama că biblia este o carte de basme, ci doar o minte liberă și deschisă care să nu fie influențată de credința oarbă și frica specific creștină.
Trebuie să-ți dau argumente ca să-ți demonstrez că nu s-a întâmplat nimic din ce pretinde biblia? Ăsta este un non-sens, nu am cum să dovedesc ceva ce nu s-a întâmplat. Tu trebuie să dovedești că s-a întâmplat cu adevărat ce pretinde biblia pentru că tu crezi că s-a întâmplat cu adevărat, nu eu. Asta înseamnă că argumentele tale trebuie să depășească orice urmă de credință oarbă dar așa ceva nu este posibil pentru că religia creștină este bazată exclusiv pe frică și credință oarbă, nu pe dovezi.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Pur și simplu aberezi. Eu nu trebuie sa îți dovedesc nimic, eu am prezentat câteva argumente care sa-mi susțină opinia. Dacă ești de acord cu ea bine, dacă nu asta e, nu intenționez sa convertesc pe nimeni. Nu poti demonstra ca Biblia este o carte de basme și punct. Sunt conștientă ca exista și o forma de îndoctrinare, însă consider ca oamenii cu adevarat inteligenți sunt in stare sa atingă nivelul de spiritualitate necesar pentru a intelege exact la ce se referă credință creștina și nu numai. Sper și eu ca in viitor sa ma clasez printre ei. Eu am avut experiențe personale care mi-au confirmat ca exista adevăr in cele scrise in Biblie și sunt îndreptățită sa le cred. Eu nu spun ca tu ai fi nu stiu ce om fiindcă nu crezi in ceva ce eu cred, însă tu ma clasezi ceva mai jos pentru opinia mea. Se vad de aici diferențele...

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

In primul rand nu exista nimic spiritual in crestinism astfel incat sa atingi nu stiu ce nivel spiritual ca sa intelegi biblia si pun pariu ca nu ai habar despre adevarata spiritualitate. Stiu ca nu esti constienta de asta, dar aproape tot ce era spiritual a fost vanat si distrus de biserica catolica. De inchizitie ai auzit?

In al doilea rand, logic ca tu trebuie sa demonstrezi cu argumente istorice ca basmele bibliei sunt reale. Eu n-am ce sa-ti dovedesc pentru ca nu au existat. Nu are sens sa demonstrez ca nu a existat ceva care prin definitie este negat. De exemplu, tu trebuie sa demonstrezi ca Isus Cristos (care nu a existat niciodata) a murit si a inviat, s-a nascut dintr-o fecioara, a facut minuni etc. Toatea astea sunt mituri furate de la pagani si atribuite unui personaj fictiv. Daca ar trebui sa demonstrez eu ceva aici, este ca miturile respective se regasesc si in culturile pagane si daca te intereseaza pot sa fac si asta. Nu trebuie sa dovedesc eu ca Isus nu a existat, tu trebuie sa dovedesti ca a existat ca daca nu poti de ce mai crezi in el? Asta-i treaba cu intreaga biblie. Aici intervine frica si credinta oarba. Din frica de iad, crestinii cred orbeste in toate basmele despre care bate campii biblia fara sa aiba nicio dovada palpabila in afara de credinta oarba. Cine abereaza?

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

1. Din nou o afirmație nefondata, susținută ca un adevăr absolut.
2. Pai asta ziceam și eu, ca nu trebuie sa îmi demonstrezi nimic fiindcă nu îmi pasa de părerea ta, am văzut ca n-am cu cine. De 3 comentarii scrii același lucru și nu ții cont de ce spun.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

"Din nou o afirmație nefondata, susținută ca un adevăr absolut."
Chiar nu pricepi, asa-i? Nu pricepi ca tu esti cea care trebuie sa demonstreze ceea ce crede? Eu nu cred in basmele biblei, cum sa demonstrez ceva ce *nu* cred? Nu are nicio logica ce zici. Am zis ca basmele bibliei nu au suport istoric. Asta este o afirmatie suficienta cat sa te faca pe tine sa-mi demonstrezi contrariul, adica sa vii cu date istorice care sa sustina ca ce s-a intamplat in biblie este real, nu sa-ti argumentez eu de ce nu au suport istoric pentru ca n-am inventat eu povestile bibliei. Este ca si cum ai vrea sa-ti demonstrez de ce Harap-Alb nu este un personaj istoric, de parca n-ar fi evident. Oricum este evident ca nu poti demonstra nimic si astfel dovedesti ca tu si restul crestinilor credeti orbeste intr-o carte de povesti fara sa aveti nicio dovada solida la baza.
Ti-am dat un exemplu cu Isus Cristos despre care am zis ca este un personaj fictiv. Atunci de ce nu crezi si in Harap-alb? Este la fel de "real" ca si Isus Cristos. Pentru harap-alb nu vrei sa-ti aduc argumente ca nu exista? Asa cum tu crezi orbeste in Isus Cristos si eu pot crede orbeste in harap-alb si daca ar fi asa o sa zici ca uite ce ciudat este ca dau veridicitate un personaj dintr-o poveste fictiva. Pricepi rationamentul?

"fiindcă nu îmi pasa de părerea ta"
Ai zis multe cu asta (si dovedesti ce am zis mai sus despre credinta oarba). In cazul asta te invit sa nu mai raspunzi la mesajele mele.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Doamne ferește-mă. Tu chiar nu înțelegi că eu nu vreau să-ți demonstrez ție ABSOLUT nimic. Eu am experiențe personale care mi-au confirmat credința, nu îmi pasă în cine crezi tu, nu îmi pasă de persoana ta și nu îmi pasă de ce crezi tu. Și te rog să citești tot, am scris,, nu-mi pasă de părerea ta, fiindcă am văzut că nu am cu cine discuta''.

Eu nu înțeleg de ce îmi mai dai replay la comentarii, dacă nu vrei să îmi demonstrezi nimic, îmi arunci acuze despre credința mea și după spui că nu e nevoie să îmi dai argumete, că eu trebuie să îți dau. De ce să îți dau eu argumente, n-am nicio treabă cu tine, tu te-ai băgat în seamă aici. Ce măscărici laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru Deliiiia):

Păi dacă nu ai nimic de demonstrat nu mai bate câmpii că basmele bibliei sunt reale și nu mai bate câmpii cu credința ta oarbă că aici nu este oră de religie.
Cum să evolueze lumea spre bine când încă mai sunt oameni care sunt total paraleli cu religia lor?
Eu m-am băgat în seamă și ți-am cerut niște dovezi pe care tu nu ești în stare să le dai, ce dovezi tot aștepți de la mine? După ce că te cam bate logica tot de la mine aștepți dovezi?
Și ce experiențe personale ai? L-ai văzut tu pe Yehova? Ai vorbit cu el? Ai fost tu în trecut și i-ai văzut pe Adam și Eva? Dacă nu, atunci experiențele tale sunt exact 0. Trezește-te la realitate.

| Deliiiia a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu chiar ai o problema gravă, îți petreci toată ziua pe TPU și te bagi in seama pe la creștini. Sa reluam firul întâmplărilor:

1. Domnișoara a pus o întrebare.
2. Eu i-am raspuns EI la întrebare.
3. Tu vii sa-mi spui ca părerea mea e greșita.
4. Te întreb de de ce e greșita și tu îmi spui ca nu îmi poti demonstra, doar ca eu trebuie sa-ți demonstrez ceva tie, care nu aveai nicio legătura cu discuția.
5. Îți spun omule, lasa-ma in pace, ca nu VREAU sa te convertesc sau ceva, nu vreau sa discut cu tine, ci cu domnișoara.
6. Iarasi îmi ceri dovezi, ma jignești pe mine și îmi jignești părerile, iei totul foarte personal și îmi spui ca tu nu îmi poti demonstra nimic.

Ultimele doua puncte s-au repetat pana acum. Sa vezi acum pe cine,, bate logica".

Lasa-ma omule in pace, cauta-ți pe altcineva de pe site cu care sa te mai cerți pe un subiect pa care niciunul nu va ceda. Îți mai ia din amarul zilelor, înțeleg.

| gratargratar a răspuns:

1. De fapt nu e demonstrat stiintific ca a evoluat din maimuta. Exista un consens deductiv, dar nu e demonstrat stiintific. A demonstra ceva stiintific inseamna a stabili o relatie indubitabila intre cauza si efect. Aceasta nu exista in evolutie. Spre exemplu, nu exista schelete care sa dovedeasca etapele de evolutie ale omului. Exista doar niste ramasite chestionabile. Restul tine de imaginatia "stiintifica".

2. Adam si Eva au fost primii oameni. Ei s-au inmultit asa cum spui tu, dar a fost un fapt tolerat de Dumnezeu data fiind imprejurarea. Cu alte cuvinte, inmultirea nu tine de placere (cum se considera astazi), ci de necesitate. Sunt sigur ca oamenii nu gandeau asupra actului sexual asa cum gandim noi astazi.

3. De asemenea, Dumnezenu nu este un magician. El, spre exemplu, cand a spus "Sa fie Lumina", Lumina S-a facut pe sine insasi, dar s-a facut intr-un mod logic, intr-un mod inteligibil pentru mintea noastra. Imagineaza-ti ca am trai intr-o lume in care nu am intelege nimic, dar am sti numai ca Dumnezeu a creat totul. Nu ar fi absurd? Dar Dumnezeu a creat totul in asa fel incat noi sa intelegem cum a creat El totul, ca sa nu traim intr-un necunoscut absolut. Deci stiinta tot Dumnezeu a creat-o, evolutia - in masura in care ea a existat -, tot Dumnezeu a creat-o samd. Stiinta noastra este progresiva. Siinta noastra fata de cele pe care nu le stim este irelevanta.

4. Disparitia dinozaurilor a fost planul lui Dumnezeu pentru propasirea omului. Aceasta s-a intamplat in vremea potopului lui Noe. Inainte de Noe, oamenii erau relativ putini si, desigur, nu traiau laolalta cu dinozaurii. Inca nu s-au gasit fosile umane si ale dinozaurilor in acelasi strat geologic, dar aceasta nu inseamna ca nu se vor gasi. Stratul creat de potop este foarte "gros" de aproximativ 700 km cubi de sediment. Aceasta inseamna aproximativ 700, 000, 000, 000 m3 de sediment.

5. Pai daca Dumnezeu i-a poruncit sa ia la bord atatea specii de animale, atunci tot Dumnezeu s-a ingrijit ca aceastea sa convietuiasca pasnic pana la ajungerea pe uscat. Dumnezeu nu i-ar fi dat lui Noe o misiune imposibila.

6. Da, la 15 ani te crezi buricul pamantului. Nu esti singura. Cred ca 70% din cei de 15 ani se cred buricul pamantului. Cat ai citit tu la viata ta? O ecuatie de gradul 2 stii sa rezolvi? O ecuatie chimica stii sa faci? O adunare vectoriala? Matrici? Dar istorie biblica ai citit? Fiziologia umana, o cunosti?
Astea-s cunostinte pe care ar trebui sa le ai la 15 ani, daca esti asa de desteapta happy Atunci m-ai impresiona pentru varsta ta...

7. Tu esti singura care gandesti pe lume asta happy Poate ne intalnim la o dezbatere face-to-face ca sa te rusinez. Nu o sa scapi de plans, dar o sa plangi din alta cauza: de ciuda happy

8. Ia uite cum sta treaba cu slujirea:

"De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute." (Ioan 15, 15)

Si, dupa Inviere, uite ce zice:
"Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru." (Ioan 20, 17).

Na... bine ar fi sa te consideri sluga, caci atunci ai dobandi smerenia pe care nu o ai.

Compara codurile de care spui cu legea deuteronomica si o sa vezi diferente enorme. Compara legea deuteronomica cu orice alta lege din antichitate, si o sa vezi diferente enorme. Eu nu stiu ca se face in codul Hammurabi vreo referire la Iubire - sentiment pivotal in existenta noastra ca oameni.
Legea lui Moise si codul lui Hammurabi au fost scrise la un interval de aproximativ 200 de ani unul de celalalt.

| Jeezy a răspuns:

Da-mi voie sa iti spun...la fel ca toti "ateii" de pe aici esti praf.
Sa incepem prin a iti da in cap cu stiinta voastra si raspunde-mi la urmatoarea intrebare:
Daca omul se trage din maimuta de ce 96% din ADN-ul soarecului este identic cu al omului?(fara raspunsul ala tampit si ilogic ca toate speciile sunt din acelasi stramos comun blah blah bla)
Daca omul a evaluat din maimuta, de ce mai exista maimute?
Acum ai sa sara tovarasii tai atei super agresivi cu raspunsuri din ce in ce mai penibile gasite pe Wikipedia care saracii habar nu ai despre ce vorbesc...