| Curioozitatea a întrebat:

Hei TPU

Ce parere aveti despre profeti si clarvazatori? Eu zic ca sunt doar niste minciuni! Nu este posibil asa ceva!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt niste sarlatani care fura bani de pe creduli si prosti. Cu cat sunt mai multi prosti intr-o tara, cu atat vei vedea mai multi "profeti" si "clarvazatori". De aceea avem atatia si-n Romania.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca si numai daca vei citi Biblia vei afla ca sunt profeti care s-au implinit si unele care nu s-au implinit. Chiar Biblia spune ca sunt MULTI profeti inselatori dar Biblia spune ca profetii TREBUIE sa NU contrazica LEGEA MORALA sau cele 10 porunci si acestia trebuie sa aiba anumite :calitati: pe care omul si nici Satana nu poate sa le imite.
Un profet ADEVARAT in timpul profetiei care poate dura si cateva ore trebuie sa o "transmita" comunicand, vorbind cu cei prezenti DAR fara sa respire. Numai un asemenea profet este unul real, toti ceilalti sunt de la Satana. Si inca ceva pentru "psihiatri" de pe aici, SCHIZOFRENIA este diagnosticul care se acorda (de multe ori gresit) celor POSEDATI, nicidecum profetilor. Clarvazarorii sunt TOTI dominati de SATANA.

| doctorandus a răspuns:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| milan9 a răspuns:

Ce valoare poate avea spre exemplu secta adventista in care Ellen White cu de la sine putere (acuzata de frauda si fals in declaratii) a facut false profetii promitandu-le oamenilor anumite lucruri în contradictie cu Însuşi Fiul lui Dumnezeu, Cel Care Şi-a întemeiat o singură dată Biserica, acum 2000 de ani?
Nu Ellen White ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu ea a fost oare chiar cea acuzată de plagiat, de furt, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?

| Holiday a răspuns:

Subiectul e mai vast, dar in esenta ai dreptate, evident ca ambele categorii profita de prostia oamenilor.

| Alcyon a răspuns:

Cei mai multi sunt sarlatani. Cei care au, intr-adevar, anumite capacitati iesite din comun, nu vor face parada si in mod sigur nu vor incerca sa scoata bani din asta.

| fllu07 a răspuns:

Se poate. unii dintre ei au putere. dar este clar ca puterea celui rau. chiar si atunci cand fac "fapte bune".
Biblia spune despre Diavol ca este un inger de lumina. prin urmare, el se poate folosi de orice lucru ca sa ii induca in eroare pe oameni. dar DUmnezeu a condamant clar in trecut incercarea de a comunica cu mortii, sau de a vedea viitorul, in diferite obiecte. Deuteronomul 18:10-12.
asta inseamna ca si azi are acelasi punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare pusa de mine (dupa funda cred ca-ti vei da seama si de pozitia mea actuala):
http://www.tpu.ro/......-sa-incep/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu este posibil asa ceva"
Daca tu nu poti sa intelegi nu inseamna ca este imposibil.
Totul este posibil.
Trecerea timpului este doar o iluzie.
Toti astia care credeti in "stiinta" ar trebui sa stiti ca fizica Newtoniana era ok prin sec XVII-XIX, dar începând cu sec XX ea nu mai era în concordanţă cu noile descoperiri din fizică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei daca zici tu? asa o fi.insa eu cred fiindca eu personal am ghicit anumite intamplari inainte de a se intampla.deci e posibil.

| DarkAndDreary a răspuns:

Escroci care profita de naivitatea oamenilor.

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu cred ca oamenii astia nu au o,, tigla'' la cap. Mie una imi este frica de clarvazatori si profeti am senzatia ca rolul lor este de a ne manipula, de a ne face sa facem ce vor ei. Nu crede in ei, nu crede in asa ceva, pastreaza-ti credinta ta, religia ta, dar nu crede in nimic ce pare suspect.

| Aiwendil a răspuns:

Aici exista doua categorii de profeti si clarvazatorii.
Unii care sunt sarlatani si te pacalesc ca sa iti fure bani, iar altii care chiar au puteri de clarviziune si profetie.Ei vad multe lucruri, dar ceea ce vad ei sunt doar niste bucati dintr-un puzzle.Nu vad niciodata profetia toata.

| Anonymous999 a răspuns:

Exista dar sunt putini adevarati si multi sarlatani, cei adevarati nu se lauda, stau mai mult ascunsi.Eu una as vrea sa stiu viitorul, as putea schimba multe.

| dogee92 a răspuns:

Danut, banuiesc ca ai batut apropo-ul la Ellen White (si eu sunt de acord cu ea ). Dar de unde ai scos-o pe aia ca trebuie sa comunice profetia vorbind si fara sa respire?

| dadine a răspuns:

Profetii, sunt o parte adevarati, dar exact cum au raspuns si alte persoane- cei adevarati nu-si fac reclama directa, agresiva. Profeti sunt si multe persoane numite sfinte.
Clarvazatorii la fel, sunt persoane care pot vedea lucruri din viata persoanei cu care vorbesc, dar nu ataca ciclul vietii personei respective.