| Curioozitatea a întrebat:

Dupa cate am citit si am invatat eu am inteles ca religia este cel mai mare mijloc de manipulare al maselor!

Dar ceea ce nu am inteles este de ce este considerata religia cel mai mare mod de manipulare?
Prin ce te manipuleaza religia chiar asa? Și prin ce poate religia sa manipuleze oamenii in cat sa fie in favoarea celor care se folosesc de aceasta arma a docrinei numita RELIGIE?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca-i convingi pe oamenii de rand ca un anumit zeu exista, si le spui si ce fel de zeu e acesta, si ce cere de la ei, ii poti face pe oameni sa traiasca asa cum vrei tu, si spre folosul tau. Nu e nimic complicat.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu de ce trebuie sa citesti udeva ca religia este un mijloc de manipulare cand este evident acest lucru.

| Liviu a răspuns:

Cu alte cuvinte,oameni de rand, oameni simpli(mare atentie, nu vreau sa jignesc, vorbesc la general)Nu au idee de religie, ei fac ce le spune popa.Cred orbeste, mai ales oameni batrani(Da, si eu am bunici, matusi, unchi trecuti de 60 de ani) Cred orbeste in ce li se spune.Nu numai o data am fost ocarit ca sunt ateu happy

| Alcyon a răspuns:

Religia nu mai are asa o mare influenta in secolul nostru (poate doar prin statele musulmane). In trecut da, era folosita si in acest scop, de manipulare. In prezent, principalul instrument de manipulare (si as adauga si de pervertire) este mass-media (a se vedea cazul Voiculescu). Cel putin religia avea si o parte pozitiva, fiindca ii invata pe oameni niste lucruri bune. Spre deosebire de televiziune...

| Muntgvb a răspuns:

Pentru ca nu este cel mai mare mod de manipulare, numai la musulmani poti sa afirmi chestia asta.
Cea mai buna metoda de a manipula masele este mass-media, unde esti bombardat cu informatii rastalmacite, lipsite de aproape orice urma de adevar, ascunzand adevaratele motive pentru care se intampla unele lucruri.Si mai exista metode, numai ca ateii sunt trazniti pe religie si orice am scris eu mai sus va fi interpretat de catre ei ca fiind "teoria conspiratiei".

| dogee92 a răspuns:

Daca ai citit pe TPU e clarwinking.

| DannyGeo a răspuns:

Religia poate fi numita cel mai mare mod de manipulare. Dumnezeu a dat decalogul, cele 10 porunci, care ar trebui respectat. Daca nu ar exista reguli si consecinte omenirea ar fi intr-un haos total. Fara reguli nu exista consecinte de suportat, astfel toata lumea ar putea sa fure sau sa omoare neintamplandu-se nimic. Pe pamant consecintele sunt sub forma unor amenzi sau a inchisorii, in lumea de dincolo dupa cum stim noi crestinii, cei pacatosi se duc in iad, iar restul in rai.

Lumea a fost prostita cu atatea tampenii incat incepem sa punem la idoiala existenta Creatorului. Eu cred in Dumnezeu. Tu probabil crezi in Dumnezeu, Alah, Buda sau chiar Satan nu lasa pe nimeni sa schimbe asta daca tu crezi ca este bine.

Eu am folosit ca exemplu decalogul, dar de asemenea as fi putut folosi alte reguli sau porunci date de alti zei din alte religii.