| Aşkim2018 a întrebat:

Hei TPU eu stau mai mereu cu musulmanii si in ultimii 3 ani sunt numa cu ei eu nu mai am prieteni crestini decat prieteni virtuali si colegii de la scoala dar cu aia nu tin legatura nu ieism afara, suntem prieteni doar la scoala. afara ies doar cu musulmani si sunt foarte apropiata de ei iar ai mei imi spun ca m-am schimbat si ca numa basmaua in cap imi lipseste. ei sunt constienti ca eu sunt foarte aproiata de musulmani si de religia lor dar de fiecare data cand ies imi spun " da bine du-te cu musulmanii tai, cu tiganii tai vezi sa nu uiti sa te intorci acas" cum pot sa ii fac sa inteleaga ca ca eu ma simt bine cu mususlmanii si ca imi place religia lor? cum pot sa ii fac sa nu ii mai numeasca tigani?

Răspuns Câştigător
| Idris a răspuns:

Daca fac anumite constatari nu te jignesc cu nimic. Eu doar constat in baza faptelor pe care tu le faci. Islamul incearca sa extirpe raul din radacina. Faptul ca femeile nu conduc masinile, este pentru a evita ca acestea sa fie puse in pericol, sau in ipostaza de a interactiona cu barbatii non-mahram. Imagineaza-ti daca o femeie ar ramane noapte in pana intr-un camp. De aici putem dezvolta diferite scenarii. Prin faptul ca femeilor musulmane nu le sunt recomandate calatoriile pe o anumita distanta neinsotite este tot pentru siguranta lor, pentru ca noi chiar dorim sa le protejam. Este aproape imposibil ca o femeie sa fie violata, sau abuzata, sau mai stiu eu ce daca aceasta este insotiva. In religia noastra pentru viol, este pedeapsa aceeasi cu a adulterului, insa sunt doua chestiuni distincte. Daca e viol, este pedepsit violatorul, iar daca e adulter sunt pedepsite ambele parti. Daca acea femeie despre care vorbesti este inchisa pentru adulter, insamna ca e adulterina. Daca ar fi fost violata acest lucru ar fi fost dovedit. Eu nu fac nici o confuzie. Faptul ca, crestinii sarbatoresc craciunul sau fac SHIRK crezand in mos craciun, stiu ca acest lucru nu are nici o baza in religia lor. Facand astfel de asocieri, intre mine si diferite persoane dai dovada de ignoranta, dar apoi de superi cand iti spun asta. Ti-ar place ca eu sa te asociezi cu acei romani care beau, se imbata apoi isi violeaza fiicele, sau nepoatele sau mai stiu eu ce? Sigur ca nu ti-ar placea, dar eu nu voi face asta niciodata, acesta a fost doar un exemplu pentru a iti demonstra ca pot face si eu exact ceea ce faci tu. Pot spune ca femeile romance sunt terorizate si oprimate de astfel de abuzuri si ca pe femeile de aici nu are cine sa le apere. Repet, acesta este doar un exemplu si o demonstratie ca as putea si eu sa iti platesc cu aceeasi moneda si ca sa intelegi de ce te-am numit ipocrit. Poate tu vezi lucrurile altfel, insa sunt aceleasi analogii pe care tu le aplici.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca nu ai prejudecăți fata de alți oameni. Un proverb biblic spune ca cine umbla cu înțelepții devine înțelept.Deci,conduita ta arata dacă ei au sau nu o influenta bună asupra ta. Iar părinții tai vad dacă te schimbi în bine sau rau.

| minrest a răspuns:

Musulmanii atribuie femeii o pozitie inferioara in societate, marturia a doua femei valoreaza cat a unui barbat. Uita-te ce se intampla in Emirate si in Arabia Saudita, cate femei sunt violate si apoi acuzate de adulter. Ei nu tin cont de intentie, te duci sa reclami violul, inseamna ca ai comis adulter si gata la inchisoare. Violatorul e mai greu de dovedit caci marturia lui valoreaza dublu decat a ta. Doar din spirit de fronda fata de parinti nu merita sa te nenorocesti. Mai gandeste-te.

| Aşkim2018 explică (pentru minrest):

Nu vreau sa ma nenorocesc dar ei nu ma influenteaza in vreun mod gresit ba din potriva ne ajutam reciproc si suntem o gasca nebuna si unita...
doar ca ai mei sunt rasisti si cand ma aud ca ies afara gata ma si vad cu BURKA pe mine, asta e in mintea lor sad

| minrest a răspuns (pentru Aşkim2018):

Poate nu am pus bine problema. Musulmanii se poarta bine cu cei care petrec timpul cu ei, asa face orice grup. Dar cum sunt tratate femeile in familie? Cum sunt tratate in societate? Cum vei fi tratata cand vei fi musulmana? Burqua nu e nici o nenorocire, e doar o haina, dar sa fi tratata ca o sclava, cum am vazut cazuri, asta nu e viata.

| Idris a răspuns (pentru minrest):

Nenea minrest, de ce esti ipocrit? De ce vorbesti in necunostinta de cauza? Femeile noastre sunt tratate cu mult mai bine decat le tratati voi pe ale voastre. Femeile noastre valoreaza cat jumatate din societate si tot ele sunt cele care se ocupa de dezvoltarea celeilalte jumatati. Ai sa te "ineci" in propria ignoranta si ipocrizie.

| minrest a răspuns (pentru Idris):

Femeile din Arabia Saudita nu au voie sa conduca masina singure. Este? O femeie din Emirate, daca este violata, este inchisa pentru adulter. Chiar acum sunt femei europene in situatia asta. Pana la urma sunt eliberate la presiunea opiniei publice occidentale, care face sa actioneze statele lor, dar pe femeile de acolo nu are cine sa le apare. As avea multe de spus, dar fanatismul are gura mare, insa nu are urechi. Facand aceeasi confuzie pe care o faci tu, ca oamenii ar lua in serios pe Mos Craciun ca parte a credintei crestine, un refugiat pachistanez a intrat chiar iei in multime intr-un targ de craciun din Berlin, omorand noua oameni. O, fiu al sherifului, observa ca eu nu folosesc insulte precum ''ignorant'' sau ''ipocrit''.

| minrest a răspuns (pentru Idris):

Numa simt jignit absolut de loc, arat cand o persoana recurge in gandire la astfel de categorii (sa nu le spunem insulte) precum ipocrizia si ignoranta tocmai pentru ca asta indica lipsa argumentelor. Adesea peroana careia i-am atras in felul asta atentia a realizat situatia ea insasi. In mod ideal poate ar fi pedepsita persoana adulteran nu cea vinovata, dar in multe cazuri concrete femei europene au fost violate, din ignoranta au reclamat fapta s-a considerat ca e vorba de un adulter dovedit. Au fost un numar de cazuri petrecute in Emirate din care unul e in curs, si au fost eliberate doar ca concesii facute puternicelor tari de origine a fetelor. In Golf nu se face diferenta dintre culpa intentionata si cea impusa, o faci tu caci esti in Europa, dar nici tu nu se stie daca o faci din convingere. In Yemen 1200 de oameni sau dus sa asiste la lapidarea unei fete de 12 ani acuzata de adulter, iar fapta se stia datorita faptului ca fata reclamase violul. Crezi tu ca era chiar asa curva la 12 ani? Clauza de intentionalitate e o caracteristica a civilizatiei occidentale, nu exista in lumea araba decat ca o firava influenta occidentala. Ce gandire e asta ca daca au fost condamnate pentru adulter au fost adultere? Asta inseamna sa deduci faptele din concluziile pe care vrei sa le tragi.

| minrest a răspuns (pentru Idris):

Aicea in Romania am observat cum sunt tratate femeile de catre musulmani. Oricine poate sa observe, sunt doar atatia musulmani in Bucuresti.

| Idris a răspuns (pentru minrest):

"asta indica lipsa argumentelor" - Argumente ti-am dat. Si inca cate... Daca tu refuzi sa le iei in considerare nu mai este problema mea.

"dar in multe cazuri concrete femei europene au fost violate, din ignoranta au reclamat fapta s-a considerat ca e vorba de un adulter dovedit." - Imi doresc sa arunc o privire peste aceste cazuri, sa le studiez mai indeaproape, nu am cum sa te cred pe cuvant nici pe tine nici ceea ce se scrie in presa occidentala. Vreau sa vad cum a decurs procesul, cum a adus femeia europeana dovada ca a fost violata. Si cum se face ca violatorul a scapat fara nici o pedeapsa. Daca zici ca adulterul a fost dovedit, atunci trebuie sa fie implicate doua persoane si ambele sa fie pedepsite fie prin lapidare (daca acestea erau casatorite) fie prin biciuire.

"Au fost un numar de cazuri petrecute in Emirate din care unul e in cours, si au fost eliberate doar ca concesii facute puternicelor tari de origine a fetelor." - Aici exista doua variante: Ori cei care s-au ocupat de astfel de cazuri sunt corputi si chiar daca s-a dovedit adulterul sau violul nu s-au aplicat pedepse. Ori in urma proceselor fetele au fost gasite nevinovate, au fost pedepsiti faptasii iar media a impodobit cazul zicand ca in urma concesiilor facute de nu stiu ce lideri al nu stiu ce tari.

"In Golf nu se face diferenta dintre culpa intentionata si cea impusa..." - Daca cei din Golf nu aplica corect legea, asta nu inseamna ca Islamul invata sa nu fie corect aplicata legea. Cum sa nu se faca diferenta dintre culpa intentionata si cea impusa, cand in Islam, Profetul Muhammed (salallahu alayhi wasallam) a spus: "Allah i-a iertat pe cei din comunitatea mea pentru faptele facute din greseala, din cauza uitarii, sau din cauza ca au fost fortati." Daca cei din Golf nu aplica asta, ar trebui in mod automat sa nu fie asociati cu Islamul. Dar faptul ca machiati dupa bunul plac lucrurile, nu mai este o noutate pentru mine demult.

"In Yemen 1200 de oameni sau dus sa asiste la lapidarea unei fete de 12 ani acuzata de adulter, iar fapta se stia datorita faptului ca fata reclamase violul. Crezi tu ca era chiar asa cu*va la 12 ani?" - Lapidarea se aplica in cazul in care cel gasit vinovat de adulter este casatorit legal. Imi e greu sa cred ca fata era cu*va, cu atat mai putin imi e greu sa cred ca era casatorita pentru a i se aplica lapidarea ca si pedeapsa. Cum am mai spus, trebuie studiat cazul indeaproape.

Pentru cine cauta cu adevarat raspunsuri, si analizeaza fara idei preconcepute sau fara o ura sau o simpatie, totul e foarte simplu. Insa cand cineva incearca doar sa denigreze si sa pateze, nu numai ca situatia degenereaza, dar se si ajunge la o incalceala, la o invalmaseala de nu se mai stie nimic din ceea ce se pretinde, iar in cele din urma va prevala. Uita-te la celelalte convorbiri pe care le-am avut aici cu alti useri nedrepti cu ei insisi si vei vedea cum au ajuns sa se contrazica ei insisi, iar cand erau aproape de a imi da dreptate, nu au preferat sa accepte infrangerea ci au fugit(disparand din peisaj) ori s-au semetit dand dovada de orice altceva in afara de intelepciune. Cu siguranta ti-ai putea oferi singur raspuns la orice misconceptie cu privire la islam, pentru ca Allah a facut aceasta religie usoara de inteles si de urmat pentru oricine care vrea acest lucru. Insa cel care cauta cusur va gasi din orice. De ce nu consideri si cazurile de viol din tarile occidentale, pe care tu le consideri extrem de dezvoltate. Daca tot sunt atat de dezvoltate de ce nu au o solutiem ai buna la aceasta problema si de ce asa zisul sistem juridic drept si corect comite erori ori ca baga lumea nevinovata in puscarie, ori ca autori ai violurilor dupa 3 ani umbla liberi? De ce nu iei in considerare faptul ca in occident cazurile de viol sunt mai dese decat in lumea araba. Ca si exemplu, in SUA o femeie este violata la fiecare 6 secunde conform statisticilor lor, face cineva ceva importiva acestui lucru?

| Idris a răspuns (pentru minrest):

Poate sunt musulmani care fac fapte odioase, nu ma contrazic, insa asta nu inseamna ca urmeaza ceea ce islamul ne invata. Nu socoti islamul dupa faptele facute de unii oameni in numele lui ci socoteste islamul dupa cel mai bun musulman si cel mai bun exemplu pentru omenire. Judeca islamul dupa cum ni l-a prezentat Profetul Muhammed (alayhi salaat wa sallam)

| minrest a răspuns (pentru Idris):

Un caz recent este al britanicei Zara-Jayne Moisey, 25 de ani, din Widnes, care a fost violata brutal de alti doi britanici. S-a dus sa reclame violul si a fost inchisa pentru sex extramarital. Daca esti violat faci sex extramarital, este? Cauta in presa internationala dupa numele ei si vezi ce parere-ti faci. 60% dintre femeile din Emirate au declarat intr-un sondaj ca nu ar reclama un viol. Normal, doar nu vor sa stea 18 ani in puscarie. Nu stiu de ce imi spui de violurile din America, eu nu am zis ca doar la arabi sunt viOluri, eu am zis ca musulmanii penalizeaza victimile violurilor. Pasajul citat de tine din Profet, pacea fie asupra lui, pare sa prezinte clauza intentionala ca un caz de marinimie a lui Allah intr-un caz aparte, adica arata ca nu e cunoscuta ca principiu de drept.

| Idris a răspuns (pentru minrest):

Allah sa ne fereasca pe fiecare dintre noi de astfel de situatii. Nu e placut pentru nimeni dintre noi sa fim in astfel de situatii, insa daca se intampla sa fim, fiecare din doreste sa aiba parte de niste judecatori capabili si care judeca cu dreptate.

"eu am zis ca musulmanii penalizeaza victimile violurilor." - Nu penalizeaza victimele violurilor, ci se aplica pedepse pentru adulter ca si dovada a inexistentei violului. Daca o femeie aduce in instanta un caz ca a fost violata, acesteia i se ia cuvantul ca fiind suficient si este adus in instanta cel invinovatit. Barbatul fie recunoaste (daca este cazul) fie aduce martori care sa sustina cele spuse de el. Procesul este foarte, foarte complex. Trebuiesc sa existe dovezi solide pentru a se da o condamnare pentru viol, data fiind pedeapsa foarte aspra pentru astfel de fapte, ca dovada ca musulmanii nu incurajeaza astfel de practici.

Hadith-ul pe care l-am mentionat, de la Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) este cunoscut de foarte multa lume, cei care sunt cu adevarat interesati si nu sunt ignoranti cu privire la religia lor, si este aplicat. Dar cum am spus, islamul este perfect pe cand musulmanii nu sunt.

O seara buna!

| Idris a răspuns (pentru minrest):

Daca fac anumite constatari nu te jignesc cu nimic. Eu doar constat in baza faptelor pe care tu le faci. Islamul incearca sa extirpe raul din radacina. Faptul ca femeile nu conduc masinile, este pentru a evita ca acestea sa fie puse in pericol, sau in ipostaza de a interactiona cu barbatii non-mahram. Imagineaza-ti daca o femeie ar ramane noapte in pana intr-un camp. De aici putem dezvolta diferite scenarii. Prin faptul ca femeilor musulmane nu le sunt recomandate calatoriile pe o anumita distanta neinsotite este tot pentru siguranta lor, pentru ca noi chiar dorim sa le protejam. Este aproape imposibil ca o femeie sa fie violata, sau abuzata, sau mai stiu eu ce daca aceasta este insotiva. In religia noastra pentru viol, este pedeapsa aceeasi cu a adulterului, insa sunt doua chestiuni distincte. Daca e viol, este pedepsit violatorul, iar daca e adulter sunt pedepsite ambele parti. Daca acea femeie despre care vorbesti este inchisa pentru adulter, insamna ca e adulterina. Daca ar fi fost violata acest lucru ar fi fost dovedit. Eu nu fac nici o confuzie. Faptul ca, crestinii sarbatoresc craciunul sau fac SHIRK crezand in mos craciun, stiu ca acest lucru nu are nici o baza in religia lor. Facand astfel de asocieri, intre mine si diferite persoane dai dovada de ignoranta, dar apoi de superi cand iti spun asta. Ti-ar place ca eu sa te asociezi cu acei romani care beau, se imbata apoi isi violeaza fiicele, sau nepoatele sau mai stiu eu ce? Sigur ca nu ti-ar placea, dar eu nu voi face asta niciodata, acesta a fost doar un exemplu pentru a iti demonstra ca pot face si eu exact ceea ce faci tu. Pot spune ca femeile romance sunt terorizate si oprimate de astfel de abuzuri si ca pe femeile de aici nu are cine sa le apere. Repet, acesta este doar un exemplu si o demonstratie ca as putea si eu sa iti platesc cu aceeasi moneda si ca sa intelegi de ce te-am numit ipocrit. Poate tu vezi lucrurile altfel, insa sunt aceleasi analogii pe care tu le aplici.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Islamul este dupa crestinism religia cea mai retrograda de pe planeta.
De obicei ei trateaza femeile ca pe vite, dar fiind in deplasare fac si ei exceptie de la regula.
Acum iti arata versiunea demo a religiei lor. Dupa ce devii a 4-a nevasta a unuia dintr ei o sa vezi cum sta treaba.
In cazul in care o sa te ia vreunul de nevasta.Astia au un fix cu virginele.

| Idris a răspuns:

Daca ai afla exact ceea ce cred parinti tai despre musulmani, sau daca ai afla ce le displace la ei, atunci ai putea sa le oferi niste raspunsuri care cu siguranta i-ar lamuri. Insha'Allah