| Geanin a întrebat:

Hei! Voi v-ati intrebat verodata ce ascund marile secrete ale lumi. America, vaticanul, rusia.
Avand in vedere ca se spune ca in vatican e inima crestinismului si noi ortodocsi suntem crestini suntem contolati prin secret.

In vatican se afala atatea chesti care ar sfarama crestinismul. Si ce s-ar intampla daca nu ar exista acest crestinism cum ar decurge viata europenilor, americanilor si altor crestini din lume. Ar schimba religile altora oare?

Dar acesti Iluminati ei au facult multe lucruri bune in istorie, dar acum de ce nu dezvaluie bibloteca vaticanului prin spionaj ca si in Razboiul Rece (America-Rusia). Sau atac! Ce e asa de rau. De ce se misca ca melicii si nu intervin direct, sau inca 1000 de ani sa se vada o schimbare considerabila. Pana la urma sa isi arat scpul acum ce dr@cu! Ei nu vad ca ateri individuali progreseaza mai bine ca ei!

Voi cum credeti ca disparitia crestinisumului ar schimba economia, viata sociala, razboaie, relatia cu alte tari etc.? Cum? Sorry pentu greseli ca m-am grabit rau :3 si sa nu ma trimiteti la religie unde sunt toti ignoranti!

21 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Nu cred ca ar schiba preamult situatia cu crestinismul, intr-ul fel ne tine uniti. Cum spunea o replica intr-un film - religia si razboiul ne tine uniti, ne face sa avem un scop comun. Religia nu are mare lucru, oamenii sunt problema.

Probabil se ascund chestii, insa pe noi nu ajuta prea mult, sunt doar niste mancare pentru minte care nu ne lasa sa vedem adevarata valoare a vietii. Stii, primim si noi din cand in cand cate o fărâmitura din ce e acolo ca sa avem cu ce ne preocupa, astfel sa nu putem fi liberi si sa ne luam zborul.

| Geanin explică (pentru mdaria):

Cam ai dreptate!

| LucianStroe a răspuns:

Cred ca unul dintre ignoranti esti chiar tu. Atata ignoranta intr-o singura fiinta, mai rar laughing

| Geanin explică (pentru LucianStroe):

De ce sunt igonorat, ce ignor? A da si daca zici de gramatica nu tin atata importanta scrieri pe TPU cu atata respect ca vezi ca si poti sa ai o idei stralucita si daca iti lipseste o litera in ideea ta esti analfabet. Da asa sunt unu vezi paiul din ochiul altuia dar nu teava din ochiul tau. Hai pa, sa ai o zi buna! Si inchei si eu asa fara importanta cu laughing

| Kriss96 a răspuns:

In primul rand religia a fost intotdeauna cauza conflictelor si a separarii popoarelor. Unii oameni cred in ceva,altii in altceva,asa s-au nascut mai multe religii,iar oamenii s-au impartit in functie de acestea. Si tot din cauza religiei au avut loc multe razboaie. Daca nu ar mai exista crestinismul cred ca ar fi mai grav,ar aparea mai multe razboaie,relatiile intre tari s-ar inrautati,pentru ca sunt multi crestini. Daca ar disparea crestinismul oamenii aia ar protesta. Crestinismul este ceva in care multi oameni cred. Este credinta lor. Unele tari,predominant catolice sau musulmane, ar incerca sa atraga acei oameni de partea lor. Viata sociala ar fi mult mai grea, pentru ca oamenii crestini s-ar izola pentru religia lor. Binenteles ar aparea razboaie, pentru ca nu ar fi corect sa dispara doar crestinismul. Cineva s-ar ridica sa zica "trebuie sa dispara si religia x". Cat despre economie unele tari ar sta prost cu ea, pentru ca relatiile intre tari s-ar inrautati. Cel putin asa vad eu lucrurile.

| sabrina103 a răspuns (pentru Kriss96):

Ce ma uimesc cei care dau vina pe religie pentru orice. Daca nu stiai catolici s-au batut cu catolici (Franta si Anglia etc), nu din motive de dogma ci din dorinta de expansiune, pentru a domina teritorial. Siiti s-au batut cu siiti (Irak si Iran (desi in Irak sunt o minoritate considerabila de suniti)). Suniiti cu sunitii. Atei cu atei (Urss cu China conflict diplomatic sever ) Asa ca religia iese in evidenta doar cand se foloseste ca motiv de fatada, insa adevaratul motiv este dorinta de dominare. Iar aici nu pot sa fac discriminare intre ateu, musulman, hindus sau crestin.

| Kriss96 a răspuns (pentru sabrina103):

Sti care este problema? Oamenii nu se pot accepta unii pe altii. Asa cum tu nu imi accepti parerea si imi sari in cap, asa si oamenii apartinand diverselor religii au sarit unii la altii. Multe razboaie au avut loc din aceasta cauza. Pentru ca fiecare religie are ceva diferit. Si majoritatea oamenilor sunt ca tine si nu accepta alta parere in afara de a lor.

| sabrina103 a răspuns (pentru Kriss96):

Ti-am inteles parerea. Dar nu poti da vina pe religie pe toate razboaiele din lume. Altele sunt in general motivele. Cresdinta sau necredinta este doar un mijloc de care se folosesc.

| soimisos a răspuns:

Fi linistit, crestinismul va disparea incet dar sigur, dar asta nu este ceva rau, pentru ca ai modelul vestic si nord-vestic in fata ta, si anume un model care ne dovedeste ca acolo unde e mai putina Credinta, este mai multa Stiinta, iar stiinta este aducatoare de progres si bunastare, iar credinta a proasta este aducatoare de intuneric mental adica de prostie, deci si de saracie!

| soimisos a răspuns (pentru mdaria):

Ce spui este foarte periculos!
Tinand cont de faptul ca biserica crestina este cea mai criminala organizatie din istoria umanitatii, faptul ca crestinismul ne-ar tine uniti suna ca Dracu, adica asa cum ai spune ca Mafia si Cosa Nostra ne tine uniti, si asta zau ca nu e bine si nici moral!
Uniti trebuie sa ne tina valorile comune pe care le impartasim si in niciun caz minciunile si sarlataniile prin care uni putini ii pacalesc pe cei multi si prosti!

| soimisos a răspuns (pentru sabrina103):

Oare cat de analfabet structural trebuie sa fie cineva care este surprins de faptul ca "catolicii s-au batut cu catolicii pentru dorinta de expansiune cand insasi biserica si religia crestina sunt tocmai instrumentele acelora care doresc sa isi extinda stapanirea peste toata planeta?
Sau cum crezi ca au ajuns peste 2 miliarde de oameni sa fie crestini, cand ar trebui sa stii bine faptul ca inca de la inceputurile ei crestinismul a fost impus popoarelor prin crime, omucideri si amenintarile cu moartea!

| ErrorFound a răspuns:

Cred ca daca Rusia ar face toate secretele publice, Romania ar da-o in judecata.
Cred ca daca Sua ar face toate secretele publice, tehnologia militara ar fi mult mai evoluata(unde crezi ca s-au dus toate documentele si inventiile naziste?-avionul cu reactie este nazist, blindajul de pe Abrams a fost construit cu ajutorul cercetarilor lor, rachetele de croaziera la fel si multe altele...).

Cred ca daca Vaticanul ar face secretele publice, ar disparea mare parte din religiile de pe planeta si omenirea si-ar descoperi adevarata istorie(teorie-Romanii sunt un popor mult mai vechi, predecesor imperiului Roman).
S-ar putea ca mare parte din populatie sa se indrepta catre ocult, satanism si alte religii spirituale(cica satanismul e mai vechi ca crestinismul).

Cred ca daca crestinismul ar disparea, Romania ar deveni o putere mondiala.
Probabil ca am fi mai spirituali, indreptati totusi catre nemurire, razboaiele ar fi mai putine si relatiile internationale ar fi bazate pe intrajutorare frateasca...
Inca o chestie: Daca nu ar mai exista religii, nu ar mai fi nimic care sa opreasca progresul omenirii si probabil ca am fi deja pe Marte, viata ar fi mult mai lunga(datorita nanotehnologiei si medicinei neconventionale) si multe altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

"cica satanismul e mai vechi ca crestinismul"
Mai vechi pe naiba, filozofia satanismului s-a nascut din crestinism deci de unde mai vechi, ceia ce e vechi in satanism sunt practicile pseudo-stiintifice

| mdaria a răspuns (pentru soimisos):

Ai inteles poate gresit, ne tine uniti in sensul ca oamenii in vreme de perico se roaga si se aduna impreuna. In acest sens, si ca sa te rogi, de orice religie ai fi, nu e un lucru rau. Era un documentar, nu mai imi amintesc titlul dar o sa caut sa vad poate imi amintesc.

| soimisos a răspuns (pentru mdaria):

Nu am inteles gresit, ci TU intelegi gresit!
In vremuri de pericol niciodata nu este rugaciunea cea care ar trebui sa ne uneasca ci ACTIUNEA COMUNA pentru a face fata acelui pericol!
Dar inca esti mica si nu intelegi inca asemenea lucruri, si mai ai timp sa-ti schimbi prostiile care ti s-au bagat in cap, dupa ce iti va creste si tie maseaua de minte, sau mai tarziu!
Dar retine macar atat, NICIODATA rugaciunea nu ajuta la nimic, si Dumnezeu te ajuta exact atat cat te ajuti tu singura!

| mdaria a răspuns (pentru soimisos):

Ok.

| Rapplex a răspuns:

Vaticanul ar putea să ne dezvăluie multe informaţii. În primul rând, ne-ar oferi răspunsurile la întrebările: "Cum am apărut?", "Suntem singuri în Univers?", "Există Dumnezeu?". E statul care timp de mai bine de 1000 şi ceva de ani a avut putere absolută asupra lumii, deoarece cele mai puternice state ale vremii îi erau loiale, exemplu Anglia, Franţa, Spania etc. Nici o informaţie sau faptă nu trecea fără a fi controlată de Vatican, respectiv Inchiziţie. SUA este la fel ca şi Vaticanul, plină de informaţii. În primul rând, ne-ar putea dezvălui secrete tehnologice, pe care le-au dobândit de la nazişti, dar şi informaţii despre alte civilizaţii din Univers. Iar Rusia, nu prea are mare lucru de dezvăluit, poate doar informaţii tehnologice, şi fiind în parteneriat cu SUA la unele misiuni spaţiale, cred că au şi ei ceva informaţii despre OZN-uri şi chestii de genu'!

| sabrina103 a răspuns (pentru soimisos):

Sincer nu am inteles daca prima parte e afirmatie sau intrebare retorica.
La inceputuri nu a fost impus.De asemenea tocmai cand devenea religie legala a aparut monahismul, semn ca unii nu erau de acord cu parerea celor care detineau autoritate. Apoi sunt destule popoare care s-au crestinat treptat, inclusiv romanii. Sincer nu am inteles daca prima parte e afirmatie sau intrebare retorica.
Imi pare rau sa te dezamagesc dar desi multe state denumite crestine au omorat oamenii, statele comuniste denumite atee le-au depasit la cifra si la agresivitate intr-un singur secol. Cred ca as putea sa adaug si victimele musulmanilor si tot nu egaleaza.
Idee nu e ca religia sau ateismul sunt neaparat rele, ci ele sunt folosite ca motivatii.
Oamenii care au dorinta de dominare si mai au si putere se vor folosi de orice motivatie pentru a-si atinge scopurile.

| LegionarulRoman a răspuns:

Un singur lucru vreau sa mentionez:Roma nu e centrul crestinatatii, ci a romano-catolicismului.Noi ortodcsii suntem complet separati si nu avem absolut nicio legatura.Ba mai mult...i consideram eretici care s-au desprins de adevarata biserica!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ErrorFound):

"
Cred ca daca Vaticanul ar face secretele publice, ar disparea mare parte din religiile de pe planeta si omenirea si-ar descoperi adevarata istorie"

Bine zici "crezi".Eu nu cred ca Vaticanul detine atatea secrete "naucitoare"... poate doar lucruri ascunse de prin Evul Mediu etc

"Cred ca daca crestinismul ar disparea, Romania ar deveni o putere mondiala."

Da..asta este un semn al Apocalipsei.Asta e si scopul merilor elite:distrugerea crestinismul si in special a ortodoxiei(vezi cum trateaza marile puteri tarile rasaritene ortodoxe).Cei care traiesc crestinismul...crede-ma ca nu se apuca de razboaie si de macelarit oameni.

"Daca nu ar mai exista religii, nu ar mai fi nimic care sa opreasca progresul omenirii si probabil ca am fi deja pe Marte, viata ar fi mult mai lunga(datorita nanotehnologiei si medicinei neconventionale) si multe altele... "

Da, de parca religia nu i lasa sa mearga pe Marte..sa fim seriosi.Sau nu l-au lasat pe Newton sa descopere legea gravitationala.

Da, da ..cum sa nu, am fi deja pe Marte si am trai cat Avraam.

| ErrorFound a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Accentul in ultima faza cade pe DEJA. Ma refer la faptul ca probabil, omenirea ar fi avut o dezvoltare mult mai rapida decat in prezent daca unii savanti n-ar fi fost opriti.