| anonim_4396 a întrebat:

Heii.Nu stiu daca am pus la categoria buna intrebarea.Moartea(raiul/iadul/lumina)e doar o iluzie a mintii?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,moartea din pacate am mostenit-o de la Adam si nu e o iluzie pentru ca o simtim la tot pasul.Romani5:12.Dar Dumnezeu promite ca va pune capat tuturor acestor suferinte si va aduce un paradis pamantesc.Psalmi37:9-11,29

| usuk a răspuns:

Gandeste logic: exista iadu'? de ce?
exista raiu'? de ce?
ai sa observi ca raspunsurile vor fi cam ridicole

| Mădă0611 a răspuns:

De moarte poti fi sigura, raiul si iadul sunt doar basme.

| milan9 a răspuns:

Nu sunt iluzii! Veșnicia sufletului este o realitate pentru toti oamenii, indiferent de faptele lor.

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| milan9 a răspuns:

Nu am putea crede că pământul va fi singurul loc veşnic! Ar însemna să limităm pentru veşnicie fie puterea, fie bunătatea lui Dumnezeu, mai ales că Scriptura menţionează ŞI EXISTENŢA UNEI "MARI MULŢIMI ÎN CER"! pe lângă alte zeci şi zeci de versete ce vorbesc despre LOCUL SUFLETELOR ÎN CER… thinking

| milan9 a răspuns:

Biblia VORBEŞTE şi despre locurile "din cer" (metaforă ce se deschide la infinit, fără limite, nici măcar de imaginaţie… laughing ) unde oamenii vor trăi veşnic fericiţi...

| sublime89 a răspuns:

Moartea nu-i deloc o iluzie, aia chiar se intampla. Raiul, iadul si nu stiu ce lumini sunt o iluzie.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este o iluzie. Este un concept in care alegem sa credem sau nu.

| Maxim96 a răspuns:

Ele sunt realitati duhovnicesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TU? traiesti ori doar iti inchipui? esti reala ori doar un cd al domnului, mai dezvoltat care urmeaza a fi descarcvat arhivat si umplut cu altceva? ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este o iluzie a mintii ci o realitate a spiritului. Trupul tau putrezeste, dar sufletul este vesnic. Iar dupa moartea fizica exista doar 2 destinatii ale sufletului - iad sau rai.
Din nefericire majoritatea merg in iad, eh dar deja asta e alta problema

| BlackSulphur a răspuns:

Moartea nu este relativa, este absoluta. Mori, si gata.

| RaduMD a răspuns:

"A mintii", adica a creierului? Nu are cum, fiindca dupa moarte creierul este mort. De fapt, tesutul creierului moare inaintea altor tesuturi, el nu poate face "datorie de oxigen" cum pot face, de exemplu, muschii.
Prin urmare, raiul si iadul nu pot fi iluzii, ci, daca exista, atunci sunt existente obiective.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

"Prin urmare, raiul si iadul nu pot fi iluzii, ci, daca exista, atunci sunt existente obiective."
Care urmare? Am parcurs intregul rationament, sau mai corect absenta sa, si nu vad sa rezulte de nicaieri ca raiul si iadul ar exista.

| RaduMD a răspuns (pentru Inferno):

Atunci mai parcurge-l odata. Aici reiau cu alte cuvinte, ca sa poti intelege: iluzia este o forma de gandire. Una patologica, dar care tine de gandire. Un creier mort nu poate avea gandire de niciun fel, nici fiziologica, nici patologica. Asta inseamna ca raiul si iadul fie nu exista, fie exista in mod obiectiv si nu ca secretii ale mintii.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Raiul si moartea sant minciuni ca sa inspaimante pacatosii si astfel sa fie supusi bisericii.Adevarul din Biblie este ca Moartea este ca un somn deci ccand mori nu mai stii nimic.Este ca si cum ai stinge televizorul iar acel curent nu e ca se duce undeva ci pur si simplu nu mai este activ.
In eclesiastul9:5,10 este scrissadEclesiastul 9:5) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
(Eclesiastul 9:10) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, Nataliaa!

Nu stiu cat de mult iti pot raspunde la intrebare, insa ceea ce stiu este ca viata NU este o plasmuire a imaginatiei noastre, la fel ca moartea.
Daca vreodata vei avea nevoie de raspunsuri la intrebarile care te macina, uita-te in Biblie. Vei parcurge un intreg raspuns al mintii umane.
Moartea exista, intr-adevar. Dar la nivelul omului, la nivelul mintii noastre slabe si limitate. Parintele Arsenie Boca obisnuia sa spuna ca viata este doar asteptarea Domnului, ca de fapt acum noi suntem "morti sufleteste", si numai cand trupul va inceta din viata, doar atunci vom invia si va incepe adevarata viata.
Nimeni nu are cum sa iti clarifice acest raspuns, trebuie doar se il privesti cu inima si sa nu te indoiesti de Dumnezeu niciodata. El nu ne va lasa sa cadem prada ispitei, atata timp cat ne rugam cu inima deschisa.
Eu am doar 16 ani, si l-am descoperit pe Dumnezeu de curand, din invataturile tatalui meu, un om foarte credincios. Am invatat ca nu este bine sa ma incred in ceea ce ma inconjoara, ci doar in El.
Asa ca NU. Moartea nu este o iluzie a mintii. In Biblie scrie ca dupa moarte, omul nu mai stie nimic. Mintea inceteaza, nu continua sa traiasca.
Acum, in legatura cu Raiul sau Iadul, nimeni nu poate confirma existenta lor, pentru ca nimeni nu a fost acolo sa experimenteze. Exista, desigur, acei oameni care au fost in moarte clinica si povestesc niste experiente traumatizante, dar Dumnezeu nu ar lasa niciodata cu adevarat niste oameni sa "traga cu ochiul" la ceea ce se afla dupa moarte.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| anonim_4396 explică (pentru DomnisoaraPapusica):

Deci exista viata dupa moarte?

| sullivan a răspuns:

Moartea nu este o iluzie!
Rai nu exista decat aici in viata si aici pe pamant, la fel si Iadul!