| DorDeFlori a întrebat:

Heii TPU! Cum se numeste "biletelul" care il dam la Biserica la Sfanta Liturghie duminica in care scriem pentru sanatate, iertare de pacate etc. si mai exact cum trebuie formulat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Pai se numeste Pomelnic. Pai trebuie sa scrii numele tuturor care vrei sa fie protejati, iar la sfarsit scrii pentru ce te-ai rugat
De exemplu: Pentru sanatate.
Fundita?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Termaul corect este acatist. Pomelnicul contine numele celor decedati si se intocmeste pentru un parastas sau alte ocazii.

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru mira):

De fapt... poti sa faci Pomelnicul atat pentru cei morti cat si pentru cei vii. Doar ca trebuie sa scrii sus pentru ce scrii (vii sau morti)

| corolav a răspuns:

Acatist sau pomelnic sunt același lucru.
Pomelnic se folosește în zona Moldovei și Maramureș, venind din slavonul „pomeniti" ( a milui, a-ți face aducere aminte, sau a pomeni pentru miluirea cuiva).
Acatist ( tot de origine slavă) se folosește mai îndeosebi în sudul și vestul țării.
În sud se pronunță cu accent pe „i"din ultima silabă. (a-ca-tist)
În centru și vestul țării, cu accent pe „a" din a doua silabă.

| RobertMoon a răspuns:

Se numeste acatist.