| mariaWoW a întrebat:

Hmm...mi s-a pus de mai multe ori intrebarea:
" de ce crestinul trebuie sa participe duminica la Sfanta Liturghie curat atat trupeste, cat si sufleteste?"
Funda pentru cel mai frumos raspuns :*

Răspuns Câştigător
| Niki9 a răspuns:

Deoarece Sfanta Liturghie se tine in Biserica iar aceasata este considerata "casa lui Dumnezeu". Toti cei care intra in aceasta "incapere" sfanta ar trebui sa fie curati atat sufleteste cat si trupeste.

6 răspunsuri:
| geop a răspuns:

Curat trupeşte nu se referă la cât săpun ai consumat când te-ai spălat, ci la a nu avea relaţii intime înainte de liturgie; sufleteşte înseamnă să nu porţi ură sau alte chestii negative. Mersul la biserică nu arată credinţa pe care o ai. Dumnezeu e în fiecare din noi şi e mereu cu noi. Oriunde ne-am ruga, El ne aude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un adevarat crestin lipid de credinta sa si de Dumnezeu insusi trebuie sa se implice in aceasta viata in care sa il primeasca si pe Dumnezeu in ea.

Nu sunt crestin, poate te mira happy!

| zahy a răspuns:

Bun daca esti asa crestina spune-mi si mie de ce crezi in Dumnezeu? Doar ca cred si alti? Doar ca parinti ta educat asa? Ce dovezi imi poti da relevante ca Dumnezeu exista? De ce inainte de Dumnezeu se credea in zei, pamant, lut, soare etc. Oare Adam si Eva nu au stiut sa trimita mai departe credinta in Dumnezeu?

| zahy a răspuns:

Se zice ca dumnezeu in a 7 a zi sa odihnit si s-a rugat in casa lui, asa si crestini merg in biserica in casa domnului sa se roage.

| dragos9234 a răspuns (pentru zahy):

Si dumnezeu s-a rugat la cine? Ca doar el este seful si seful nu se roaga la nimeni.

| zahy a răspuns (pentru dragos9234):

Bun probabil am sunat aiurea cum mam exprimat dar cam asta a facut ( a binecuvantat tot rugaciune e pentru mine )

„În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse."

Sursa : user JuStKid
http://www.tpu.ro/......e-a-lumii/