| tonic11 a întrebat:

Hey. Cum intelegeti voi acest citat? "Un sfant este un om.Stii tu ce este un om? Omul este o faptura care cauta fericirea.Asta este omul. Prin fiinta sa,orice om,de-a lungul intregii sale vieti nu face decat sa caute fericirea. Ceea ce isi deosebeste pe oameni e doar modul, locul si mijloacele pe care le aleg pentru a deveni fericiti"(Pr. Virgil Gheorghiu")

5 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

E adevarat, dar care crezi ca este locul, mijloacele pe care sa le aleg pentru a devenii fericit?

| doctorandus a răspuns:

Fericirea e o gogorita mic-burgheza. Altceva?

| Kalla a răspuns:

Ca pana la urma fericirea este ceva ce cautam toti. Unii o cauta in averi, altii in dragoste, altii in a-si taia venele(?) dar nu toti o gaim si murim fara sa ne gasim un scop in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca orice om cauta fericirea dar sfintii aleg cele mai bune mijloacele pentru a ajunge spre fericire. Modul nostru de a actiona pentru a ajunge unde ne dorim ne deosebeste. Noi trebuie intotdeauna sa actionam intr-un mod care nu implica ura sau razbunarea. Trebuie sa actionam pe placul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat