| Tequila1428 a întrebat:

Hey sa cred sau nu in vise? adica sunt reale sau niste bazaconi

12 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Nu sunt reale ai vazut ca multe seamana cu filmele pe care le vezi seara.

| M25M a răspuns:

Sunt produse ale inconstientului, unde se ascund dorinte frici vise reprimate atat.

| AlexandruGrecu a răspuns:

Buna intrebara......nu sunt reale insa unele au o legatura cu viata noastra ca daca nu, nu am mai visa!

| Thunderstruck a răspuns:

Pana si Biblia ne indeamna sa nu credem in vise. Unde si ateii si crestinii sunt de-acord, e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele reprezinta o oportunitate de autocunoastere. Ele sunt expresia prin care sufletul cauta sa mentina integralitatea fiintei noastra pe calea evolutiei personale, eliberandu-ne in acelasi timp de vechile atitudini care, tinandu-ne prizonieri ai trecutului, nu ne mai sunt de nici un folos. Singurul limbaj pe care-l cunoaste sufletul sunt simbolurile.
In general putem clasifica astfel visele:
Concluzie: daca ai un cosmar, acesta nu va deveni realitate.

| eu123456789 a răspuns:

Visele sunt doar imaginatia ta.

| mihaitaLGP a răspuns:

Subconstientul fata de constient lucreaza tot timpul.
Visele sunt inmagazinari ale subconstientului, de obicei trairile intense din ultimele ore/zile.
Subconstientul inmagazineaza si imagini aleatorii fara nici un sens.

In concluzie nu inseamna nimic, este doar o interpretare a subconstientului in functie de proprile prejudecati/sentimente etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde cine viseaza si ce viseaza, unii viseaza cu ochii deschisi si vor sa li se intample ce-au visat acum 5 minute

| danay72 a răspuns:

Visele sunt ceea ce creierul nostru stocheaza, iar apoi,, le deruleza'' ca un filmulet.Nu se intampla nimic din ce visezi.

| AlexeHellsing a răspuns:

Aproape niciodată să nu te-ncrezi în vise, căci sunt plăsmuiri ale minții noastre care iau modelul câmpului vizual de peste zi. Am zis aproape niciodată întrucât există foarte, foarte rar vise venite de la Dumnezeu, dar aceste vise sunt oarecum speciale, dacă într-un vis obișnuit gândul îți zboară, iar tu ești doar în ipostaza de privitor, în aceste vise subconștientul e liber. Mereu când ai astfel de vise încearcă să spui Doamne, pleacă de la mine că sunt un om păcătos, iar astfel se va da deoparte ceața și va răsări adevărul.

| LoveToHate a răspuns:

Cel ce este 0, 0000000(...)1% sigur ca visele sunt reale sau iti pot "prezice"viitorul este un prost.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu există nici o dovadă că visurile ne-ar prevesti ceva. Ele sunt rezultatul informaţiilor stocat în creierul nostru sau a îngrijorărilor ce le avem.
Acest lucru îl subliniază şi Biblia. Ecesiastul 5:7: Căci din mulţimea grijilor vin visele şi există atâtea deşertăciuni şi cuvinte.