| CuteGirlSweet22 a întrebat:

Hey! Stiti am observat ca atat in religie cat si in mentalitatea multor credinciosi exista anumite puncte de vedere pe care nu le prea inteleg si voiam sa va aud si voua parerea in legatura cu ele.

1.Ce rost au pomenile? Adica se fac si dupa cativa ani dupa moartea cuiva...Eu stiam ca, dupa moarte(dupa 40 de zile) urmeaza judecata de apoi.De acolo sufletul omului decedat este repartizat ori in iad, ori in rai.Bun.Deci daca e in rai nu mai are nevoie de pomenile noastre,iar daca e in iad oricum nu poate scapa de acolo, ca na iadu-i vesnic, sau ma rog pana vine Iisus pe Pamant.

2.Mentalitatea crestinilor:
a)Eu cu una din porpunerile mele pentru. parinti: Ma gandeam ca,macar o zi pe saptamana in casa asta se se manance in stil vegan,deoarece animalele sunt chinuite in macelarii,si ar fi un gest normal sa incercam sa mancam mai putine carne.
Raspunsul lorbig grinraga mea,un om are nevoie IN FIECARE zi si de lapte si de fructe,legume,oua,carne...
Bun.
In alta zi vine mama la mine:Ar trebui sa tii si tu post miercurea si vinerea...
Wtf? Adica ei imi ziceau ca avem nevoie IN FIECARE ZI de toate grupele de alimente si acum?

Sau: Faceam si eu intr-o duminca bratari din ata(friendship bracelets) si vine maica-mea la mine urland ca naiba ca ce fac eu duminica? ca e pacat, ca nu stiu ce...ok, dar pentru mine sa fac bratari din ata nu e o munca....Doamne,daca imi faceam temele duminica (ceea ce era o munca) nu mai zicea nimic, nu?

Lamuriti-ma voi.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca citesti cu atentie Evangheliile, fiecare isi facea pomana pentru el insusi, cat timp era inca in viata, pe principiul ca saracii care nu pot intoarce pomana pe Pamant o vor intoarce pe lumea-ilalta.

| danay72 a răspuns:

Pomenile nu au nici un rost pentru ca omul cand moare merge in pamant si Dumnezeu nu cere pomeni.Eclesiastul9:5,6,10

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Faza cu dupa 40 de zile nu stiu ce inteligenti au inventat'o. ..invatatura crestina nu vorbeste despre asa ceva. In ceea ce priveste pomenile, o alta nebunie si un obicei prost printre crestini...n'are nici un sens ...omul odata ce a murit, nu mai poti face nimic pentru el.Ideologii si inselaciuni inventate de oameni.

| milan9 a răspuns:

Milostenia este o formă de a face fapte bune. De aici pleacă diferite forme şi ocazii de concretizare a milosteniei.

Aşa cum te poţi ruga pentru sufletul cuiva şi Dumnezeu primeşte rugăciunea, tot la fel, o milostenie- ca faptă bună- făcută pentru cineva (consacrare sau "dedicaţie" fără de care însăşi acea faptă bună nu ar fi existat) este primită de Dumnezeu...

| milan9 a răspuns:

Văd Erezii aruncate la întâmplare fără simț de răspundere, dar care cer corectări!

Nicidecum iadul (ebr. "sheohl", gr."hades" ) nu este un "mormant comun al omenirii"! Este un loc de existență DOAR AL SUFLETELOR, nu se referă nicidecum la trupuri. Trupurile știm unde merg.
Coexistența îngerilor căzuți, a celor răi în acel loc nu este o invenție a creștinismului, ci o afirmație a Fiului lui Dumnezeu, a Scripturii!

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB:  ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Scriptura NU FACE CONFUZIE între SUFLET și TRUP, așa cum fac satisfacție ereticii:

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNȚELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiți "iehoviști" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB?

Cât de sinistru și de periculos poate fI un cult care nu evită nici o ocazie pentru A MANIPULA, a MINȚI, a INDUCE ÎN EROARE, a SEMĂNA CU ORICE PREȚ CONFUZIE, a ASCUNDE ADEVĂRUL, și totul doar cu unicul scop de a RACOLA și de a face noi victime...

Ei bine, iehoviştii, în mod CONȘTIENT greşit, neagă vehement însăși EXISTENȚA POSTULUI, asta DEȘI:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIS, o mărturie Scripturistică amintește doar de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!

NO COMMENT!

| ErrorFound a răspuns:

Sa-i fac in ciuda lui mama:
In fiecare Duminica, cand eram mic, lucram cu foarfeca, ciocanul, surubelnita, cutterul/cutitul...big grin
Cat despre faza cu postul, e doar o prostie. Iti dai si tu seama ca se contrazice singura dar se pare ca, din pacate Dumnezeu inca este deasupra medicului nutritionist...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna! As vrea sa-ti raspund la cateva din intrebarile tale, potrivit Bibliei, cum ar fi de dorita comunicarea intre adevaratii crestini, ca doar aceasta semnificatie o are TPU, deci indeamna la unitate, generozitate, empatie, compasiune, s. a. Asa dar sa lamurim care este adevarul despre : rai, iad. suflet, mancare de post.; Rai-- potrivit traducerii din lb. ebraica si greaca Rai=Eden = gradina a placerii. Raiul sau Edenul a fost creat de catre Dumnezeu pe pamant nu in cer, potrivit cu Geneza 2:15 cam unde a fost Asiria la sud de muntii Ararat, fluviile Tigru si Eufrat si alte doua rauri mari scaldau tarmul gradinii, omul a avut obligatia data de Dumnezeu sa extinda aceasta gradina peste tot pamantul, adica tot sa fie un Eden adica un paradis. Iadul =mormantul comun al omenirii sau echivalentulsau in ebraica sheohl sau in greaca haides care se refera tot la mormantul comun al omenirii.Deci nicidecum nu este un loc unde te rotiseaza Scaraoschi cu furcoiul., dar asa invata religia care nu este interesata de adevar ci doar de fals si minciuna. Suflet = individ creat, fie om, fie animal, a carui corp este activat prin circulatia sangelui si respiratie. Avem relatat in Geneza 2:71Corinteni15:451petru3:20. D4eci sufletul sau in ebraica nephesh.Deci daca ai retinut sufletul este o fiinta vie.---- Mancare de post, cine a stabilit ce mancare este de post sau de dulce? cine a spus ca este o zi mai deosebita ca alta? Nu hrana fizica ne intineaza ci faptele si vorbirea. Nu ce- mananci e pacat, pentru ca Dumnezeu ne-a dat orsice hrana, daca muncim s-o avem,, potrivit Bibliei hrana fizica este temporara, hrana, hrana spirituala este pentru viata vesnica. Cine face voia lui D-deu v-a avea parte de mari binecuvantari. Daca doresti mi vorbim. pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te vei lamuri singura daca vei voi. daca nu? no problem.e vorba de viata ta si de vesnicia ta.nu a noastra.A TA.personala.

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Sunt strict problemele tale cu parintii. straight face
Indubitabil, nu iti poate rezolva nimeni problemele personale...

| IonutzWoW a răspuns:

Intr-adevar,acestea sunt inutile, sa nu crezi ca atunci cand faci pomana, mortii mananca din ce oferi tu.Acestea sunt niste lucruri inutile si banale in opinia mea deoarece nu au nici-un efect.

| milan9 a răspuns (pentru IonutzWoW):

Pomenirile care se fac în nici un caz nu vizează hrana materiala a celor trecuţi "dincolo"!

Milostenia este o formă de a face fapte bune. De aici pleacă diferite forme şi ocazii de concretizare a milosteniei.

Aşa cum te poţi ruga pentru sufletul cuiva şi Dumnezeu primeşte rugăciunea, tot la fel, o milostenie- ca faptă bună- făcută pentru cineva (consacrare sau "dedicaţie" fără de care însăşi acea faptă bună nu ar fi existat) este primită de Dumnezeu...

| 22SWAG22 a răspuns:

Oo la naiba, nu exista Dumnezeu. Cum nu exista nici Zeus, nici Thor, nici Horus nici alti zei care te arunca in iad.

| ms3y a răspuns:

1.Sufletul se duce in rai sau in iad dupa 6 saptamani, timp in care acesta merge peste tot pe unde a fost.In aceste 6 saptamani se fac pomeni pentru a scapa sufletul celui raposat de iad.Si da, sufletul ramane in iad, insa daca pe Pamant oamenii se roaga pentru acel om, dupa Judecata de Apoi se va duce in rai.Si de abia de dupa Judecata se hotaraste viata vesnica.Se poate si un om care pana atunci sa fi fost in rai sa ajunga in iad daca in urma sa au ramas utmari grave.

2.Nu pot sa iti raspund ca si un parinte pentru ca nu sunt.Dar pot sa iti zic ca e bine sa ti post macar miercuri si vineri daca nu cele 4 mari(Sf Petru, Adormirea Maicii Domnului, Craciun si Paste). Este in acelasi timp sanatos fizic sa mai mananci din cand in cand vegetal dar de ajuta si psihic.
Si cu lucratul duminica, vine ca in a7-a zi, care e de fapt sambata dar ma rog, Dumnezeu s-a odihnit.Dar o duminica ar trebui folosita pentru o odihna duhovniceasca.Adica prin mers la biserica, mai multa rugaciune.Si toate lucrurile pe care ti le-am spus le-am invatat de la biserica, din predici, evanghelie.
Sper ca te-am ajutat happy.