| spartans33 a întrebat:

Mi s-a cam acrit de toate fazele cu religia.Ce e aşa de greşit în a fi ateu?:/ Eram azi la masă cu maică-mea şi îi spuneam cum mai e cu şcoala. I-am povestit o chestie care mi s-a întâmplat,anume: eram la ora de religie şi profesoara ne-a întrebat dacă avem copii în clasă care nu sunt creştini, am ridicat mâna şi i-am spus că,deşi am fost botezată,eu nu cred în existenţa lui Dumnezeu. De atunci colegii îmi spun "Iuda" -.-" Iar mama mai avea puţin şi turba şi mi-a zis că bine îmi fac bunii mei prieteni din clasă. Am înţeles, nu am absolut nimic împotriva celor care cred,dar ei ce au cu mine? Mi se pare aşa stupid, că pe lângă porecla "drăguţă" pe care mi-au pus-o, îmi zic şi satanistă. Ei nu înţeleg faptul că eu nu cred în nimic de genul ăsta..Cum aş putea să-i arăt mamei mele că nu e nimic greşit cu copilul ei? Şi în legătură cu ora de religie,am înţeles că am voie să fac o cerere la director prin care să solicit acordul să nu mai iau parte la ora asta, dar îmi trebuie aprobarea părinţilor..mama nici nu vrea să audă şi dacă pomenesc de chestia asta când e tata de faţă poate mai iau şi bătaie.-.- Ce pot să fac?:\

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ai avut ghinionul să locuieşti printre fanatici, într-o ţară de fanatici, unde fanatismul religios este apreciat, încurajat şi legalizat, până şi în şcoli.

Incapacitatea ta, în calitate de copil/minor, de a renunţa la orele de îndoctrinare ortodoxă şi bătaia de joc fără motiv a celor îndoctrinaţi, la care eşti supusă, sunt doar două dintre zeci de motive, pentru care orele de "religie" ar trebui eliminate din sistemul de învăţământ, nu doar făcute aparent opţionale. Copiii cu părinţi îndoctrinaţi în ortodoxie nu au mai nicio şansă să scape de îndoctrinare forţată în şcoli. Practic, sunt victime ale adulţilor corupţi de credinţe şi dogme iraţionale, victime ale sistemului bolnav...

Cum să o rezolvi cu ai tăi?
Nu ştiu.
Cu cei îndoctrinaţi nu prea ai cum să dialoghezi raţional pe astfel de teme. Vor respinge orice argument coerent şi de bun simţ şi vor persista în aceeaşi prostie şi atitudine. Aşa au fost obişnuiţi.
Încearcă să te adaptezi cumva, măcar până la majorat. Baftă!

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este chiar foarte trist sa constientizezi faptul ca parintii tai sunt un fel de zombi, incapabili sa inteleaga anumite lucruri. Si este si mai trist sa ne gandim ca in Romania 90% din parinti sunt tot niste zombi, iar singurul mod in care poate exista armonie intre ei si copiii lor este ca si acestia, la randul lor sa devina zombi, ceva foarte sinistru daca ma intrebi pe mine.

| costis a răspuns:

Da cati ani ai?

| spartans33 explică (pentru costis):

15 ani am._.

| costis a răspuns (pentru spartans33):

Aham. Ai un trecut la baza. si un fundament ateist solid. Cred ca ai citit foarte multe carti. Sa-mi dai si mie, dintre cele pe care le-ai citit, vreo 10-15 titluri, sa vad ce gasesc sa citesc si eu.

| spartans33 explică (pentru costis):

Ce legătură are vârsta cu credinţa?

Aham, cărţi care mi-au plăcut foarte mult :
1."Umbra vîntului" - Carlos R. Zafon
2."Vară fatală" - Mons Kallentoft
3."Scrisoare de dragoste" - Mihail Drumeş
4."Liniştea mormântului" - Arnaldur Indridason
5."Lolita" - Vladimir Nabokov
6."Misery" - Stephen King
7."Marile speranţe" - Charles Dickens
8."Poezii" - George Bacovia (dacă se pun şi poeziile)
9."Fundaţia" - Isaac Asimov
10."Ecouri de dincolo de moarte" - Johan Theorin
11."Cianură pentru un surâs" - Rodica Ojog Braşoveanu
12."Conacul dintre dealuri" - Agatha Christie
13."Chiparosul trist" - Agatha Christie

Mulţumit?

| costis a răspuns (pentru spartans33):

O conceptie despre viata iti faci, zic eu, cand ai citit si despre conceptiile altora. Poate nu poti aduna in viata destul sa stii adevarul. Tu de unde iei? din Ojog brasoveanu, din lolita? din agatha cristie?
credeam ca ma dai pe spate cu Dostoievski, cu Eliade, Tutea, cu Jacob, schroedinger.
Si apropo, cum il chema pe motanul ala al lui Ojog brasoveanu?

| spartans33 explică (pentru costis):

Mirciulică ^^. Anyway, mulţumesc pentru propuneri. O zi frumoasă!

| Lawliet14 a răspuns:

Poate ca mama ta si colegii tai cunosc Adevarul? Ar trebui sa cercetezi mai mult.

| suffarstar a răspuns:

Salut! Trebuie sa intelegi ca asa functioneaza psihicul uman. Orice om diferit fata de grupul din care provine este privit ca o paria. Asa functioneaza peste tot. Indiferent ca unii nu-si arata chestia asta,caracteristica principala e psihicului uman este acela ca este obsedat de o lume in care toti sa gandeasca exact ca el. Noi cand ne expunem parerile in public,sunt foarte entuziasmati daca cineva ne aproba,in subconstient noi ne bucuram ca am intalnit o persoana cu o gandire asemanatoare. Deseori apar conflicte din cauza curentelor de idei si ne simtim foarte frustrati daca cineva ne nspune direct "Nu sunt de acord cu tine!" Pentru multi,in dragoste,expresia "ne potrivim " inseamna ca "gandim la fel ". Este destul de greu sa iesi din tipar si sa intelegi ce se intampla cu tine,pentru ca straturile mai subtile ale mintii (subconstientul) este mai greu de strunit. De exemplu,tu poti fi constienta de "apucaturile " mintii tale,dar si tu actionezi tot la fel,adica opusul. O observare permanenta te va ajuta sa te debarasezi de acest caracter al psihicului.
Acum,ca ai inteles ce se petrece in mintea lor cand le spui ca esti ateista,evita sa-ti mai expui parerile in public. E periculos,in general. Peste catva timp poate vei vedea lucrurile altfel si astfel vei fi expusa batjocurilor si vei fi atacata cu propriile-ti cuvinte.
Imi vine greu sa cred ca ai starnit o asa mare furtuna doar prin faptul ca ai zis ca esti ateista,evita victimizarea si distorsionarea realitatii,gandeste obiectiv si la rece.
Tu spui ca nu exista Dumnezeu,insa, in realitate nu stii daca exista sau nu. Documenteaza-te serios despre cele trei tipuri de cunoastere :exoterica (dogma religioasa), egocentrica (ateismul) si ezoterica (considerata cunoasterea ascunsa). Evita sa impartasesti parerile celorlati doar ca ti se pare cool, sau pe principiul "daca nu-i alba, e neagra ". Parerile despre religie si Dumnezeu (si despre toate lucrurile in general) ti le poti forma doar cand te-ai documentat serios despre asta.

| spartans33 explică (pentru suffarstar):

Mulţumesc big grin Pe viitor voi avea mai multă grijă. O zi frumoasă!

| suffarstar a răspuns (pentru spartans33):

La fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii se tem de ceia ce nu cunosc, nu vor sa cunoasca pentru ca le tema (stiu logica circulara), despre dragii tai colegi intreaba-i cati dintre ei sunt virgini asa cum cere religia? Sau cati dintre ei stau nemancati ca asa le cere religia? Sau cati dintre ei prefera religia in locul tehnologie? Chestia e ca ei sunt ipocriti. Cum spunea cineva de pe TPU, nu ai sa gasesti nici macar un tip care pretinde ca e crestin si se comporta ca atare.
Le poti d-a peste nas, aratandu-le pretinde biblia, cum omul a aparut cam acum 6 mii de ani, soarele a fost facut dupa aparitia plantelor si animalelor si alte chestii ilogice, pe care nici un om cu toate biblele acasa nu le mai crede acum deoarece e constient de imposibilitatea acestor prostii. Dar cel mai usor ii intrebi cati au citit biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt oamenii religiosi in mare parte. fac pe ingerasii dar sunt draci cu fata de ingeri. ce pretentii ai de la niste persoane care inca cred in basme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti place numarul 666 asa de mult incat il folosesti la username?
Si saracuta de tine nu ai nicio legatura cu satanismul.

| spartans33 explică (pentru anonim_4396):

Sărăcuţa de mine, regret că am libertatea să aleg ce username doresc eu să folosesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru spartans33):

Cine s-a lamentat ca este numita satanista?
O satanista uituca, se pare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa citesti ce este scris; asa vei deveni mai inteleapta, si poti face abstracrie de religie, fiindca invataturile astea sant de acolo intr-adevar dar TREBUIE sa le stii.Care este porunca a cincea?

Porunca a cincea este: "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamantul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie" (les. 20, 12). Cele patru porunci dumnezeiesti despre care s-a vorbit pana acum au aratat datoriile crestinului fata de Dumnezeu, cuprinse pe scurt in datoria dragostei fata de El. Curatia si taria dragostei fata de Dumnezeu se adevereste insa prin dragostea fata de oameni, caci: "Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este!

Pentru ca cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a vazut, cum poate sa-L iubeasca? Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu sa iubeasca si pe fratele sau" (I Ioan 4, 20, 21). Dintre oameni, mai intai trebuie iubiti parintii, care ne-au nascut si ne-au crescut si, ca atare, dupa Dumnezeu, sunt binefacatorii nostri cei mai mari, in viata pamanteasca. Din aceasta pricina, cele sase porunci dumnezeiesti, care vorbesc despre datoriile sau dragostea fata de oameni, incep cu porunca de a cinsti parintii.

Ce inseamna a cinsti pe parinti?

A cinsti pe parinti inseamna:

1) A-i iubi, adica a le dori si face tot binele cu putinta. Iubirea fata de parinti este si o porunca a firii; de aceea o si gasim la toate popoarele, chiar si la toate vietuitoarele, oricat de salbatice ar fi ele.

2) A asculta de ei. "Copii, ascultati pe parintii vostri in Domnul, ca aceasta este cu dreptate" (Efes. 6, 1). "Fiule, pazeste povata tatalui tausi nu lepada indemnul maicii tale" (Pilde 6, 20).

3) A nu-i supara cu ceva si a ne purta fata de ei cu toata cuviinta, vorbind despre ei si cu ei numai de bine. "Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie dat mortii, ca a grait de rau pe tatal sau si pe mama sa si Sangele sau este asupra sa" (Lev. 20, 9).

4) A-i ajuta la nevoie, mangaindu-i in necazuri si inseninandu-le batranetile. "Fiule, sprijineste pe tatal tau la batranete si nu-l mahni in viata lui" (Int. Sir. 3, 12).
Pilda in privinta aceasta este insusi Mantuitorul Hristos, cand, rastignit pe Cruce, a incredintat pe sfanta Sa Maica ucenicului Sau prea iubit, Ioan, ca sa aiba grija de ea (Ioan 19, 26-27).

5) A ne ruga lui Dumnezeu pentru ajutorarea lor, cand sunt in viata, iar dupa moarte, pentru odihna sufletelor lor, implinindu-le vointa cea din urma si pastrandu-le frumoasa amintire.

De ce la porunca despre cinstirea parintilor Dumnezeu adauga, ca ceva deosebit, fagaduinta fericirii si a vietii indelungate?

Dumnezeu adauga fagaduinta aceasta pentru a indemna si mai mult la implinirea poruncii, caci pe ea se intemeiaza buna randuiala in familie si in orice fel de viata obsteasca.

Pe cine mai trebuie sa cinsteasca copiii asemenea parintilor lor?

Copiii au datoria sa cinsteasca, asemenea parintilor lor, pe toti oamenii care intr-un fel oarecare poarta grija de binele si fericirea lor. Asa sunt: preotii, care se ingrijesc de mantuirea lor sufleteasca, invatatorii, care le lumineaza si imbogatesc mintea cu invataturi folositoare pentru viata, nasii de Botez etc.

Dar parintii au datorii fata de copii?

In cele zece porunci nu gasim o porunca deosebita cu privire la datoriile parintilor fata de copii. Dar nici nu-i nevoie, fiindca acestea sunt ceva foarte firesc. Daca si animalele isi fac datoria de a hrani si creste puii lor, cu atat mai mult trebuie sa faca aceasta omul, care este faptura cea mai aleasa a lui Dumnezeu, inzestrata cu judecata.

Dupa cum dragostea copiilor fata de parinti este o porunca, la fel si dragostea parintilor fata de copii este tot o porunca a legii firesti. Din ea rasar simtamintele cele mai alese, pe care invatatura crestina cauta sa le indrepte spre slava lui Dumnezeu si fericirea credinciosilor Sai.
Dupa invatatura Bisericii, copiii sunt un dar dumnezeiesc de mare pret; de aceea grija parintilor pentru ei inseamna o mare raspundere.

Care sunt datoriile parintilor fata de copii?

Aceste datorii sunt, pe scurt, urmatoarele:

1) Sa-i iubeasca, sa se ingrijeasca de buna lor stare trupeasca, de hrana, imbracamintea si sanatatea lor, caci: "Daca cineva nu poarta grija de ai sai si mai ales de casnicii sai s-a lepadat de credinta si este mai rau decat un necredincios" (I Tim. 5, 8).

2) Sa le dea un mijloc de a castiga in chip cinstit cele trebuincioase traiului.

3) Sa le dea o crestere buna, pentru a-i face cetateni vrednici ai patriei pamantesti si ai patriei ceresti.
Temelia bunei cresteri a copiilor o pun parintii prin sfaturile si pilda vietii lor, laudand, mustrand si la nevoie chiar si pedepsind, caci: "Care este fiul pe care tatal sau nu-l pedepseste?" (Evr. 12, 7). Indeosebi, credinciosii trebuie sa se ingrijeasca de buna crestere a copiilor si in cele religioase si morale, dupa cuvintele Sfantului Apostol Pavel: "Parintilor, nu intaratati la manie pe copiii vostri, ci cresteti-i intru invatatura si certa-rea Domnului" (Efes. 6, 4). Invatatura si pilda buna a parintilor se intiparesc adanc in inima copiilor si-i deprind la viata cinstita.

August 24th, 2009 | Category: G. Cele 10 porunci | Leave a comment

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte, copiii au obligatii stipulate prin "porunci" (ale cui?) dar pentru parinti nu exista nimic stipulat. Nu e nevoie, ca doar "stim" ca parintii debordeaza in mod natural de simt al datoriei. Halal! Deci copiii trebuie sa fie la chermul parintilor, cu drept de viata si morte.
Puteati sa exprimati asta mai pe scurt.

In alta ordine de idei, ce te faci ca viata amesteca cartile si in moduri neasteptate. Copiii devin si ei parinti, parintii au fost copii asa ca in virtutea primei parti a regulamentului de porunci nu ar trebui sa aiba drepturi ci numai sa se supuna.
Apoi, mai intalnim parinti, nu putini, care isi fugaresc familia (si copii si sot) cu toporul si bita, care ii chinuiesc, terorizeaza si nu se lasa pina ii distrug. Se potrivesc si pentru acestia principiile dragalaseniei pe care le enumerati?

O precizare, nu scriu din pozitia unui adolescent. Si de fapt problema asa cum ati pus-o nu are de a face cu religia. Este vorba de modul cum ne definim ca oameni fiinte sociale, cum ne asumam si definim respectul reciproc si empatia.
Sunt parinte, desi invitabil am fost si copil, dar nu imi va trece niciodata prin cap sa accept acele ofrande umilitoare (pe care le propuneti, copiati, mai bine zis, in cele 5 porunci) din partea copilului meu. Nu, ma descurc si fara aceste cirje si arme. Ies in fata copilului meu cu miinile goale, ca si el, nu inarmat cu percepte. Nu am a ma teme. Copilul meu nu mai e nici el copil, dar eu nu am incetat sa-mi revizuiesc atitudinea de respect pe care i-o datorez, ca oricarui altcuiva. Daca respectul lui nu e la inaltimea alui meu pentru el? Trist, dar asta nu imi va zdruncina convingerile.
Pe scurt, imi da mina ca parinte sa ies in fata copilului meu pe picior de egalitate. Altfel mi-ar fi rusine.

Pentru spartans33:
Mergi pe blat, fa-te frate pina treci puntea. Nu merita sa opui rezistenta pentru orice.
Vorba unui teolog: accepta ce nu poti schimba, ai curajul sa schimbi ce se poate schimba si intelepciunea sa le deosebesti pe cele doua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Mai fatuca? ce intelegi tu prin Dragoste? ceia ce face un barbat si o femeie ca sa se simta bine? o viata crestineasca este o viata crestineasca.o viata lumeasca este ceia ce spui tu.eu nu te-am invatat ce trebuie sa faci.iesi cu mainile goale in fata copilului tau? pe picior de egalitate? fa cum crezi.de ce nu si in curul gol fiindca e natural si asa ne-a creat Dumnezeu? e problema ta puiule.vii si intrebi la religie, cu tupeu de atee ori ca nu crezi.mergi bre si fa cum vrei ca nu te opreste nici biserica, nici crestinii.nici oricine altcineva? ori crezi ca tu doar ai copii? ori copil? au si crestinii. unii sant reusiti.altii au esecuri, altii succesuri.ia uite ce se ofuscheaza madam, ca i-am raspuns la ineptie.mergi bre cu capul sus, cheptul in fata, si hii mandra ca asta va indrepta lucrurile in lume.

| spartans33 explică (pentru ALGator):

Mulţumesc.^^ Cred că asta e cea mai bună variantă.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Stimata doamna/domn,

Sint convins ca ati avut cele mai bune intentii in ceeace ati scris dar ma indoiesc de rezultatele recomandarilor dumneavoastra.

Reactia mea se datoreaza interventiei dumneavoastra intr-un caz in care un adolescent e terorizat de colegi (fapt interzis prin lege) si in pericol de a fi cotonogit de parinti in numele unei convingeri si a nimic altceva.

Cu alte cuvinte, îi sfatuiti pe copii sa se lase cotonogiti de parinti in numele unor porunci. In subsidiar, le atributi parintilor niste nevoi umilitoare pe care vi se pare ca trebuie sa le satisfaca copiii. Intr-o lume moderna ma indoiesc ca parintii au nevoie de asa ceva, anume sa le fie copiii niste slugi supuse.
O astfel de atitudine ma tem ca nu se potriveste nici macar la o discutie despre religie.
In România se vede de la o posta ca foarte multi tineri sint intimidati de religie. Si cind trebuie sa bea un pahar de apa se uita in jur "Oare nu e pacat?". Supralicitind cu intimidarile nu le facem viata mai usoara.
P.S. Nu am pomenit nicaieri de dragoste. Probabil ca dumneavoastra aveti obsesia lui Becali cu termenul de "impreunare". Dumneavoastra insa in discutia de fata faceti apel repetat la "dragostea pentru semeni" dupa care, prin insiruirea "poruncilor" sugerati direct ca e vorba de fapt doar de o dragoste unilaterala si nu reciproca - din partea unora iubire, din partea cealorlalti teama si supunere.

| a3e6u9 a răspuns:

Nu poți să faci prea multe. Eu nu am spus nimănui mult timp că sunt ateu. În rromânia trebuie să ai grijă cu chestia asta, chiar și la serviciu. În țările dezvoltate ateismul e mult mai răspândit și nu interesează pe nimeni credințele/necredințele tale personale.

| Zenicide a răspuns (pentru a3e6u9):

" Eu nu am spus nimănui mult timp că sunt ateu. În rromânia trebuie să ai grijă cu chestia asta, chiar și la serviciu."
- Foarte adevarat happy

| CarlSagan a răspuns:

Nu-ti trebuie aprobarea parintilor pentru ca nu vrei sa crezi lucruri care nu pot fi dovedite stiintific un nici un fel, lucruri ce nu tin de domeniul realitatii.Stii ce poti face? Sa faci ceea ce simti, sa visezi. Oameni ca ei vin si pleaca, moartea lor nu face nici o diferenta pentru ca vin altii.Noi suntem cei care facem diferenta, datorita noua viitorul va exista.Capul sus, vei birui peste multime, vei ajunge sus, vei face ceea ce alti nu pot face.Indiferent de ceea ce iti zic ei, tu stii adevarul, asa ca nu incerca sa le explici unora niste lucruri ca nu te vor crede cum nu l-au crezut nici pe Galilei cand le zicea ca pamantul se invarte in jurul soarelui si multe alte exemple de genul.Adevarul tot unul este! Tu il stii, ei cred ca il au! Nu uita, mai presus de toate suntem oameni! Iubeste, traieste si mergi mai departe, traim pe perioada scurta si apoi ne intoarcem la adevaratul eu, universul!

| spartans33 explică (pentru CarlSagan):

Mulţumesc mult. Sunt răspunsuri foarte bune pe aici, îmi pare rău că nu pot da funda la toţi.sad

| CarlSagan a răspuns (pentru spartans33):

Pentru oamenii ca tine stau aici pe tpu.Restul, majoritatea sunt mediocri care isi pierd timpul degeaba.Contradictii peste contradictii! Toti uita ca mai inainte de toate esti om: un bun exemplu este tovarasul Inferno care e aici numai ca sa arate cat e el de destept si raspunde numai persoanelor cu care se poate contrazice sau sa le arate ca are dreptate. Unii crestini de aici sunt mai oameni ca el.Insa crestinii o iau si ei razna cu baliverne.Nu-i mai incerc sa le zic de realitate, eu stiu ca e asa, ei doar cred.Asa ca ma preocupt de propria mea persoana si ajut pe cine pot cand pot! Nu baga in seama oameni de nimic!

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pentru ei tot ce nu e de la dumnezeu e de la satana. Nu o lua personal. Majoritatea actioneaza si gandesc dupa cativa ani.

| AndreescuMMO a răspuns:

Draguta, vad ca pana acuma ai primit raspunsuri numa de la atei, normal doar ei incearca sa te convinga ca e bine ceea ce faci, dar crede-ma ca nu e bine. esti catalogata asa pentru ca inca nu inteleg ce inseamna crestin si ce inseamna atei, pentru ei e ceva normal ca toata lumea sa fie crestin, asa ca nu sunt obisnuiti cu ceva care e de alta parere.
Dar sfatul meu este sa incerci sa il cauti pe Dumnezeu daca nu il vei gasi sa iei decizia asta, sa nu crezi in existenta lui.
esti inca tanara si nu stii ce faci, crede-ma ca stiu ce iti zic, cauta-l si daca nu il vei gasi atunci considera ca nu exista. dar eu cred ca daca vei cauta cu adevarat il vei gasihappy
Mult succes.

| spartans33 explică (pentru AndreescuMMO):

Mulţumesc pentru răspuns.big grin

| popamihaitza a răspuns:

Asa se intampla cand ai colegi ca jorpel, costica, asilica, ema. Mai bine ii lasi sa-si faca damblaua.