| anonim_4396 a întrebat:

Bun, deci am şi eu o bănuială în legătură cu profesorul meu de religie. Nu e nimic sigur, dar mă pun destul de mult pe gânduri anumite chestii.
Deci este o fată la mine în clasă (Claudia o cheamă) pe care profu' o consideră "îngeraşul clasei", ca să zic aşa (deşi nu e). Mă rog, ştiu că majoritatea profesorilor au preferaţi, dar totuşi aici e altă treabă. De multe ori îl vede lumea pe profesorul de religie pe coridor în timp ce o ia în braţe şi o sărută (mă rog, doar pe obraz) pe fata aia, iar asta mă face din ce în ce mai mult să cred că profesorul are şi alte treburi cu ea.
Eu i-am povestit mamei mele chestia asta, pentru că m-am gândit că va vorbi cu el fiindcă au fost colegi de liceu şi se înţeleg bine, dar maică-ea nu a vrut să mă creadă că e ceva suspect.
Fiindcă mama nu m-a crezut, le-am spus câtorva prietene de la mine din clasă, iar ele au spus că şi ele şi-au dat seama de asta de mult timp. În timp ce vorbeam cu ele, s-a nimerit că cea mai bună prietenă a Claudiei era acolo şi a tras cu urechea. Imediat s-a dus şi i-a spus, iar apoi au mers amândouă la profesorul de religie şi i-au spus că eu am zis că profu' o favorizează pentru că simte ceva pentru ea. Normal că profesorul s-a umflat în pene, şi imediat cum a avut ocazia să vorbească cu maică-mea la telefon, a pus-o să mă întrebe dacă e adevărat că am spus chestia aia. Eu am zis că nu, pentru că mama oricum nu mă credea... Mi-ar fi ţinut iarăşi morală cum că e un om bun, şi bla bla bla.
A doua zi, m-a chemat profesorul pe coridorul şcolii şi m-a întrebat dacă e adevărat că am zis chestia aia, şi "de data asta să nu mint". Eu i-am spus foarte clar că nu e adevărat, iar apoi a plecat.
Până la faza aia eram şi eu una din preferatele lui, dar apoi a început să mă bage în aceeaşi oală cu cei care sunt cei mai praf la religie. Astăzi mi-a dat test (le-a dat test doar celor la care a avut el chef, şi erau doar vreo 5 - 6), şi mi-a dat nota 7 (iar până acum aveam doar 10, chiar dacă nu mă pasionează religia, fiindcă ştiu teorie cât duce trenul).
La sfârşitul orei, i-a spus Claudiei că ora viitoare o lasă pe ea "să aleagă cine va lua notă ora viitoare".
Şi mă rog, pe lângă chestiile astea, mai sunt şi altele, cum ar fi că la ore mereu vorbeşte despre ea ca şi cum ar fi singura din clasă, chiar spune de faţă cu noi că e drăguţă, şi chestii de genul ăsta, şi îi dă note de 10 pe bandă rulantă, fără măcar să o asculte.
Chiar dacă mi-a spus şi mie, şi mamei mele că doar o simpatizează şi nimic mai mult, eu incep tot mai mult să cred că minte. Adică ce alt profesor îşi ia în braţe şi îşi pupă elevele pe coridor, şi le dă note de 10 pentru nimic? Şi măcar dacă ar fi fost doar părerea mea, dar toată clasa a început să realizeze că ceva e în neregulă.

Păreri, ceva? Voi ce credeţi?

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din ce ai povestit e clar ca intre profesor si eleva e ceva si problema e ca nu prea poti face nimic in cazu asta[tot tu ai picat de fraiera[scuza mi expresia]pentru ca vezi deja profesoru nu te mai vede cu ochi buni si ti da note mai mici] totusi ai putea sa le faci rau reclamandu l la directoru scolii dar mai bine nu te mai baga pentru ca si tu iti faci rau si pe deasupra iti faci si dusmani.

| AndreiAlexandru36 a răspuns:

Ce chestie...