| adela2001 a întrebat:

Eu nu am fost botezata cand eram mica si as vrea sa imi aleg o religie, care dintre ele sa aleg. ce imi recomandati?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa alegi corect, e important sa studiezi Biblia cu atentie si iti vei da seama care religie e adevarata si cere ajutorul lui Dumnezeu in rugaciune sa te indrume.Isaia43:10-12

| ania a răspuns:

Roagă-te Creatorului să te îndrume din ce comunitate a copiilor Lui să faci parte.

| milan9 a răspuns:

De "religia" revelata de Dumnezeu Insusi, de Biserica intemeiata de El, de Crestinism ce spui?

| milan9 a răspuns:

In Biserica Ortodoxa. Iata de ce:...
Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fiul lui Dumnezeu şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea unica Biserică pe care a intemeiat-o să rămână Una Singură:

-" Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| Felys a răspuns:

Nici una, nu ai nevoie de povesti nemuritoare

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ceva care sa se asorteze cu pantofii, nu?

| Dorugar a răspuns:

Eu iti recomand una care nu se bazeaza pe credinta a proasta, ci pe Cunoastere Rationala.
Si religia asta incepe cu Stii si se termina cu inta!
De ce este Stiinta o religie?
Pentru ca este singura care indeplineste cerintele intelesului cuvantului de religie.
Si anume vine de la cuvantul "religo" care inseamna a relega (omul de divinitate) si iata ca vedem ca singura care face aceasta legatura este Stiinta care ne permite sa cunoastem legile prin care actioneaz
a Creatorul Universului,
Asa ca toate celelalte asa zise religii, nu sunt altceva decat niste aiureli bazate pe legatura intre minciuna si prostia oamenilor insuficient de instruiti

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ceea pe care a recomandato domnul Isus ucenicilor si tuturor oamenilor din toate natiunile care cu umilinta vor dori sa asculte de Dumnezeu si sa calce cat mai exact pe urmele lui Isus, Martorul fidel si adevarat. Isus ii indemna pe apostolii alesi sa studieze Scripturile in fiecare zi, sa-si aduca viata in armonie cu invatatura ce o primeau, sa ii invete si pe altii care este adevarul despre Dumnezeu, despre Isus Cristos, despre scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul, sa-i invete ce mod de inchinare si ce conduita trebuie sa aiba crestinii adevarati, si apoi sa-i ajute sa se iubeasca unii pe altii si sa-si iubeasca semenii, apoi sa-i boteze. Deci prima data e nevoie de cunostinta, apoi de credinta, de cainta si de botez, dupa aceea la randul tau ii inveti pe altii. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooooooo, o dat norocu' peste tine.
=]]]
Pai iti recomand....cum drk sa iti recomandam o religie, crezi ca este precum un film sau o carte sau cum? [T_T]
Da faina intrebarea ...trebuia sa o pui la T/A...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Botezul crestin ortodox cu scufundare de trei ori in apa, pana deasupra crestetului, in numele tatalui, fiului si a duhului sfant.Dar scufundat in apa, nu doar udat pe frunte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare: de ce simti nevoia sa te convertesti la o religie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul.

| sensualus a răspuns:

Deci nu ai parinti religiosi?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Biserca e una singura.

| PsihopatX3 a răspuns:

Religia vine de la om, credința e de la Dumnezeu.

| cornelmarius a răspuns:

Nu alege nici o religie. Toate sunt pe calea gresita.

| Darr1u5 a răspuns:

Daca esti credincioasa (crezi in Dumnezeu si crezi si biblia), atunci eu te indemn sa faci asa cum spune biblia:

Matei 4:17
De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape."

Ioan 3:3
Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.

Ce sa crezi? uite asta:
Faptele apostolilor 8:37
Filip a zis: „Dacă crezi din toată inima, se poate." Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu."

Daca botezul e facut cand esti mic, poti crede? nu...nici nu sti despre ce e vorba.

Romani 10:9
Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.

Romani 10:10
Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire

1 Petru 3:21
botezul, care nu este o curăţare de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos

Daca vrei sa afli mai multe si chiar esti interesata poti sa imi scrii in privat (pentru ca aici sunt multi batjocoritori si oameni care urasc pe Dumnezeu).

| Correct a răspuns:

Iti recomand sa ramai fara.

| Ioanarri a răspuns:

Penticostala,Baptistă,Crestini după Evanghelie și așa mai departe.