| catalin131 a întrebat:

Hristos a inviat!
Imi puteti recomanda o carte despre marile religii ale lumii (Crestinismul, Iudaismul, Islamismul si Budismul). Am cautat pe un site cu vanzari de carti de tot felul dar nu am gasit nicio carte in care sa se vorbeasca concret despre religii.
Eu sunt crestin catolic, insa nu stiu multe despre religia mea, asa ca vreau sa aflu.

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intai du-te la biserica ta si afli de acolo, apoi iei fiecare religie in parte, iar la batranete studiaza ortodoxia si completeaza-ti botezul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vezi : la crestinism-biblia,iudaism-Tora si Talmud (Varianta in romana a Tora e Penthateul lui Lui Solomon: Geneza,Exod,Numeri, Levitic si Deutronom daca nu ma insel), Islam-Koran, iar Budhism din pacate nu am studiat, dar am studiat satanismul daca te intereseaza.

| catalin131 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Mi-e cam rusine sa merg acum la Biserica pentru ca, totusi, am 16 ani. In plus Biserica la care am fost botezat e intr-un sat putin indepartat. As putea merge la Biserica Catolica din orasul in care stau acum?

| samy81 a răspuns:

Cartea Tragedia Veacurilor, editura Viata si Sanatate.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru catalin131):

Si cine te retine? cauta si vei afla, bate si ti se va deschide, numai daca esti sincer cu tine chiar vei afla ce trebuie, cautand altii s-au dus la secte ca acolo au gasit cea mai comoda credinta

| Exilee a răspuns:

Mircea Eliade- ''Istoria religiilor''.

| catalin131 explică (pentru Exilee):

Aceasta carte sigur se numeste "Istoria religiilor"? Pentru ca nu o gasesc pe Elefant.ro

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Caută pe net cartea "Mankind's search for God". Este în engleză. Cele bune!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Eu zic intai sa citesti despre religia ta, crestina, romano-catolica, si apoi sa mai sti cateceva despre alte religii, ca sa nu te ratacesti.

Insa intai iti recomand sa te duci la biserica, la acele lecturari biblice intai de toate, ca sa stii despre ce este vorba.
Apoi, poti cauta vietile primilor martiri crestini, sau scrierile Sfintilor Parinti.

Cat despre celelalte religii, in prima faza, cerceteaza de pe wikipedia, acolo vei gasi destul despre fiecare.

| milan9 a răspuns:

"Doua milioane de kilometri în căutarea adevărului" - Klaus Kenneth;